Erkek Nişan Kombinleri! Nasıl Giyinsem?

Hem kendi hayatımız için hem sevdiklerimizin hayatı için nişan demek, evlilik sürecinden önceki en önemli adımlardan bir tanesi demektir. Bu durumda bir resmiyet vardır; çünkü kendimiz veya sevdiğimiz bir kişi yeni bir hayata doğru adım atacaktır. Bu sebepten de nişanda yakın bağı olan kişiler toplanır ve ufak bir organizasyon, kutlama yapılır.  

Peki bu önemli organizasyona, yani nişana nasıl katılmak gerekir? Erkek nişan kombinleri nasıl yapılmalıdır? Nişan için erkek kombinleri nelerdir? 

Bu soruların birçok erkeğin kafasını karıştırdığını biliyorum 🙂 İşte bu makalemde bende bu karışıklığı gidermek adına nişanda hem damat kişinin hem de  yakın (kardeş, arkadaş) veya uzaktan bir konuğun nişanda nasıl giyinebileceğine dair tüm soruları cevaplayacağım. O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Nişan Kombinleri 

#1. Erkek Nişan Kombini; “Resmi” 

erkek-nişan-kombinleri

Erkek nişanda ne giymeli?” sorusuna karşılık olarak vereceğim ilk cevap tabi ki de takım elbise giyimi, yani resmi giyim yönünde olacaktır. (düğün, nişan, resmi konserler gibi; kulaklık takıp yolda yürüyeceğiniz zamanlardan değil yani 🙂 Malum hepinizin bildiği üzere nişan gibi organizasyonlar resmi organizasyonlardır ve kesinlikle takım elbiseler giyilip, resmi kombinler oluşturulabilir. Ancak burada bir noktaya dikkat çekmek isterim. O da şu ki; eğer katılacağınız nişan abinizin, ablanızın, kardeşinizin veya çok yakın bir tanıdığınızın nişanı değilse o zaman takım elbise giymenizi önermem. Çünkü bu sizin daha fazla dikkat çekmenize daha resmi olmanıza neden olur ki sizin de aslında katılacağınız o nişanda böyle şeye ihtiyacınız yok.  Bu yüzden katılacağınız nişan çok yakın bir tanıdığınızın değilse takım elbise kombini yapmanıza gerek yok.

Ancak eğer katılacağınız nişanda dress code gibi bir uygulama var ise ve size takım elbise ile gelmeniz belirtilmiş ise o zaman takım elbise giyebilirsiniz. 

Ayrıca katılacağınız nişan çok yakın bir tanıdığınızın ise ve takım elbise giymeniz gerekiyorsa o zaman sizlere seçmek istediğiniz takım elbise doğrultusunda aşağıdaki yazılarımı okumanızı öneririm. 

#2. Erkek Nişan Giyimi; “Yarı Resmi” 

erkek-nişan-kombini
Nişan erkek kombin; yarı resmi

Erkek nişan kombinleri listemizde ikinci olarak sizlere tavsiye edeceğim kombin modeli yarı resmi kombin modelidir. Peki yarı resmi kombin modeli nedir? Dostlar yarı resmi kombin modeli; blazer ceket, chino pantolon veya kumaş pantolon, sade veya çizgili gömlek, klasik ayakkabı   giyim parçaları ile oluşturulmuş kombin modelidir. Bu kombin modelinde tamamen resmi değilsinizdir; ama gündelik bir giyiminizde yoktur. Yarı resmi, ortama ayak uyduran bir kombininiz vardır.

Bu kombin modeli eğer katılacağınız nişan çok yakın (abi, kardeş gibi) bir tanıdığınıza ait değilse sizlere benim önerdiğim kombin modelidir. Atıyorum kuzeninizin bir nişanı var ve o nişana bu şekilde, yani yarı resmi bir şekilde katılabilirsiniz. Ortamda hiçbir şekilde sırıtmazsınız ve çok resmi, ciddi bir görünümüz de olmaz. 

Ayrıca bu kombin modeli takım elbise kombin modeline göre çok daha fazla rahattır. 

Nişanda ne giyilir erkek?

#3. Nişan Kombini; “Spor” 

nişan-kombini-erkek
Erkek nişan kıyafeti nasıl olmalı?

Şuana kadar sizlere nişan organizasyonuna resmi ve yarı resmi bir şekilde katılabileceğinizden bahsettim. Ancak diyelim ki siz, spor bir giyim tarzı, kombini ile katılmak istiyorsunuz ve “nasıl spor giyim kombini ile katılabilirim?” diye sordunuz, bu tip bir soruya karşılık olarak sizlere ilk başta şunu belirteyim ki nişan veya düğün gibi organizasyonlara spor giyim kombini ile katılmak bir kot pantolon ve ve tişört kombini ile katılmak demek değildir.

Spor giyim tarzının da bu tip organizasyonlara katılırken kendine göre kuralları vardır.

