Erkek Gömlek Kombinleri Nelerdir? Pantolon Gömlek Kombinleri

Yaz, kış, bahar fark etmeksizin her mevsim gardırobumuzda bulunan bir kıyafet var ise o da gömlektir. Tabi bu konuda gömlek kot pantolon ile yarışamaz 🙂 ancak yine de gömlekler de her mevsim giyebildiğimiz, kombin oluşturabildiğimiz, oluşturduğumuz kombine göre bizlere resmi veya casual bir görünüm sağlayan oldukça şık bir giyim parçasıdır.

Peki bu kadar çok yönlü olan bir giyim parçasının kombini nasıl yapılır? Erkek gömlek kombinleri nelerdir ve nasıl olmalıdır?

Bu makalemde bu ve daha fazla sorunun cevabına detaylı bir şekilde cevaplayacağım. Makalenin sonunda çeşitli erkek gömlek kombinlerini tanıyacak ve gömleğinizle istediğiniz kombinleri oluşturmaya başlayacaksınız. O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım.

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Gömlek Kombinleri 

#1. Yazlık Gömlek Kombinleri

erkek-gömlek-kombinleri

Yaz gömlek kombinleri denilince akla ilk olarak “küba gömlek” gelir. Küba gömlek yapısı ile tam yaz aylarında giyim için tasarlanmıştır. Nitekim bu gömleğin yaka uçları açıktır ve kolları kısadır. Kesim olarak ise geniş bir kesimi vardır. Bu da sizlere yaz aylarının bunaltıcı sıcaklığında ferahlık sağlar. (tabii slim modelleri de olabilir) Yani bu gömlek modeli tamamen yaz ayları için tasarlanmıştır. Ayrıca oldukça da şıktır. 

Yaz ayları için kombin önerilerinde sizlere ilk olarak önerim bir tane küba yaka gömlek edinmenizdir. Tabii gömleğin kumaşının keten veya pamuk olmasına muhakkak dikkat edin. Bununla beraber, küba yaka gömlek altına şort, keten pantolon, kapri, kot pantolon, chino pantolon ve kumaş pantolon giyebilirsiniz.

Ayakkabı olarak ise pantolonunuzun modeline göre spor ayakkabı modellerinden veya klasik ayakkabı modellerinden herhangi birisini tercih edebilirsiniz. Mesela kot pantolon altına sneaker, yani spor ayakkabı modellerinden birini giyebileceğiniz gibi kumaş pantolon altına oxford ayakkabı gibi klasik ayakkabı modellerinden herhangi birisini  tercih edebilirsiniz.

yaz-erkek-gömlek-kombinleri

Erkek Küba Gömlek Modelleri – İncelemek için Tıklayın!

Erkek Şort Gömlek Kombin 

şort-gömlek-kombini
Erkek şort gömlek kombinleri

Yaz gömlek kombinleri nasıl oluşturulur? sorusuna cevap verirken, şort gömlek kombininden bahsetmezsem olmazdı 🙂 Birçok erkeğin yaz aylarında tercih ettiği, yaz kombin modeli bu şekildedir. Peki şort gömlek kombin nasıl yapılır? 

Dostlar bu konu hakkında ilk olarak şunu belirteyim; naylon veya polyester şort ile gömlek kombini yapılmaz. Yani yapılır ama şık olmaz. Bu yüzden şort gömlek kombini yapacaksanız şortunuzun kumaşının denim olmasına, yani kot kumaşından veya keten kumaşından olmasına dikkat edin. Bununla beraber, kumaş; chino kumaşta olabilir. 

Renk olarak ise şortunuzu yaz ayında giyeceğiniz için açık renkte tercih etmeniz çok daha etkili olacaktır. Ancak tabi koyu renkli şortları da tercih edebilirsiniz. 

Şort gömlek kombini oluştururken ayakkabı olarak sneaker ayakkabı modellerinden herhangi birisini tercih edebilirsiniz. Şort veya kapri altına klasik ayakkabı giymeniz tavsiye etmem. 

Son olarak şort gömlek kombininde gömleğinizin regular fit, yani düz kesim olması veya oversize kesim olması daha fazla rahat etmenizi sağlar. Çünkü bu gömleği yaz ayında giyeceksiniz.  Şort gömlek kombini oluştururken, slim fit gömlek modellerinden uzak durmanızı tavsiye ederim. Yaz ayının sıcağında slim fit gömlek üzerinizde ayrı bir baskı oluşturur. 

#2. Erkek Gömlek Tişört Kombinleri 

gömlek-kombinleri-erkek

Erkek gömlek kombinleri listesi oluştururken, gömlek tişört kombininden bahsetmezsem olmazdı. Nitekim bu gömlek kombin modeli birçok erkeğin tercih ettiği bir gömlek kombin modelidir. Ancak gözlemlediğim kadarıyla bu kombin oluşturulurken birçok erkek hata yapmaktadır. Nedir bu hatalar diye soracak olursanız şu şekilde sıralayayım;

  • Gömlek altına baskılı tişört giymek
  • Gömlek altına yakalı tişört giymek 
  • Gömlek altına giyilen tişörtü pantolon içine katmak 

gibi hatalardır. Dostlar gömlek pantolon kombini yapılırken gömlek içine giyeceğiniz tişörtün sade renk olması, yuvarlak yaka veya V yaka olması gerekir. Aynı zamanda gömlek altına giyilen tişört pantolon içine de katılmaz.

Bunlarla birlikte, gömlek içine giyilen tişörtün gömlek ile zıt renk olması veya zıt olmasa dahi gömlek ile tişört arasında bir renk geçişinin olması gerekir. Yani beyaz gömlek altına beyaz tişört giyilmez. 

Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki gömlek tişört kombini en iyi, flanel gömlek ile olmaktadır. Flanel gömleğin ekose ve renkli deseni ve onun altına giyilen beyaz tişört gerçekten kişiyi şık göstermektedir. 

(bkz: flanel gömlek nedir?)

Gömlek tişört kombininde spor bir görünüm oluşturduğunuz için pantolon olarak; chino pantolon veya denim pantolon tercih etmeniz oluşturduğunuz kombin için çok daha şık ve etkili olacaktır. 

#3. Gömlek Beyaz Kombin

erkek-beyaz-gömlek-kombinleri
Erkek beyaz gömlek kombinleri

Beyaz gömlek kombinine dair ilk olarak şunu belirtmek istiyorum ki beyaz gömlek çok yönlü olan bir gömlek modelidir. Yani beyaz ile hem resmi, hem yarı resmi hem de casual (gündelik) kombinler oluşturabilirsiniz.

Burada oluşturmak istediğiniz kombine bağlı olarak beyaz gömlek modellerinde farklı tercihler yapınız. Mesela yarı resmi bir görünüm oluşturmak için beyaz gömleğinizin, polo yaka bir gömlek olmasını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde resmi bir görünüm oluşturmak için de sivri yaka beyaz gömlek modelini tercih edebilirsiniz. 

Erkek gömlek kombin

Tabii arkadaşlar beyaz gömlek adına şunu belirtmem gerekir ki beyaz gömlek ile genellikle resmi ve yarı resmi kombinler oluşturulur. Günlük olarak pek fazla tercih edilmez. Bu doğrultuda beyaz gömlek ile resmi ve yarı resmi kombinler oluşturma adına şunları da belirtmek isterim; 

  • Beyaz gömlek ile yarı resmi kombinler oluşturmak için beyaz gömlek üstüne blazer ceket, pantolon olarak chino veya kumaş pantolon ayakkabı olarak ise klasik ayakkabı modellerini tercih ediniz. Bu şekilde yarı resmi bir görünüm elde etmiş olursunuz.
  • Beyaz gömlek ile resmi kombin oluşturma adına zaten bir şey söylememe gerek yok çünkü beyaz gömleğinizi bir takım elbise veya smokin ile kombinliyeceksiniz. Bu şekilde bir kombin ile resmi bir görünüm elde etmiş olursunuz. 

Son olarak beyaz gömleğin gündelik kombinene dair şunu tekrar belirtmek isterim; beyaz gömleği gündelik olarak kombinliyeceksiniz o zaman beyaz gömleğinizin polo gömlek olmasına özen gösterin. Ayakkabı olarak sneaker ayakkabı modellerinden bir tanesini tercih edin ve pantolon olarak ise kot pantolon modellerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. 

Erkek Beyaz Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Kot Gömlek Kombin

erkek-kot-gömlek-kombinleri
Erkek kot gömlek kombinleri

Kot gömlek en spor ve en şık olan gömlek modellerinden bir tanesidir. Kot gömleğin sizlere sağlayacağı en önemli özellik; spor bir görünüm elde etmeniz olacaktır. Bu yüzden spor bir görünüm oluşturmak istiyorum diyenler ilk olarak kot gömlek tercihini gözden geçirmelidirler. Bunlarla beraber kot gömlek kombin oluşturma açısından oldukça esnektir. Nitekim şort, chino pantolon, kot pantolon, blazer ceket vb giyim parçaları oldukça şık bir şekilde kombin oluşturmanıza olanak sağlar.

pantolon-gömlek-kombinleri-erkek

Tabi  burada kişisel olarak şu görüşümü belirtmek isterim, kot gömleğin en iyi uyum sağladığı giyim parçası şort veya chino pantolondur. Kot gömleğin bu iki alt giyim parçaları ile kombin oluşturulması ve blazer ceket ile kombinlenmemesi taraftarıyım. Ceket olacaksa deri ceket kot gömlek üzerine çok daha fazla şık gidecektir. Ancak yine de blazer ceketle de kombin oluşturulabilir. 

Erkek Kot Gömlek – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Siyah Gömlek Kombinasyonu 

siyah-gömlek-kombin
Erkek siyah gömlek kombin

İşte geldik en iyi erkek giyim parçalarından bir tanesine; siyah gömlek 🙂 Dostlar erkek siyah gömlek kombinleri hakkında bilgi vermeden önce şunu belirteyim, siyah giyim parçaları daima çok yönlü ve şıktır. Yani birçok farklı renkteki kıyafetler ile uyum sağlarlar ve sizleri oldukça şık gösterirler. Hatta bu yüzden her giyim parçasının bir tane de  siyahına sahip olmanız sizlere kombin oluşturma açısından oldukça avantaj sağlar. 

Kısaca bu bilgiyi verdikten sonra siyah gömlek kombini nasıl oluşturulur sorusuna cevap verecek olursam şunu söyleyebilirim ki siyah gömlek ile 3 çeşit kombin oluşturabilirsiniz. Bunlar; resmi, yarı resmi ve günlük kombinlerdir. 

Siyah gömlek ile resmi kombinler takım elbise ile oluşturulur. Burada 2 çeşit renk takım elbise ile  siyah gömlek takım elbise kombini oluşturabilirsiniz. Bunlar; (görselleri incelemek için linklere tıklayabilirsiniz.

Siyah gömlek ile yarı resmi kombin oluşturmak için siyah gömlek üzerine bir  blazer ceket (gri, siyah, bordo renk olabilir) pantolon olarak chino, keten veya kumaş pantolon, ayakkabı olarak ise klasik ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. 

Siyah gömlek ile günlük, casual bir görünüm oluşturmak için ise pantolon olarak denim, ayakkabı olarak ise sneaker (spor) veya bot ayakkabı modellerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz.

Erkek Siyah Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Pantolon gömlek kombinleri erkek

#6. Erkek Gömlek Kazak Kombinleri 

erkek-gömlek-kazak-kombinleri

Her mevsim gömlek giymeyi tercih edenlerdenseniz ve  “bahar aylarında gömlek ile nasıl kombin oluşturulur?” sorusuna bir cevap arıyorsanız, oluşturabileceğiniz en etkili kombin, gömlek kazak kombinidir. Bu şekilde bir kombin oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var; bunlardan ilki, gömlek kazak kombininde kazağınızın sade bir renk olması ve olabildiğince ince bir yapıda olmasıdır. İkinci olarak ise gömleğinizin de sade renk olması gerekir. Flanel gömlek gibi gömlekler ile gömlek kazak kombini etkin olmaz.

Erkek gömlek kazak kombinleri

Aynı zamanda kazak altına giyeceğiniz gömleğin yakasının sivri yaka, polo yaka, pim yaka olmasına dikkat edin. Bant yaka gömlek üstüne kazak giyilmez. 

Erkek Gömlek Pantolon Kombinleri 

1. Keten Pantolon ve Gömlek Kombinleri 

Keten pantolon gömlek kombinleri erkek

Keten pantolonlar, kumaşı gereği yaz aylarında giyim için en uyumlu olan pantolon türüdür. Keza keten kumaşı hava alan bir kumaş türüdür. Bu özelliği neticesinde de yaz aylarının bunaltıcı sıcağında daha ferah hissetmenizi sağlar. Bu sebepten ötürü de keten pantolonları yaz aylarında giyilir. 

Bu doğrultuda gömlek ve keten pantolon kombininde sizlere ilk kombin önerim; “keten pantolon, küba yaka gömlek ve bez ayakkabı” kombin modelidir. Bu ilk kombin modelini önermemdeki sebep, söylemiş olduğum 3 giyim parçasının da yaz aylarında giyim için tasarlanmış olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu üç giyim parçasını kombinleyerek tam yaz giyim kombini oluşturmuş olursunuz. 

İkinci keten pantolon ve gömlek kombin önerim ise; “haki rengi (görseldeki pantolon rengi) keten pantolon, açık sarı polo gömlek ve beyaz spor ayakkabı” kombin modelidir. Bu kombin modeli polo gömlek ve spor ayakkabıdan ötürü sizlere daha fazla sportiflik katacaktır ve oldukça şık bir görünüm elde edeceksinizdir.

Keten pantolonlar genel olarak gündelik veya yarı resmi kombinler oluşturmak için uygundur. Bu yüzden gömleğinizle gündelik bir kombin oluşturacaksanız ve eğer mevsim yaz ise keten pantolon modelini tercih edebilirsiniz. 

keten-pantolon-gömlek-kombinleri-erkek

2. Kumaş Pantolon Gömlek Kombinleri Erkek 

kumaş-pantolon-gömlek-kombinleri-erkek

Her pantolonun kendine özgü bir özelliği var dersek ve kumaş pantolonun özelliği nedir? diye soracak olursak, şunu diyebiliriz ki kumaş pantolonun en önemli özelliği kumaş pantolonun en resmi pantolon türü olmasıdır diyebiliriz. Ve kumaş pantolon ile herhangi bir kombin oluşturduğunuzda kumaş pantolonun sizlere katacağı ilk şey  resmiyet ve ciddiyet olacaktır. 

Bu doğrultuda kumaş pantolon gömlek kombini oluşturulurken, kumaş pantolonun özelliğini, etkinliğini ve şıklığını bozmamak için resmi kıyafetler tercih etmeniz, resmi kombinler oluşturmaya dikkat etmeniz gerekir. Bunun için de kumaş pantolon gömlek kombini oluştururken kumaş pantolon üzerine sade renk gömlek giymeyi özen gösterin. Kumaş pantolon üzerine kısa kollu gömlekler giymeyin. 

  • Gömlek kumaş pantolon kombininde, kemer kullanmak sizlere biraz daha fazla resmiyet sağlar. 

Bunlarla beraber kumaş pantolon gömlek kombininde ayakkabı olarak klasik ayakkabı modellerinden herhangi birisini tercih edin. Eğer kumaş pantolon gömlek kombininde ceket giymek isterseniz blazer ceketi tercih edin.  Kumaş pantolonunuz takım elbise pantolonu ise o zaman zaten takım elbise ceketi giyeceksiniz. Takım elbise ceketinin olmadığı durumlarda kumaş pantolon üzerine blazer ceket tercih edin. 

gömlek-pantolon-kombinleri-erkek
Erkek giyim gömlek pantolon kombinleri

3. Kot Pantolon Gömlek Kombinleri Erkek 

kot-pantolon-gömlek-kombini

Kot pantolonlar en spor ve ve en çok yönlü olan pantolonlardır. Öyle ki neredeyse kot pantolonlar ile uyum sağlayamayacak üst giyim kıyafeti veya ayakkabı grubu yoktur. Aynı zamanda kot pantolonlar, resmiyetten uzak, casual bir görünüm elde etmenizi sağlayan bir pantolon türüdür. Bu noktada kot pantolon gömlek kombininde eğer casual, yani gündelik bir kombin oluşturmak istiyor ve aynı zamanda spor bir görünümüm de olsun diyorsanız  o zaman kesinlikle kombin oluştururken kot pantolon modellerinden herhangi bir tanesini tercih etmeniz gerekir. 

Kot pantolonlar ile casual bir görünüm oluşturacağınız için kot pantolon üstüne daha spor olan gömlek modellerini tercih etmelisiniz. Tabii bu gömlek modelinin en başında polo yaka gömlek gelir. Polo  yaka gömlek ile beraber, geniş yaka, bant yaka gibi gömlek modellerini de tercih edebilirsiniz. 

Gömlek renk açısından ise kot pantolon rengi fark etmeksizin kot pantolon üzerine; siyah, beyaz, sarı, mavi, turuncu gibi gömlek renklerini tercih edebilirsiniz. 

Erkek Gömlek Kombin / S.S.S

Desenli Gömlek Altına Nasıl Pantolon Giyilir?

Desenli gömlekler genellikle yatay çizgili, dikey çizgili ve kareli gömleklerdir. Bu gömlek modelleri resmi giyimden oldukça uzak daha sportif gömleklerdir. Bu yüzden desenli gömlek altına kot pantolon ve chino pantolon modelleri çok daha uygundur. Desenli gömlek altına kot pantolon ve chino pantolon modellerini tercih edebilirsiniz. 

Pantolon Gömlek Kombini Nasıl Olmalı? 

Pantolon gömlek kombini resmi pantolonlar üstüne resmi gömlekler, gündelik pantolonlar üstüne gündelik gömlekler şeklinde olmalıdır. Mesela bir kumaş pantolon üzerine küba yaka gömlek oldukça zıt olacaktır. Çünkü kumaş pantolon resmi bir kıyafet iken küba yaka gömlek daha gündelik bir kıyafet modelidir. Bu doğrultuda sivri yaka, geniş açık yaka gömlekler ile daha resmi pantolonlarınızı eşleştirin. Polo yaka, gömlek yaka, hakim yaka gibi kıyafetler ile de daha gündelik, yani kot pantolon gibi kıyafetlerinizi eşleştirin. Bu şekilde daha etkin gömlek pantolon kombinleri oluşturabilirsiniz. 

En İyi Gömlek Markaları Nelerdir?

En iyi erkek gömlek kombinleri hakkında sizlere bilgi vermişken “en iyi erkek gömlek markaları nelerdir?” sorusunun cevabını vermesem olmazdı.  Bu yüzden sizlere bu sorumun cevabını da vermek istedim. Ancak en iyi erkek gömlek markaları nelerdir? sorunun cevabını şuradaki makalemde verdim. Mutlaka okumanızı öneririm. 

“Erkek gömlek kombinleri nelerdir?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Erkek Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

 

 

Bir cevap yazın