Gömleğinizi Taçlandıran Gömlek Yaka Çeşitleri Nelerdir?

İster takım elbise kombini yapacak olun, ister normal hayatınız içerisinde sıradan bir şekilde düz bir gömlek giyecek olun; fark etmez gömlek yaka çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Çünkü dostlar gömleğin yaka kısmı, kişi üzerinde en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesidir ve kesinlikle görünümünüzü etkiler. Yaka modeliniz diğer insanlara mesaj dahi verir. (Yüksek yakanın patronluk mesajı vermesi gibi) 

  • Ayrıca bizler yani erkekler, gömlekleri daha çok ceket, hırka ya da süveter gibi parçaların içine giydiğimiz için gömlek yaka çeşitleri 1 tık daha fazla önem kazanmaktadır. Nitekim hırka, ceket veya süveter ile tercih edeceğimiz gömlek yaka türleri ile beraber yapacağımız kombinler ile görünüm açısından 1-0 öne geçebileceğimiz gibi 1-0 geriye de düşebiliriz. 
  • Bu sebeplerden ötürü de gömlek yaka çeşitleri ve isimleri hakkında bilgi sahibi olmamız oldukça  önemlidir. 

Peki nedir bu gömlek yaka modelleri? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

YAZI İÇERİĞİ

Gömlek Yaka Çeşitleri 

#1. Gömlek Yaka Çeşitleri: Sivri Yaka 

gomlek-yaka-cesitleri

Dostlar bu gömlek yaka çeşidi görüp görebileceğiniz en yaygın gömlek yaka çeşitlerinden bir tanesidir. Muhtemelen gardırobunuzda bu yaka modeline ait bir veya daha fazla gömlek bulunmaktadır. 

Yapısal özelliklerinde bahsedecek olursak eğer bu gömlek yaka çeşidinin yüksekliği 2 ila 5 cm arasında değişir ve iki yaka ucu da adından da anlaşılacağı üzere sivridir. Ayrıca yaka genişliği ortalama olarak 3 ila 6 cm arasında değişir. 

Klasik bir yaka modeli olan sivri yakayı, ister kravatlı ve ister kravatsız bir şekilde tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da sırıtmaz. Ayrıca hem resmi organizasyonlarda hem de daha çok rahat olabileceğiniz organizasyonlarda da tercih edebilirsiniz.  

  • Eğer herhangi bir organizasyona katılacaksınız ve nasıl bir yaka modeline sahip bir gömlek seçeceğinize karar veremiyorsanız, o zaman sizlere tavsiyem kesinlikle sivri yaka gömlek modelini tercih etmeniz yönünde olur. Çünkü bu yaka modeli çok yönlüdür ve birçok farklı organizasyonda giyebilirsiniz. Aynı zamanda birçok yüz tipi içinde uygundur. Yani tam anlamıyla bir klasiktir. 

#2. Geniş Açık Yaka 

 

gomlek-yaka-cesitleri-ve-isimleri

Adından da anlaşılacağı üzere bu yaka tipinin, yaka uçları birbirinden daha geniş bir yapıya sahiptir. Nitekim yaka uçları arasındaki genişlik, 10 ile 15 cm arasında olabilir.

  • Bu yaka modeli kravat bağlama bakımından Windsor yöntemi gibi daha geniş bağları tercih edeceğiniz zaman kullanabileceğiniz bir yaka modelidir. Nitekim yaka uçları arasındaki geniş kalan kısmı, kravat düğüm noktası ile doldurarak oldukça şık bir görünüm elde edebilir ve aradaki genişliği kapatabilirsiniz. Aynı zamanda saten kumaştan yapılmış bir kravat tercih ederekten insanların odak noktasını kravatınız üzerine toplayabilirsiniz.
  • (Bkz: Kravat bağlama modelleri – Winsdor yöntemi )

Ayrıca bu yaka modeli  uzun yüz özelliklerine sahip bir erkek için en uygun olanıdır.  Nitekim yakanın genişliği yüzün görünümünü eşitler. Ayrıca yuvarlak yüzlü erkekler için bu yaka modeli yüzlerini daha da yuvarlak göstereceği için bu yaka modelinden uzak durmalıdır. 

(Bkz: Yüz tipi nasıl belirlenir?

#3. Düğmeli Sivri Yaka 

erkek-gomlek-yaka-cesitleri

Erkek gömlek yaka çeşitleri arasında sizlere tanıtmak istediğim bir diğer yaka modeli ise düğmeli sivri yakadır. Bu yaka modelinde gömleğin yaka uçları aynı klasik sivri yaka da olduğu gibi sivridir. Fakat farklılık olarak gömleğin yaka uçlarına karşılık gelen küçük ilikler bulunur. Bu küçük ilikler de aslında gömleğin resmiyetini azaltır. Biraz daha gündelik yaşamda veya çok resmi olmayan organizasyonlarda giyilmeye uygun kılar. 

Hem kravatlı hem de kravatsız giyilebilecek bu yaka modeli her yüz şekli için uygundur. Bu da aslında  bu yaka modeline sahip gömleklerin çok yönlü olduğuna işarettir. 

  • Gardırobunuzda bu yaka modeline ait bir tane gömlek bulundurmanızı tavsiye ederim. 

#4. Bant Yaka 

Dostlar bant yaka yapısal özellikleri itibari ile belki de en farklı gömlek yaka türüdür. Bu yaka modelinde, yaka uçları arasında herhangi bir açı ve genişlik yoktur. Yakanın uzunluğu ise diğer yaka türlerine göre oldukça kısadır. Ayrıca bu yaka modelinde kravat kullanılmamaktadır. Buda aslında bu yaka modelinin bir dezavantajıdır. 

Bunlarla birlikte bu yaka modeline ait gömlekleri asla dikdörtgen yüz tipine ve yuvarlak yüz tipine (özellikle tombul) sahip insanlara önermem! Çünkü dikdörtgen yüz tipine sahip bir insanın zaten yüzü uzun gözükmektedir ve bu yaka modeli ile birlikte yüzü daha daha fazla uzun gözükecektir. Aynı şekilde yuvarlak, tombul bir yüz yapısına sahip insanların da  yüzü bu yaka modeli ile birlikte ortaya çıkacak ve daha büyük gözükecektir. 

Bu yüzden yuvarlak ve dikdörtgen bir yüz yapısına sahipseniz, gömlek yaka türleri arasında bant yakadan ziyade diğer yaka modellerine sahip gömlekleri tercih etmenizi öneririm. 

#5. Pim Yaka – İğne Yaka 

Pim yaka genellikle takım elbise gömleklerinde görebileceğiniz bir yaka modelidir. Bu yaka modelinde, yakanın her iki ucunda da   bir iğne veya çubuğun sokulmasına izin verilen küçük delikler vardır.  Bu küçük deliklere geçirilen iğneler ile birlikte kravatın düğüm noktası arkadan desteklenir ve kravat daha fazla öne çıkar. 

Bu yaka modelinde boş delikler düzensiz bir görünüm oluşturacağından kesinlikle kravat ile birlikte giyilmelidir. Bu yüzden de aslında bu yaka modellerine sahip gömlekler günlük hayat için uygun değildir.  

#6. Kesik Yaka 

Gömlek yaka çeşitleri içerisinde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer yaka çeşidi ise kesik yakadır. Bu yaka modelinde iki yaka arasındaki mesafe oldukça geniştir. Öyle ki iki yaka genişliği arasında 15 cm mesafe  varsa bilin ki bu bir kesik yaka modelidir. Bazen bu yaka, düz bir yatay çizgi oluşturacak şekilde tam 180 derecelik bir açıya sahip olabilir.

Dostlar bu yaka modeli kravatlı veya kravatsız tercih edilebilir. Ancak kravatlı tercih edeceksiniz bilin ki kravat düğümünüzün büyük olması gerekmektedir. Nitekim aradaki genişliği kapanması gerekir. Eğer bu yaka modelini kravatsız tercih edecekseniz o zaman bu yaka modeli en iyi bir üst düğme açık şekilde çalışır. 

Bir cevap yazın