Erkek Düğün Kombinleri; Tam Rehber!

Gündelik yaşam içerisinde birçok erkeğin en çok zorlandığı konulardan bir tanesi “düğün var, şimdi ben bu düğünde ne giysem? Hangi ayakkabıyı kullansam?” sorunudur. Birçok erkek için “düğünde ne giyilir? erkek düğün kombinleri nelerdir?” sorusunun cevabı tam manasıyla bir muamma ve onu strese sokan bir durumdur. 

Hal böyle olunca düğünlerde erkekler tarafından  enteresan, yapılmaması gereken kombinler, giyilmemesi gereken kıyafetler giyildiğini görmekteyiz 🙂 

İşte bu makalemde erkekleri artık bu dertlerden, stresten kurtarmak adına “düğünde ne giyilir? erkek düğün giyim kombinleri nelerdir?” sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde vereceğim. Bu makalenin sonunda davetli olduğunuz düğüne giderken ne giyebileceğinizi, evlenen kişiye yakınlık derecesine göre hangi kıyafetleri kombinleyebileceğinizi ve eğer damat kişisiyseniz nasıl bir kombin yapmanız gerektiğinizi öğrenmiş olacaksınız. 

O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Düğün Kombinleri 

#1. Resmi

Erkek-düğün-kombinleri

Şimdi sevgili dostlarım erkek düğün kombinleri listemizde sizlere ilk olarak “resmi erkek düğün kombinleri”ni tanıtmak isterim. Peki nedir bu resmi düğün kombini? 

Resmi düğün kombini, katılacağınız düğüne takım elbise ile katılmanızdır. Yani kombin oluştururken tamamen resmi bir görünüm elde etmenizdir. Bu kombin çeşidini 1.ci dereceden akrabalarınızın düğününde yapmanız gerekir. Mesela kardeşiniz evlenecek ise onun düğününde bir takım elbise giymeniz gerekir.

Bununla beraber katılacağınız düğün çok yakınınızın bir düğünü olmasa dahi düğünde dress code uygulaması varsa (bkz: dress code nedir) ve size bu kod ile düğüne takım elbise ile gelmeniz söylenmiş ise o zaman da bu resmi kombini oluşturmanız gerekir. 

Peki diyelim düğüne takım elbise ile gitmeye karar verdik. Hangi takım elbise modelleri ile düğüne gidilir? 

Bir erkek olarak düğüne giderken tercih edebileceğiniz 3 etkin ve şık takım elbise modeli vardır. Bunlar; siyah (klasik), gri ve mavi takım elbiselerdir. 

Düğüne katılırken takım elbise tercih edecekseniz bu 3 renkten birisini tercih edebilirsiniz. 

(bkz: Siyah, mavi, gri takım elbise kombinleri nasıl yapılır? Detayı Anlatım

#2. Düğün Kombini Erkek; Yarı Resmi 

düğün-kombini-erkek

Dostlar eğer katılacağınız düğün bir arkadaşınızın veya bir tanıdığınızın düğünü ise o zaman çok fazla resmi olmanıza, yani takım elbise gibi kıyafetleri tercih etmenize gerek yoktur. Tabii bununla beraber resmi bir ortama katılacağınız için pantolon tişört kombini, gibi casual bir kombin ile katılmanız da pek fazla uygun olmaz. 

İşte bu durum için oluşturacağınız kombin türü; yarı resmi kombin modelidir. Peki yarı resmi kombin nasıl oluşturulur? 

Yarı resmi kombin oluşturmak için sizlere az da olsa resmiyet verecek kıyafetleri kombinlemeniz gerekir. Bu kıyafetler nedir diye soracak olursanız şu şekilde sıralayayım;

Bu saymış olduğum kıyafetler ile oluşturduğunuz tüm kombinler sizlere yarı resmi bir görünüm verir ve oldukça şık bir şekilde düğüne katılabilirsiniz. Kıyafetlerin renk uyumu tamamen size kalmış. Ancak tavsiyem; yaz düğününe katılıyorsanız açık renkli kıyafetleri tercih etmeniz, kış ayında düğüne katılıyorsanız koyu renkli kıyafetleri tercih etmeniz yönünde olacaktır. 

