Takım Elbise Altına Ayakkabı Modelleri Nelerdir?

Takım elbise altına ayakkabı modelleri, günümüz moda sektörünün gelişmesi ile birlikte daha fazla artmaktadır. Nitekim bundan 20 sene öncesi takım elbisenin altına giyilen ayakkabılar oldukça kısıtlı iken şuan ki moda sektörünün gelişmesi ile birlikte bu oran çok fazla yukarılara çıkmıştır.

Bu durumda birçok erkeğin, “Takım elbise altına ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Takım elbise ayakkabısı nasıl olmalı?” gibi soruları sormasına sebep olmaktadır.

İşte bu makalemde moda sektörünün gelişmesi sonucu oluşan bu kafa karışıklığını gidermek amacıyla takım elbisenin altına giyebileceğiniz ayakkabı modellerinden bahsedeceğim. 

Ancak öncelikli olarak şu yazımı okumanızı tavsiye ederim; “takım elbisenin tüm özellikleri – takım elbise almadan önce mutlaka okumanız gereken yazı

YAZI İÇERİĞİ

Takım Elbise Altına Ayakkabı Modelleri / Klasik

#1. Oxford Ayakkabı 

takım-elbise-altına-ayakkabı

Takım elbise altı ayakkabı modellerinden sizlere ilk önereceğim klasik ayakkabı modeli, oxford ayakkabıdır. Bu ayakkabı modeli takım elbise ile tercih edebileceğiniz en şık ayakkabı modellerindendir. Peki bu klasik ayakkabının ne gibi özelliği vardır? 

Oxford ayakkabı, diğer klasik ayakkabılardan farklı olarak en önemli özelliği bağcık sisteminin farklı olmasıdır.

  • Nitekim oxford ayakkabılar, kapalı bağcık sistemine sahip ayakkabılardır. Ayakkabının üst kısmında ve her iki tarafında bulunan bağcık yakalarının arasındaki boşluk oldukça azdır, bu yakaların alt kısmı birbirleri ile bitişiktir ve ayakkabının dili neredeyse gözükmemektedir. (Görsel içerisindeki yuvarlak yeri inceleyiniz.)

Bu klasik ayakkabıyı tercih ederek takım elbisenizi şık bir şekilde kombinleyebilirsiniz. 

En İyi Erkek Oxford Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Derbi Ayakkabı 

takım-elbise-altına-ayakkabı-modelleri

Takım elbiseniz ile kombinleyebileceğiniz bir diğer klasik ayakkabı modeli ise derby ayakkabıdır. Bu ayakkabı modeli görsel açıdan oxford ayakkabı modeline oldukça benzer ama aralarındaki temel fark bağcık sistemidir.

Nitekim oxford ayakkabılar kapalı bağcık sistemine sahip iken, derbi ayakkabılar açık bağcık sistemine sahiptir. Bu da ayakkabının üst kısmında ve her iki tarafında bulunan bağcık yakalarının arasındaki boşluğun daha belirgin olmasına neden olmaktadır. 

Eğer kapalı bağcık sistemine sahip değil açık bağcık sistemine sahip bir ayakkabı giymek istiyorum diyorsanız o zaman sizlere derbi ayakkabıları öneririm. 

Erkek Derby Ayakkabı Modeli – Ürünü İçin Tıklayın!

#3. Monk Strap Klasik Ayakkabı

takım-elbise-altı-ayakkabı

Monk strap klasik ayakkabı kısaca tarifi ile “bağcıksız, tokalı ayakkabı” türüdür.

Bu ayakkabı türünde bağcık yerine bir, iki veya üç tane toka kullanılır. 

Monk strap ayakkabılar, derby ve oxford ayakkabılara göre daha sportiftir. Bu yüzden de eğer spor takım elbise kombini oluşturacaksanız, takım elbisenizin altına monk strap klasik ayakkabı modelini kullanmanız daha uygun olacaktır. 

Erkek Monk Strap Ayakkabı – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Semi-Brogue Ayakkabı 

takım-elbisenin-altına-giyilen-ayakkabılar

Bu klasik ayakkabı modelinin genellikle ön kısmı düz bir çizgi olarak tasarlanır ve dikiş tasarımı burun kısmındadır. Kullanıldıkça, zamanla oluşan kırılma izlerini pek fazla göstermediği için fazlaca tercih edilir. 

#5. Wingtip Klasik Ayakkabı 

erkek-takım-elbise-altına-ayakkabılar

Takım elbise altına ayakkabı modelleri arasında sizlere tanıtmak istediğim bir diğer ayakkabı modeli, wingtip ayakkabıdır. Wingtip ayakkabının diğer klasik ayakkabılardan en önemli farkı ayakkabının ön kısmında bulunan W tasarımıdır. Yani bu ayakkabı görsel olarak diğer ayakkabılardan W tasarımı sayesinde farklılık gösterir. 

Eğer benim için nadir bulunan bir tasarıma sahip ayakkabı önemli diyorsanız o zaman sizlere takım elbise altına bu ayakkabı modelini önerebilirim. 

Erkek Wingtip Klasik Ayakkabı – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Cap Toe Ayakkabı 

takım-elbise-ayakkabısı-nasıl-olmalı

Cap toe ayakkabıları, burun kısmında dikiş ya da benzeri bir işleme ile “şapka” görünümü bulunan bir klasik ayakkabı modelidir. Bu ayakkabı modellerinde botun ucunda düz bir dikiş bulunmaktadır. 

Bu dikiş görsel olarak fark oluşturmakla birlikte, yürürken ayakkabının kırılan bölümünde bulunan bu dikiş, bu kırılmaları önlediği ya da gizlediği için oldukça faydalıdır ve daha spesifik bir görünüm oluşturmaktadır. 

  • Sade klasik ayakkabı isteyenlere tavsiye edilir. 

Takım elbise altına ayakkabı modellerinde, klasik tarzlar bu kadardır. Şimdi ise takım elbise altına giyebileceğiniz bot türlerinden bahsetmek istiyorum.

Takım Elbise Altına Bot 

İlk olarak şu soruya cevap vererek yazıya başlayayım; Takım elbise altına bot giyilir mi? Elbette giyilir. Ancak burada şunu bilmekte fayda var ki takım elbise altına her türlü bot giyilmez. Takım elbise altına giyilecek 2 türlü bot vardır. Bunlardan ilki chelsea bottur diğeri ise chukka bot modelidir. 

#1. Chelsea Bot

 

Chelsea botlar; 

  • Ayağa sıkı oturan, ayak bileği yüksek bottur.
  • Elastik bir yan panele sahiptir.
  • Malzemeleri deri, süet ve suni deri olabilir.

Chelsea botlar, bir takım elbise ile birlikte tercih edebileceğiniz en iyi bot modelidir. Nitekim bağcıksızdır ve diğer botlara göre daha ince bir tasarıma sahiptir. 

 

#2. Chukka Bot

Chukka bot, chelsea bota göre daha az resmi, daha gündelik bir görünüme sahip olan bottur. Bu yüzden eğer gireceğiniz ortam resmi ise ve chelsea botu tecih etmenizi öneririm. Ancak daha az resmi bir ortam ise takım elbisenizin altına  chukka botu da tercih edebilirsiniz. 

 

Takım Elbise Spor Ayakkabı Kombini 

Günümüzde moda sektörü o kadar çok geliştiki artık spor ayakkabı ile takım elbise kombini de yapılabilmektedir. Tabii bu şekilde oluşturulmuş olan kombin modeli, resmi görünümden biraz uzak olacaktır.

Ancak şunu bilin ki takım ile spor ayakkabı kombini de oldukça şık bir şekilde oluşturulabilmektedir. 

Peki takım elbise spor ayakkabı kombini nasıl yapılır? diye soracak olursanız şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Mutlaka okumanızı öneririm. 

Takım Elbise Spor Ayakkabı Kombin / Sık Sorulanlar 

Takım Elbise Altına Hangi Ayakkabı Giyilir?

Takım elbise altına yukarıda bahsetmiş olduğum üzere klasik ayakkabılar, botlar ve spor ayakkabıları giyilir. 

Lacivert Takım Elbise Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir? 

Lacivert takım elbise altına en temel düzeyde; siyah, lacivert, bordo ya da kahverengi ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz.

Takım Elbise Altına Hangi Renk Ayakkabı Giyilir?

Gri takım altına giyilebilecek ayakkabılar;

  • Siyah ayakkabı
  • Kahverengi ayakkabı

Not: Koyu gri takım elbise ile kahverengi ayakkabı giymeyin. Bu kombine sadece sadece siyah ayakkabı seçin.

Kahverengi takım elbise altına giyilecek ayakkabılar; 

  • Kahverengi ayakkabı 

Siyah takım elbise altına giyilecek ayakkabılar; 

  • Siyah ayakkabı 

Ayrıca (bkz: siyah takım elbise kombinleri

Takım elbise altına ayakkabı modelleri nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

 

 

Bir cevap yazın