Bu kurallardan ilki bir blazer ceket kullanmaktır. Sonrasında blazer ceket içine polo yaka bir tişört veya bir gömlek giyebilirsiniz. Pantolon kısmına gelecek olursak pantolon olarak; chino, kot, keten gibi pantolonları tercih edebilirsiniz. Ayakkabı olarak ise sneaker ayakkabı modellerinden birini tercih edebilirsiniz. Yani nişan veya düğün gibi organizasyonlara katılırken oluşturduğunuz spor kombini, yukarıda anlattığım yarı resmi kombininin daha spor halidir. 

Tabii burada şunu  da belirtmek gerekir; bir nişana spor kombin bakımından pantolon veya tişört ile katılabilirsiniz. Bu kabul edilebilir. Ancak bu nişan yaz ayında olur ve katılacağınız nişan gerçekten uzak bir tanıdığınızın nişanı olur, işte o zaman pantolon ve tişört kombini ile katılabilirsiniz. Diğer türlü pantolon tişört kombini ile abinizin veya kardeşinizin veya yakın bir arkadaşınızın nişanına katılmak oldukça abes olur. Bu doğrultuda yakın bir tanıdığınızın nişanına spor kombin oluşturarak katılmak istiyorum diyorsanız, anlattığım şekilde katılın. 

#4. Nişan Giyimi; “Ceketsiz” 

Nişanda-ne-giyilir-erkek
Nişan kombini erkek

Dostlar nişana katılırken oluşturabileceğiniz bir diğer kombin modeli, ceketsiz; gömlek ve pantolon ile kombini ile oluşturabileceğiniz kombin modelidir.

Bu kombin modeli resmiyetten uzaktır ve sizlere gündelik bir görünüm verir. Ancak diğer kombin modellerine göre biraz daha rahattır.

Nişana katılırken bu şekilde bir kombin modeli tercih ederseniz ve bu kombin modelini daha spor hale getirmek isterseniz gömlek olarak “polo gömlek” pantolon olarak “kot” veya ” chinoayakkabı olarak ise sneaker ayakkabı modellerinden bir tanesini tercih edin.

Bu kombin modelinde biraz daha resmi bir görünüm oluşturmak için ise pantolon olarak kumaş pantolonu gömlek olarak ise beyaz gibi sade gömlekleri tercih edin. Tabii ayakkabı olarak klasik ayakkabıları tercih edin. 

erkek-nişan-giyimi
Erkek özel gün kombinleri

#5. Nişan Kombini; Damat 

Erkek nişan kombin

Nişan organizasyonunda damat kişisinin ne giyeceğine dair açıklama bile yapmamıza gerek yok, tabi ki takım elbise giyecek 🙂 Yani damat kişisinin “yaa bende nişanıma business casual bir giyim tarzı veya kombini ile katılayım” deme gibi bir lüksü yok. Çünkü damat olan o, dolayısıyla en şık ve en resmi onun gözükmesi gerekecek. Bu yüzden de kesinlikle takım elbise giymesi gerekir. 

Damat kişisi takım elbise olarak siyah, gri ve mavi takım elbise modellerini tercih edebilir. 

Damat kişinin siyah, gri ve  mavi takım elbise kombinlerini nasıl oluşturabileceğine dair şuradaki makalemi kesinlikle okumasını tavsiye ederim. 

Ayrıca (bkz: takım elbise nasıl giyilir?

Erkek Nişan Kombin / S.S.S 

Arkadaşın nişanda ne giyilir erkek? 

Arkadaşınızın nişanında ilk olarak diğer ortak arkadaşlarınızın ne giyeceğine dair bir fikir edinin ve onlar nasıl kombin oluşturacaksa sizde o şekilde bir kombin oluşturun. Ancak ortak bir arkadaşınız yoksa ve ne giyeceğinize karar veremiyorsanız o zaman sizlere yarı resmi bir kombin oluşturmanızı öneririm. Yarı resmi kombini nasıl oluşturabileceğinizi yukarıda anlattım. 

Nişanda giyilebilecek kıyafetler erkek? 

Nişanda eğer damat kişisi sizseniz o zaman takım elbise giymeniz gerekir. Siyah, gri veya mavi takım elbise kombinlerinden birisini tercih edebilirsiniz. Ancak nişana konuk olarak katılacaksanız duruma göre takım elbise (resmi), yarı resmi, spor veya gömlek pantolon kombinlerinden birini oluşturarak gidebilirsiniz. Bu kombinleri nasıl oluşturacağınızı yukarıda anlattım.

Nişanda ne giyilir erkek spor? 

Nişana spor kombin oluşturarak gitmek istiyorsanız o zaman ceket olarak blazer ceket, gömlek olarak polo gömlek, pantolon olarak kot veya chino pantolon, ayakkabı olarak ise sneaker ayakkabı modellerinden herhangi  birisini tercih ederek gidin. Yani spor kombin için bu saymış olduğum kıyafetleri kombinleyin. Bu şekilde şık bir spor kombin elde etmiş olursunuz. 

“Erkek nişan kombinleri nelerdir? Nasıl giyinsem?” başlıklı makalemin sonuna geldik. umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın