Flanel Gömlek Nedir? Flanel Gömlek Ne Zaman Giyilir?

Flanel gömlek, muhtemelen birçoğunuzun dolabında kışın giyilmek üzere hazır bir şekilde beklettiği ancak çoğu zaman ismini dahi bilemediği, pamuksu kumaşa sahip bir gömlek türüdür. Burada kışın giyilmek üzere dedim; ama yazın giyilmek üzere tasarlanmış kısa kollu flanel gömleklerde mevcuttur. 

Bir zamanlar modası yavaş yavaş kaybolmaya başlayan bu gömlek türü artık yeniden kendisini sokaklarda göstermeye başlamıştır. Özellikle kış ve ilk bahar aylarında karşımıza çıkan bu gömlek türü desenli ve düz baskıları sayesinde tüm dikkatleri kendi üzerine toplayabilmekte ve pamuksu yapısı sayesinde kullanan kişiyi rahat ettirebilmektedir.  

  • Peki flanel gömleğin teknik özellikleri nelerdir? Daha doğrusu geniş bir şekilde flanel gömlek nedir? Flanel gömlek ne zaman giyilir? Gelin bu soruların cevaplarını inceleyelim. 

YAZI İÇERİĞİ

Flanel Gömlek Nedir?

flanel-gömlek

Flanel gömlek nedir? Sorusunun cevabını iyi bir şekilde kavrayabilmek için ilk olaraktan flanel gömleğin kumaşının özelliklerinin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. 

Bu doğrultuda şunu bilmeliyiz ki flanel gömleğin kumaşı, “flanel kumaştır.” Peki flanel kumaş nedir? 

Flanel çeşitli kalınlıklarda dokunabilen yumuşak bir kumaş türüdür. Önceleri ştrayhgarn ve kamgarn iplikler ile üretilirken günümüzde, yüne ek olarak; pamuk, sentetik lifler veya bu liflerin karışımları ile dokunur.

Bu özellikleri sayesinde nemi emme ve nefes alma özelliklerine sahiptir. Dolayısıyla kullanımı da rahat ve sağlıklıdır.

Burada dikkat etmenizi istediğim nokta flanel gömleğin kumaşının çeşitli kalınlıklarda dokunabilin bir kumaş olmasıdır. Nitekim, bu özellik sayesinde flanell gömlek, hem yazın kısa kollu şeklinden hem de kışın daha kalın bir şekilde karşımıza çıkabilmektedir. 

Bunlarla beraber bu gömleğin en önemli özelliklerinden bir tanesi şüphesiz ki ekose desenli olmasıdır. Yani desenlerin yatay ve dikey bir şekilde kesişmesidir. Genellikle tüm flanel gömlekler bu şekilde olmaktadır. Ancak tabi ki de bazı flanel gömlekler, sade bir görünüme sahiptir. 

Flanel Gömlek Çeşitleri 

Flanel gömlekler genellikle ekose baskılı olarak sunulur, ancak düz çeşitleri de mevcuttur. Sade veya kareli bir stil seçip seçmemeniz, onu nasıl ve ne zaman giyeceğinizi etkileyecektir. Çoğu zaman, ekose gömlek stilleri daha rahat bir görünüm ve rahat bir his verirken, düz versiyonlar daha keskin, daha parlak bir görünüm oluşturacaktır.

Bu nedenle, elde etmeye çalıştığınız görünüme göre hangisini giyeceğinizi seçmelisiniz. Ekoseli bir flanel seçerseniz, kıyafetinizi buna göre dengelemeye dikkat edin. Ekose baskı oldukça renkli bir görünüme sahip olabileceğinden, kıyafetinizin geri kalanını minimum ve nötr tutmak en iyisi olacaktır. 

flanel-gomlek-nedir

Flanel Gömlekler Ne Zaman Giyilir?

Bu gömlek türü doğası gereği, gündelik kullanıma uygun bir gömlek türüdür. Arkadaşlarınızla, sevgilinizle veya aileniz ile dışarı çıkıp gezeceğiniz zaman bu gömlek türünü oldukça rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. 

Aynı zamanda ekose baskılı olmayan, sade bir flanel gömlek ile üzerinize giyeceğiniz bir blazer ceket ile birlikte çok resmi olmayan ortamlara bu gömlek ile gidebilirsiniz. Hiçbir şekilde sırıtmaz.  Ancak şunu bilmenizde fayda var ki bu gömlek ile resmi ortamlara giremezsiniz. Yani üzerinizde gerçekten absürt durur. 

Bunlarla beraber özellik ilk bahar aylarında hava sıcaklamaya başladığında altınıza giyeceğiniz sade bir tişört ve üzerinize giyeceğiniz ekose baskılı bir gömlek oldukça şık ve işlevsel olacaktır. Nitekim ilk bahar aylarında gündüzleri havalar her ne kadar iyi olsa da akşamları soğuk olmaktır; ancak tabi ki de bir mont giyilecek kadar değil.

Bu yüzden ilk bahar aylarında üzerinize giyeceğiniz kalın bir ekose baskılı gömlek ve onun altına sade bir tişört sizi oldukça şık gösterecek ve işlevsellik bakımından da işinizi görecektir. 

  • Gardırobunuzda mutlaka bir tane bulunmasını tavsiye ederim. 

Ayrıca (Bkz: Gömlek yaka çeşitleri nelerdir?

Flanel Gömlek Giymenin 3 Yolu

#1. Klasik Tutun 

Flanel gömlek klasik bir giysidir, bu yüzden onu bu şekilde şekillendirmek mantıklıdır. Her seferinde kesin şekilde güzel bir giyim elde etmek için, ham kot pantolonlar , deri veya süet botlar, klasik dış giyim ve basit trikolar gibi geleneksel bağlara bağlı kalın.

#2. Açın

Flanel gömleğin en büyük satış noktası çok yönlülüğüdür. Bunun büyük bir kısmı, hem orta katman hem de üst katman olarak giyilebilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu, pazen gömleğin her mevsim için tercih edilen bir seçenek olduğu anlamına gelir.

İlkbahar ve yaz aylarında, düz beyaz bir bir tişörtün üzerine açık bir flanel gömlek giyerek mevsimsel ve oldukça şık bir görünüm oluşturabilirsiniz. 

#3. Katman Yapın 

Flanel gömlekler ile özellikle sonbahar ve ilk bahar aylarında etkili  kombinler oluşturabilirsiniz. Nitekim oluşturacağınız bu kombinler ile birlikte ilk bahar ve son bahar aylarının serin havasına karşın size ne bunaltacak ne de üşümenizi sağlayacak bir kombin oluşturmuş olursunuz.

Ayrıca birçok insan flanel gömlekler ile katmanlı kombinler oluşturmadığı için toplum içerisinde farklı bir stile sahip olursunuz. Bu da sizin dikkat çekmenizi sağlayabilir. 

Flanel gömlek nedir? Flanel gömlek ne zaman giyilir? başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın