Oxford Ayakkabı Nedir? Oxford Ayakkabı Rehberi

Her erkeğin dolabında bulunması gereken 4 tip ayakkabı yazısında ve erkek bot türleri başlıklı yazılarımda sizlere bir takım ayakkabı modellerinden bahsetmiştim. Ancak bugün, genel olarak bir kategori içerisinde bir ayakkabı modelinden bahsetmekten ziyade sizlere daha spesifik olarak, oxford ayakkabı modelinden bahsetmek istiyorum.

Nitekim bu ayakkabı resmi günlerde veya gündelik olarak oldukça iyi çalışan, birçok kıyafete uyum sağlayabilen, çok fazla çeşidi bulunan, kombininizi genişletmenizi sağlayacak olan oldukça şık bir ayakkabı türüdür. Bu geniş özellikleri sayesinde bu ayakkabı türünü tanımanız ve tercih etmeniz gelecekte oluşturacağınız kombinler açısından sizlere oldukça yardımcı olacaktır.

  • Peki oxford ayakkabı nedir? Oxford ayakkabı ne demek?

YAZI İÇERİĞİ

Oxford Ayakkabı Nedir? 

Oxford ayakkabı kundura tipi bir ayakkabıdır ve bu ayakkabının diğer kundura tipi ayakkabılardan farklı olarak en önemli özelliği bağcık sisteminin farklı olmasıdır. Nitekim oxford ayakkabılar, kapalı bağcık sistemine sahip ayakkabılardır. Ayakkabının üst kısmında ve her iki tarafında bulunan bağcık yakalarının arasındaki boşluk oldukça azdır, bu yakaların alt kısmı birbirleri ile bitişiktir ve ayakkabının dili neredeyse gözükmemektedir. 

Daha iyi anlayabilmeniz için görsel üzerinden inceleyelim. 

oxford-ayakkabı-nedir

Sol tarafta görmüş olduğunuz ayakkabı, oxford ayakkabıdır. Sağ taraftaki ise derby ayakkabıdır. Dikkat edeceğiniz üzere oxford ayakkabının, bağcık bölümünün alt kısımları birbiri ile bitişiktir. Bu da bu ayakkabının kapalı bağcık sisteminin olmasına, ayakkabının dilinin neredeyse gözükmemesine neden olmaktadır. Ancak aynı durum görsel üzerinde de görmüş olduğunuz üzere derbi ayakkabıda geçerli değildir. Aynı zamanda diğer kundura tiplerinde de geçerli değildir. Bu da oxford ayakkabıyı diğer kundura tiplerinden tamamen ayırmaktadır. 

  • Şunu da bilmek gerekir ki oxford ayakkabının kapalı bağcık sistemine sahip olması, onu derbi ayakkabı gibi diğer ayakkabı türlerinden daha resmi yapmaktadır. 

Oxford ayakkabı nedir? Sorusunun kısaca cevabı bu şekildedir. Şimdi ise sizlere oxford ayakkabı türleri nedir? Sorusunun cevabını vermek istiyorum.

Oxford Ayakkabı Türleri (Modelleri)

#1. Wing-Tip Oxford 

wing-tip-oxford-ayakkabı

Wingtip ayakkabı, Türkçe’de “zımbalı” olarak genellenmekle birlikte, ayakkabının burun kısmındaki işlemenin kenarları bir kuşun kanadına benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. (Kanat uç)

  • Bu oxford ayakkabının bakış açısına bağlı olarak, “M” veya “W” şeklinde olduğunu göreceksiniz. 

#2. Cap Toe Oxford Ayakkabı 

oxford-ayakkabı-cap-toe-model

Cap toe oxford ayakkabı, burun kısmında dikiş ya da benzeri bir işleme ile “şapka” görünümü olan bir ayakkabıdır. Bu ayakkabı modelinde ayakkabının ucunda (yuvarlak içerisine aldığım yer gibi) dikiş bulunmaktadır. Oxford ayakkabı modellerinden en çok tercih edilenlerden bir tanesidir. 

#3. Düz Burun Oxford 

Düz burun oxford ayakkabı ön (burun) kısmında herhangi bir dikiş, desen, işleme vb. bulunmayan modeldir. Eğer ben sade ayakkabı giymeyi seviyorum diyenlerdenseniz, o zaman sizlere bu “düz burun oxford ayakkabı” modelini almanızı tavsiye ederim. Ayrıca şunu da söylemeliyim ki siyah, düz burunlu oxford ayakkabı birçok takım elbise kombini altına da oldukça iyi ve şık bir şekilde uyum sağlamaktadır. Diğer oxford ayakkabı modellerinden daha çok yönlüdür. 

Oxford Ayakkabı Nasıl Kombinlenir? 

Oxford ayakkabılar genel olarak resmi organizasyonlarda giyilir. Bu yüzden de aslında bu ayakkabının en iyi kombin şekli takım elbise ile eşleştirmektir. Ancak bu demek değildir ki oxford ayakkabılar gündelik olarak giyilemez. Tam tersi oxford ayakkabıları gündelik olarak jean pantolon, chino pantolon  veya blazer ceket gibi kıyafetlerle de giyilebilir ve oldukça şık kombinler oluşturulabilir.  

Ancak benim yine de sizlere tavsiyem, eğer oxford ayakkabıları resmi organizasyonlarda giyecekseniz düz burun ve siyah oxford ayakkabı tercih etmeniz yönünde olacaktır. Eğer oxford ayakkabıları gündelik olarak giymek için alıyorsanız o zaman wing-tip veya cap toe oxford ayakkabıları tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

  • Bu şık ayakkabının da gardırobunuzda bir tane bulunmasını tavsiye ederim. 

Oxford ayakkabı nedir? Oxford ayakkabı türleri nelerdir? başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Sorularınızı yorum bölümünde sorabilirsiniz. 

Oxford ayakkabı modelleri – İncelemek için tıklayın!

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın