Erkek Gömlek Çeşitleri Nelerdir? Gömlek Türlerini Tanıyalım

Her kıyafet modelinde olduğu gibi gömleklerinde tarihsel bir geçmişi ve zaman içerisinde farklı çeşitlere, modellere ayrılma durumu vardır. Günümüz dünyasında gömlekler hem teknik özellikleri bakımından hem de görünüm açısından birbirinden 10’larca farklı çeşide ayrılmış durumdadır. İşte bu makalemde sizlere zaman içerisinde farklılaşmış olan “erkek gömlek çeşitleri” hakkında detaylı bilgi vericem. Bu makale sonunda “erkek gömlek türleri, isimleri” hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

  • Bu bilgiler doğrultusunda ihtiyacınız olan gömlek türünü çok rahat bir şekilde bulabilir ve dolabınıza yerleştirebilirsiniz. 
  • Aynı zamanda aklınızdaki gömlek kombinlerini de oluşturabilirsiniz. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Gömlek Çeşitleri

#1. Non İron Gömlek

erkek-gömlek-çeşitleri
Erkek gömlek çeşitleri – Non İron Gömlek

Non iron gömlek, tamamen günümüz modern hayatın ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkmış bir gömlek türüdür. Nitekim sevgili dostlar, non iron gömleklerin en büyük özelliği ütü ihtiyacına gerek kalmadan giyilebiliyor olmasıdır. 

  • Bu da aslında her gün gömlek giymek zorunda olan milyonlarca insanı büyük bir dertten kurtarmaktadır. Aslında bu yüzden de tam modern ve çağımızın ihtiyacını karşılayan bir gömlek türüdür diyebiliriz. 

Non iron gömlek nedir? Non iron gömlek ne demek? sorularının cevabını biraz daha derinleştirecek olursak, non iron gömlek, ütü gerektirmeyen kumaşlardan üretilmiş gömleklere denir. Bu gömlekler yıkandıktan sonra hiçbir şekilde ütü gerektirmeden sıfır kırışık şekilde kurur ve zaten en büyük özelliği de budur.

Non iron gömlekler aynı zamanda lekeler konusunda oldukça dayanıklıdır. Nitekim non iron kumaşından üretilmiş gömlekler lekelendiği zaman, nemli bir bez ile silindiği anda lekenin ortadan kaybolduğu gözlemlenebilir. 

Eğer yaptığınız iş gereği her gün gömlek giymek zorundaysanız, o zaman sizlere kesinlikle bir çift Non İron gömlek almanızı tavsiye ederim. Nitekim bu size oldukça zaman tasarrufu sağlayacaktır. 

Non İron Gömlek Modelleri – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Flanel Gömlek

erkek-gömlek-çeşitleri-nelerdir

Flanel gömlek nedir? Sorusunun cevabını iyi bir şekilde kavrayabilmek için ilk olaraktan flanel gömleğin kumaşının özelliklerinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. 

Bu doğrultuda şunu bilmeliyiz ki flanel gömleğin kumaşı, “flanel kumaştır.” Peki flanel kumaş nedir? 

Flanel çeşitli kalınlıklarda dokunabilen yumuşak bir kumaş türüdür. Önceleri ştrayhgarn ve kamgarn iplikler ile üretilirken günümüzde, yüne ek olarak; pamuk, sentetik lifler veya bu liflerin karışımları ile dokunur.

Bu özellikleri sayesinde nemi emme ve nefes alma özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla kullanımı da rahat ve sağlıklıdır.

Burada dikkat etmenizi istediğim nokta flanel gömleğin kumaşının çeşitli kalınlıklarda dokunabilin bir kumaş olmasıdır. Nitekim, bu özellik sayesinde flanel gömlek, hem yazın kısa kollu şeklinden hem de kışın daha kalın bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir. 

Bunlarla beraber bu gömleğin en önemli özelliklerinden bir tanesi şüphesiz ki ekose desenli olmasıdır. Yani desenlerin yatay ve dikey bir şekilde kesişmesidir. Genellikle tüm flanel gömlekler bu şekilde olmaktadır. Ancak tabi ki de bazı flanel gömlekler, sade bir görünüme sahiptir. 

  • Flanel gömlek sayesinde  birçok farklı kombin oluşturabilirsiniz. Şuradaki yazımda flanel gömlek ile oluşturabileceğiniz kombinlerden bahsettim. 

Oduncu Gömlek Modelleri  – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Denim Gömlek

Denim gömlek bir diğer ismiyle kot ya da jean gömlek olarak da bilinir. Adında anlaşılacağı üzere kot ceketlerin görünümüne sahiptir ve genellikle insanlar tarafından kot pantolon ile birlikte tercih edilir. 

Bu gömleğin en önemli özelliği gündelik yaşam için özellikle ilk bahar aylarında ceketsiz bir şekilde giyilmek için birebir olmasıdır. Eğer spor görünmeyi seviyor ve sportif giyimden hoşlanıyorsanız denim gömlekler tamamen size göre. 

Erkek kot gömlek – İncelemek İçin Tıklayın !

#4. Keten Gömlek

Keten gömlek nedir? Sorusunun cevabını verirken öncelikli olaraktan sizlere şunu söylemek istiyorum, eğer gömlek giymeyi seven bir insansanız ve yaz aylarında çok nemli olan bölgelerde yaşıyorsanız (Antalya – Mersin gibi  ) mutlaka bir tane keten gömleğe sahip olmalısınız; çünkü bu gömlek yapısı gereği nemi çok kolay emer ve lifli yapısı sayesinde terleme yapmaz. Bu sayede ise sizler yaz aylarında dahi gömlek kombininizi yapmaya devam edebilirsiniz. 

Ayrıca keten pek esnek bir kumaş değildir. Fazlasıyla dayanıklı ve sağlam bir kumaş olduğu için giydikçe esneme yapabilmesi de mümkün değildir. Ancak bu sebepler ile toz çekmez ya da kendini bırakmaz. Keten gömlekler dayanıklı yapıları sayesinde uzun süre boyunca kullanılabilir. 

Keten Gömlek Modelleri – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Likralı Gömlek

erkek-gömlek-çeşitleri-hakkında-bilgi

Erkek gömlek çeşitleri arasında bir diğer önemli olan gömlek çeşidimiz ise likralı gömlektir. Peki likralı gömlek nedir? 

Likralı gömlek likra kumaşından üretilen bir gömlek türüdür. Bu gömlekler elastik yapıları sayesinde erkeklerin vücutlarını sarsa da asla rahatsızlık hissi vermeyerek her hareketlerine göre esneme yapabilmektedir.

  • İşin güzel tarafı ise çıkarıldığı zaman esneme yapmayaraktan ilk günkü şeklini alabilmesidir. Bu sayede de çok uzun yıllar boyunca kullanılabilmektedir. Neticesinde ise bu özellikleri sayesinde bu gömlek türü,  erkeklerin vazgeçemediği erkek gömlek modelleri arasında üst sıralarda yerini almaktadır.

Erkek Likralı Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Polo Gömlek

Polo gömlek çok yönlü ve rahat etkinliklerde giyim ve görünüm için iyi, şık bir parçadır. Tişörtten farklı olarak dokuma kumaştan yapılmıştır ve sivri yakası ve yakasında bulunan birkaç düğme ile tamamlanmıştır. 

Eğer gündelik yaşam içinde giymek için şık ve çok yönlü bir gömlek arıyorsanız, o zaman sizlere polo gömleği tavsiye edebilirim. Nitekim bu gömlek birçok farklı pantolon türü ile uyum sağlayabilmektedir. 

Erkek Polo Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#. 7 Küba Yaka Gömlek

erkek-gömlek-modelleri

Yaz aylarının birebir üst giyimlerinden bir tanesi şüphesiz ki küba yaka gömlektir. Bu gömleğin yaka uçları açıktır ve kolları kısadır. Yani tamamen yaz ayları için tasarlanmıştır. 

Bu gömlek türünü genellikle toplum içerisinde pek fazla göremezsiniz. Bu yüzden bu gömlek aslında biraz farklı gözükmek isteyen insanlar için bir handikaptır. Nitekim bu gömleği toplumda giyen kişi sayısı oldukça az, bu da sizin toplumdaki diğer insanlardan daha  farklı görünmenizi sağlar. Açık renkteki modelleri yaz akşamları için birebirdir. 

Küba Yaka Gömlek Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Erkek gömlek çeşitleri isimli makalemin sonuna geldik, umarım bu makalemde erkek gömlek türleri, isimleri hakkında bilgi sahibi olabilmişsinizdir ve aradığınız gömleği bulabilmişsinizdir. 

Ayrıca (bkz: erkek gömlek yaka isimleri ve çeşitleri

Bir cevap yazın