 

 

 

Burada şunu da dile getirmek isterim ki bu  yarı resmi görünümü bazı  kıyafet değişiklikleri sayesinde biraz daha spor hale getirebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Bu sorunun cevabını bir alt başlıkta detaylı bir şekilde verdim. 

#3. Erkek Düğün Kombinleri Spor 

erkek-düğün-kombinleri-spor
Spor düğün kombinleri erkek

Yarı resmi görünümü daha spor hale getirmek için yapmanız gereken ilk şey; pantolon olarak denim, yani kot pantolon tercih etmenizdir. Doğrudan yarı resmi kombinde kot pantolon giyilmez; ama kombini daha spor hale getirmek için kot pantolon giyilebilir. Ayakkabı olarak ise klasik ayakkabı modellerini tercih etmek yerine sneaker, yani spor ayakkabı modellerini tercih etmeniz gerekir.

Tabii yarı resmi kombini daha da spor hale getirmek için yapacağınız son bir değişiklik ise blazer ceket içine gömlek giymek yerine, sade renk bir tişört giymeniz olacaktır. Yapmış olacağınız bu üç kıyafet değişikliği neticesinde daha spor bir erkek düğün kombini oluşturmuş olursunuz. 

Not: Sade renk tişört üzerine giyeceğiniz gömlek veya kot ceket ile kombininizi daha spor hale getirebilirsiniz. Ancak yarı resmi görünümden oldukça uzaklaşmış olursunuz. 

 

#4. Düğün Kombinleri Erkek Ceketsiz (Casual) 

Düğün için erkek giyim listemizde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer giyim veya kombin modeli ceketsiz düğün kombin modelidir. Bu kombin modelinde öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu kombin modeli daha casual, yani gündelik bir kombin modelidir. Nitekim üzerinizde sizlere daha fazla resmiyet katacak olan bir takım elbise veya blazer ceket yoktur. Bu yüzden de resmi görünümden baya bir uzaksınızdır. 

Ceketsiz düğün kombininde sizlere tavsiyem üst giyim olarak bir gömlek tercih etmeniz, pantolon olarak ise spor gönünüm için denim veya biraz daha resmi bir görünüm için chino veya keten pantolon tercih etmenizdir. Ayakkabı olarak ise pantolon tercihinize bağlı olarak denim pantolon altına sneaker, chino veya keten pantolon altına klasik ayakkabı modellerinden birisini tercih etmenizdir. 

Burada bazılarını tişört giysek nasıl olur diye sorabilir. Arkadaşlar düğüne giderken tişört giyilir mi? sorusuna karşılık olarak şu cevabı vereyim ki; gideceğiniz yakın bir eş, dost düğünü ise elbette gidilebilir.

Ancak burada da tişörtünüzün polo yaka, sade bir renk olmasına dikkat edin. Çünkü polo yaka tişört daha oturaklı ve sizleri daha fazla olgun gösterecek bir tişört modelidir. Diğer yuvarlak yaka veya V yaka tişört modelleri tam gündeliktir ve ciddiyetten uzaktır. Bu yüzden düğün kombini için tavsiye etmem. 

(bkz: tişört yaka modelleri nelerdir?

#5. Erkek Yazlık Düğün Kombinleri 

Yaz-düğünü-erkek-kombinleri
Erkek düğün kombinleri yaz

Ceketsiz düğün kombinlerinden bahsederken “yaz düğünü erkek kombinleri” alt başlığından bahsetmezsek olmaz. Nitekim yaz düğünlerine yüksek ihtimalle ceketsiz bir şekilde katılmayı tercih edeceksiniz. Ancak burada yaz düğün kombinleri oluştururken dikkat etmeniz gereken belli başlı önemli noktalar var. Bu noktalardan bahsetmem gerekirse;

  1. Yaz düğünü için seçeceğiniz kıyafetler mutlaka keten kumaştan oluşsun veya pamuk kumaştan oluşan kıyafetleri de tercih edebilirsiniz.
  2. Mevsime ayak uydurmak için açık renkli kıyafetleri tercih edin. (Mesela pantolon olarak beyaz pantolon, gömlek olarak açık sarı gömlek gibi)
  3. Giyeceğiniz kıyafetlerin kesimi slim olmaktan ziyade regular fit kesim olsun. Bu sizin kıyafetlerin içerisinde çok daha fazla rahat etmenizi sağlar ve daha ferah hissedersiniz. 
  4. Parfüm kullanımından çok fazla abartıya kaçmayın; çünkü çok çabuk terleyebileceğinizde ötürü (özellikle Akdeniz bölgesinde) parfüm ter kokunuz karışabilir. Bu da oldukça itici bir koku oluşturur. 
  5. Pantolon üstüne tişört giymek istiyorsanız yukarıda bahsettiğim gibi polo yaka tişört tercih edin. 
  6. Ayakkabı seçiminde koyu ayakkabı modellerini tercih edebileceğiniz gibi, açık renk ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Hatta spor ayakkabı tercih edecekseniz, mutlaka beyaz spor ayakkabı modelini tercih edin. 
  7. Son olarak yaz düğün kombini oluştururken üzerinize ceket giymenizi tavsiye ederim. Burada bir tane gri renk blazer ceket tercih etmeniz sizlere daha fazla şıklık ve resmiyet katacaktır. 
  8. Ayrıca yaz düğün kombininde takım elbise giyeceksiniz, siyah takım elbise yerine gri takım elbise modellerinden bir tanesini tercih edebilirsiniz. Bu mevsimle daha fazla uyumlu olan bir renktir. 

#6. Erkek Düğün Kombini / Damat 

Şuana kadar olan kombin önerilerim davetlilerin düğüne giderken nasıl kombinler oluşturması gerektiği yönündeydi. Şuandan itibaren ise bir damatın düğünde nasıl kombinler oluşturması gerektiği yönünde olacaktır. 

Dostlar aslında damat kombininde kafa karıştırıcı bir durum yoktur. Şöyle ki o düğünde en resmi görünüm sizde olması gerektiği için ya smokin giyeceksiniz ya da bir takım elbise giyeceksiniz. Zaten başka bir şansınız yok 🙂 Haa burada smokin veya takım elbise hangisini seçmeliyim derseniz bu tamamen size kalmıştır. Ancak benim görüşüm smokin yönünde olur ki zaten birçok erkek, düğününde smokin giymektedir. Ayrıca smokin sizlere çok daha fazla resmiyet katacaktır. 

Takım elbise veya smokin fark etmez, bu kıyafetleri almadan önce mutlaka mağazaya gidin ve üzerinize oturan takım elbise veya smokini tercih edin. 

Erkek Düğün Kombini / S.S.S 

Erkekler için düğün kıyafetleri nelerdir? 

En başlıca erkek düğün kıyafeti tabi ki de takım elbiselerdir. Ancak takım elbise bir düğüne katılmak için en resmi kıyafetlerdir. Davetlisi olduğunuz bir düğüne çok resmi katılmak istemiyorsanız; blazer ceket, gömlek, chino pantolon veya keten pantolon, ayakkabı olarak ise klasik ayakkabı modellerinden birini tercih ederek katılabilirsiniz. 

Havuz başı düğünde ne giyilir?

Havuz başı düğünleri, yaz aylarında olduğu için ilk olarak açık renkli kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Bu kıyafetler arasında beyaz pantolon, açık sarı gömlek gibi kıyafetler en başta gelir. Bununla beraber akşam katılacağınız bir düğün için koyu renkli kıyafetleri de tercih edebilirsiniz. Kıyafetlerin kumaşının keten olmasına dikkat edin. 

Sonbahar düğünde ne giyilir? 

Sonbahar soğuk havaların başlangıcı olduğu için ilk olarak üstünüze kadife bir blazer ceket tercih edebilirsiniz. Bununa beraber blazer ceket altına, pamuktan gömlek giyebilirsiniz. Tabii pantolon olarak ise chino pantolon tercih etmeniz hem resmiyetinizi koruyacak hem de sizi soğuktan diğer pantolonlara göre çok daha fazla koruyacaktır. 

  • Tam resmi bir görünüm için kadife takım elbise modellerini tercih edebilirsiniz. 

Erkek düğün kombinleri; Tam Rehber!” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın