Her Ortama Ayak Uyduran Blazer Ceket Nedir?

Günümüz dünyasında popüler olan öyle bir ceket var ki bu ceket, hem kadınlar tarafından giyilmekte hem erkekler tarafından giyilmekte hem de kendine has özellikleri ile beraber girdiğiniz birçok ortama, sizi şık gösterebilecek bir şekilde ayak uydurmaktadır.

Zaten bu ceketin bu kadar popüler olmasındaki temel neden de budur.

Peki bu ceketin ismi nedir? Dostlar bu ceketin ismi arama motorlarında aradığınız üzere “blazer ceket”tir.  Peki blazer ceket nedir?  Blazer ceket ne demek? 

blazer-ceket-nedir

YAZI İÇERİĞİ

Blazer Ceket Nedir? 

Blazer ceket, yukarıda söylediğim üzere günümüzde kadınlar tarafından da kullanılan, birçok ortama ayak uydurabilen gayet şık bir  spor cekettir. 

Buradaki spor ceket kavramının altını özellikle çiziyorum; çünkü Blazer terimi neredeyse tüm spor ceketler için kullanılmaktadır. Ancak gerçek şu ki tüm spor ceketler blazer değildir fakat, tüm blazer ceketler spor ceketlerdir.

Üç belirgin özellik blazer ceketi diğer ceket türlerinden farklı kılmaktadır: Bunlar  kumaş, kesim ve düğmelerdir. 

Bu özelliklere kısaca değinmek gerekirse eğer öncelikle düğmelerden bahsedeyim. Blazer ceketlerin en önemli özelliklerinden bir tanesi düğmeleridir. Düğmeler genellikle metalden oluşmaktadır. 

Ancak günümüzde üretilen blazer ceketlerin birçoğunun kumaş rengine uyumu nedeniyle düğmeleri metal değildir. 

Blazer ceketlerde düğmelere dair bilmeniz gereken son şey ise blazer ceketler de 2, 3 ve 6 tane düğmenin ( Ön kısımda) olmasıdır.  6 düğmeli blazer ceketlere kruvaze ceketleri de denmektedir. 

Blazer ceket nasıl olur? Sorusunun cevabında blazer ceket kesimine gelecek olursak; blazer ceketlerin kesimi, takım elbise ceketlerinin kesimine benzer. Yani bir blazer ceketin görünümü takım elbise ceketi görünümü yansıtır.

Bu yüzdendir ki blazer ceketleri resmi toplantılarda ve organizasyonlarda  kullanabilirsiniz. 

Sıra geldi blazer ceket kumaşı nasıl olur? Sorusunun cevabını vermeye. Bu cevabı da verdikten sonra blazer ceket nedir? Erkek blazer ceket nedir? Sorularının cevabını tam anlamı ile öğrenmiş olacaksınız.  

Blаzer ceket kumaşı genellikle aşağıdaki kumaş çeşitlerinden oluşur. 

Taranmış Yün: Bu kumaşı bulması kolaydır ancak blazer ceketi kötü gösterebilir. Yani yakışmayabilir.

Kaşmir: Yumuşak ve lüks bir kumaştır,% 100 kaşmir pantolonla iyi bir eşleşmedir. Dayanıklılık da kaşmirin kalitesinin etkisi vardır.

Pazen: En sık yün ya da pamuktan oluşur.

Fresk: Yündeki birden fazla iplikten oluşur, nadir bir kumaştır ve genelde düz dokuma ile birlikte kullanılır. İnce astarı ile yaz ayları için mükemmel bir kumaştır.

Şayak: Genellikle açık bitişli olan şayak çoğu zaman askeri üniformalarda kullanılır.

Blazer ceketlerin kumaşlarında ve kumaş özelliklerinden bahsettikten sonra şimdi de blazer ceket kombinlerinden bahsetmek istiyorum. 

Blazer Kombin 

Dostlar erkek blazer ceket kombinleri nelerdir? Nasıl yapılır?  gibi sorulara cevap vermeden önce ilk başta “Blazer ceket ne zaman giyilir? Nerede giyilir?” Gibi sorulara cevap vermek istiyorum; çünkü bu ceketi giyeceğiniz yere ve zamana göre kombinlemeniz çok daha doğru olacaktır.  

Bu doğrultuda ilk olarak şunu bilmelisiniz ki blazer ceketleri hem resmi organizasyonlar da hem de günlük hayatınız içerisinde çok rahat bir şekilde giyebilirsiniz.

Mesela günlük hayatınız içerisinde üzerinize giyeceğiniz siyah bir blazer ceket, onun altına beyaz bir tişört ve kot pantolon ile beraber gayet şık bir görüntüye kavuşabilirsiniz.

Aynı şekilde bir düğüne katılacağınız zaman, üzerinize giyeceğiniz dar kesim bordo bir blazer ceket, onun altına beyaz bir gömlek ve dar kesim siyah veya bordo bir kumaş pantolon ile yine gayet şık bir görüntüye kavuşabilirsiniz. Bir de ayağınıza siyah kundura çektiğiniz zaman bu iş tamamdır. 

blazer-ceket-kombin 

Blazer Ceket İçine Ne Giyilir?

Dostlar bir blazer ceketin içine birçok farklı gömlek türünü giyebileceğiniz gibi sade tişört ve kazak da giyebilirsiniz. Özellikle siyah veya bordo renkli bir blazer ceketin içine beyaz  bir boğazlı kazak giyerseniz gerçekten şık bir görüntü oluşturabilirsiniz.

Aynı şekilde sade renkte bir blazer ceketin içine giyeceğiniz sade renkte bir tişört ile yine şık bir görüntü oluşturabilirsiniz. Tabii ancak resmi bir görüntünüz olmaz. Eğer resmi bir görüntünüzün olmasını istiyorsanız blazer ceketin içine gömlek giymelisiniz. 

Bununla beraber gideceğiniz ortama göre ve blazer ceketin içine giydiğiniz kıyafete göre bir pantolon giymelisiniz. Bunun için çok fazla kasmanıza gerek yok; çünkü blazer ceketin altına keten, kot veya kumaş pantol gibi birçok pantolon türü uymaktadır. 

Blazer Erkek Ceket Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın