Erkek Giyim Tarzları ve İsimleri Nelerdir? En İyiler!

Erkek giyim tarzları, teknolojinin ve modanın gelişmesi ile birlikte gün geçtikçe daha da fazla gelişmekte ve daha da fazla artmaktadır.

Nitekim teknoloji yeni tür kıyafetleri oluşturmakta, yeni tür kıyafetler ise yeni moda akımlarını bu da yeni giyim tarzlarını, stillerini oluşturmaktadır.

Tabii burada şunu dile getirmekte fayda var ki son dönemlerdeki büyük giyim markaları tarafından oluşturulan yeni erkek giyim tarzları gerçekten rezalet denilecek durumdadır.  Bu yeni giyim tarzlarına uymak yerine üzerinize bir halı geçirip dışarı çıksanız emin olun daha şık gözükürsünüz. 

Bu yüzden de kesinlikle yeni giyim tarzlarını sizlere tavsiye etmem. 

Ben sizlere bu yazımda hayatınız içerisinde uygulayabileceğiniz, oldukça şık erkek giyim tarzları ve isimleri hakkında detaylı bir bilgi vereceğim. 

Bu makalemin sonunda erkek giyim tarzları nelerdir? sorusuna cevap bulmuş olacak ve en iyi erkek giyim tarzları hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız.

O zaman daha fazla uzatmadan, giyim tarzlarını öğrenmeye başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Giyim Tarzları 

#1. Casual Erkek Giyim Tarzı 

erkek-giyim-tarzları
Erkek giyim tarzları

Casual kelime anlamı olarak gündelik anlamına gelmektedir.  Tabii bununla beraber rahat, resmi olmayan, spor giyim ve bunun belli bir düzen içerisinde olmasını da ifade eder. 

Kısacası casual giyim tarzı resmi giyimden uzak, gündelik ve rahat bir giyim tarzı demektir.

Ancak bu giyim tarzı her ne kadar rahat bir giyim tarzı olsa da kendi  içerisinde bazı kuralları vardır. Bu kurallar doğrultusunda da casual giyim tarzı kendi içerisinde 3 farklı kategoriye ayrılmıştır. 

Bu kategoriler; 

 • Business Casual Giyim Tarzı 
 • Smart Casual Giyim Tarzı 
 • Free Casul Giyim Tarzı’dır.

Businees casual tarzın özelliklerinden başlayacak olursak; 

Business Casual Giyim 

erkek-giyim-tarzları-nelerdir

Bu casual giyim çeşidinde alışılagelmiş resmi iş kıyafetlerine göre daha az resmi durumdasınızdır; ancak yine de profesyonel, resmi bir izlenim vermeyi amaçlayan giyim tarzına sahipsinizdir.

 • Bu yüzden de Business casual giyim için yarı resmi bir giyim tarzıdır diyebiliriz. 

Bu giyim tarzında kıyafetlerinizin içinde rahat etmenizde oldukça önemlidir. Çünkü sonuç olarak casual bir giyim tarzını tercih etmektesiniz.

Business casual erkek giyim tarzının resmi pantolonu kumaş pantolondur. (Tabii kumaş pantolon yanında chino pantolon da tercih edilebilir) 

Bu giyim tarzında ayakkabı olarak ise klasik ayakkabılar tercih edilir. Erkek klasik ayakkabıların ne olduğu konusunda bir fikriniz yoksa (bkz: erkek klasik ayakkabılar nelerdir?

Bu giyim tarzında üst giyim olarak ise sade bir gömlek, onun üzerine bir blazer ceket veya bir kazak, hırka tercih edebilirsiniz.

Kravat kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmıştır. Ancak size ciddiyet katacağı için kullanabilirsiniz. 

Smart Casual Giyim 

erkek-giyim-tarzları-isimleri

Dostlar smart casual giyim tarzı business casual giyim tarzına benzer. 

Ancak business casual tarzından farklı olarak  smart casual giyim tarzı, daha sportif kıyafetler kullanmanıza olanak sağlar. Bu doğrultuda da daha sportif olan bir giyim tarzıdır diyebiliriz.

Mesela business casual  giyim tarzında, pantolon türü olarak kumaş pantolon kullanabiliyor iken smart casual giyimde pantolon olarak denim veya chino pantolonları tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda business casual giyiminde ayakkabı olarak klasik ayakkabıları tercih edebiliyor iken smart casual giyimde ayakkabı olarak klasik ayakkabıları tercih edebileceğiniz gibi spor ayakkabı çeşitleri arasından herhangi birisini de tercih edebilirsiniz. 

Bu doğrultuda da smart casual giyim tarzına daha rahat ve sportif, ancak bir o kadar yarı resmi bir giyim tarzıdır diyebiliriz. 

Free Casual Giyim

erkekler-için-giyim-tarzları

Free casual giyim demek, istediğiniz şekilde giyim kuşam yapabilmeniz demektir. Free casual giyim tarzında herhangi bir giyim kuralı yoktur. Canınızın istediği şekilde giyim anlamına gelir. Bu giyim tarzında isterseniz bir süper kahraman kostümü giyip dışarı çıkın, hiç fark etmez 🙂 

#2. İtalyan Erkek Giyim Tarzı

italyan-erkek-giyim-tarzı
İtalyan giyim tarzı

Erkek giyiniş tarzları arasında sizlere tanıtmak istediğim bir diğer erkek giyiniş tarzı İtalyan erkek giyim tarzıdır. 

İtalyan erkek giyim tarzı biz Türkiye topraklarında yaşayan, özellikle 30 yaş üstü kesim için oldukça yabancı, uygun olmayan ve feminen bir giyim tarzıdır.

Nitekim İtalyan giyim tarzında öncelikli olarak renkler, yani renkli giyim ön plandadır. Ancak bizler genellikle (30 yaş üstü için) koyu renkleri tercih eden bir milletiz. Bu sebepten ötürü de İtalyan tarzı giyim 30 yaş üstü için uygun gelmeyebilir. 

 • Tabii bu durum İtalyan giyimin kötü olduğu anlamına gelmemektedir. 

Bu giyim tarzının başlıca özellikleri arasında renkli giyimden sonra, hava koşullarına bakılmaksızın gömlek giyimi vardır. İtalyan giyim de her kombin de neredeyse gömlek kullanılır. Buradaki gömlek kullanımı sıradan bir şekilde de değildir. Genellikle gömlek kolları özenle kıvrılır. 

Pantolon konusunda ise İtalyan tarzı giyim de dar ve kısa pantolonlar tercih edilir. Bununla beraber kısa, boru pantolonlar da tercih edilmektedir. 

İtalyan tarzı giyim de aksesuarlar da çok fazla kullanılmaktadır. En sık kullananlar arasında şapka, gözlük ve saat vardır.

İtalyan tarzı giyim de renkli giyim öne çıkacağı için özellikle bahar ve yaz ayları için çok daha uygundur. Önerilir mi? Elbette önerilir. 

#3. Retro Erkek Giyim Tarzı

retro-erkek-giyim

Dostlar birçoğunuz “retro giyim” kavramını ilk defa duyuyor olabilir ve “retro giyim ne demek?” diye soruyor olabilirsiniz. 

Ancak aslında eminim ki az da olsa günlük hayatınız içerisinde retro giyim tarzı ile karşılaşmışsınızdır. 

Peki retro tarzı nedir? 

Retro giyim tarzı, geçmiş dönemlerde moda olmuş olan ancak günümüzde modasını yitirmiş giyim tarzlarını, kıyafetlerini tekrardan kombinleyerek geçmiş modanın günümüze uyarlanmasıdır. 

Kısaca retro giyim tarzı geçmişteki giyim tarzının günümüzde tekrar kullanılmasıdır. 

Mesela sizin 70’lerdeki giyim tarzının aynısını veya bir kısmını 2021 yılında gerçekleştirmeniz,  retro giyim tarzına çok güzel bir örnektir. 

Her giyim tarzında olduğu gibi retro giyim tarzında da kombin oluştururken kullanılması gereken belli başlı parçalar vardır. Bu parçalar;

 • Kolej stili ceketler
 • Fötr şapkalar
 • Kruvaze ceketler
 • Pantolon askıları 
 • İspanyol paça pantolonlar 

Şeklinde sıralanabilir. 

Eğer geçmişdeki, giyim modası hoşunuza gidiyorsa o zaman retro giyim tarzını oluşturabilirsiniz. 

#4. Vintage Erkek Giyim Tarzı

Giyim tarzları erkek; Vintage giyim

Dostlar vintage giyim tarzı, aynı Retro giyim tarzı gibi geçmişteki giyim tarzının günümüzde tekrar kullanılmasıdır. Ancak bu iki giyim tarzı arasında önemli bir fark vardır. 

Bu fark da retro giyim tarzında kullanılan kıyafetlerin günümüzde üretilmesi iken vintage giyim tarzında kullanılan kıyafetlerin ait oldukları dönemde üretilmiş olmalarıdır.

Anlamanız açısından ufak bir örnek vereyim. Mesela siz 70’lerdeki bir giyim tarzına kombinleştirdiniz ancak bunu günümüzde üretilmiş olan, 70’lere özeli kıyafetler ile yaptınız diyelim. İşte bu retro giyim tarzına örnektir. 

Ancak diyelim ki siz 70’lere ait oluşturmuş olduğunuz kombindeki kullanmış olduğunuz kıyafetler 70’li yıllardan kalan kıyafetler olsun. Yani giyeceğiniz kıyafetler 70’li dönemlerde üretilmiş olsun. İşte bu şekilde geçmişe dönük bir kombin oluşturduğunuz da vintage giyim tarzını oluşturmuş oluyorsunuz. 

Kısacası retro giyim tarzında kullanmış olduğunuz kıyafetler, günümüzde üretilmiştir ancak geçmiş bir dönemin özelliğini taşır. Vintage giyim tarzında ise kullanmış olduğunuz kıyafetler oluşturmuş olduğunuz kombinin, döneminde üretilmiştir ve siz belki de onu aradan geçen çok uzun yılların ardından giyersiniz. 

#5. Outdoor Erkek Giyim  Tarzı  

Giyim-tarzları-erkek

Erkek giyim tarzları isimleri başlıklı makalemde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer giyim tarzı outdoor giyim tarzıdır.

Outdoor giyim tarzı doğa sporları alanında, vücudunuzu yağmurdan, soğuktan, rüzgardan koruyabilecek, yapmış olduğunuz doğa sporunda sizlere kolaylık ve rahatlık sağlayabilecek olan sportif bir giyim tarzıdır. 

Outdoor giyim tarzında kullanılan kıyafetlere outdoor kıyafetler denir. Peki nedir bu outdoor kıyafetler diye soracak olursanız; 

Outdoor giyim tarzına dair sizlere şunu söylemek isterim ki bu giyim tarzını illa ki doğa sporlarında gerçekleştireceksiniz diye bir kural yoktur. Nitekim bu giyim tarzı oldukça sportif, rahat ve kullanışlı  bir giyim tarzıdır. 

Günlük olarak şehir hayatınızda da bu giyim tarzını kullanabilirsiniz. 

 • Ayrıca şunu da belirtmek fayda var ki outdoor giyim tarzı spor giyim tarzı kategorisi içerisine de girmektedir. 

#6. Basic Giyim Tarzı 

Erkek günlük giyim tarzları

Dostlar basic giyim demek düz, detaysız, rahat giyim demektir. Nitekim basic giyim tarzı, basic ürünler ile oluşturulmaktadır ve basic ürünler düz ve detaysız ürünlerdir. Bu ürünlerin en önemli özellikleri ise her birinin giyecek olan kişiye rahatlık sağlayacak kumaşlardan yapılmış olmasıdır.

Bu tarz bir giyimde pek fazla şık olmak, dikkat çekmek gibi bir amaç yoktur. Asıl amaç rahatlığa önem vermektir. 

Basic parçaların mevsimi yoktur.  Her kıyafetle; yaz-kış, evde, sokakta her daim rahatlıkla giyebileceğiniz tarzda olan parçalardır.

Bu parçalar  düz, desensiz bir modelden oluşmaktadır. Modasının geçmemesindeki en önemli etken de zaten görüntüsüdür. 

#7. Erkek Klasik Giyim Tarzı

Klasik giyim tarzı bir erkek olaraktan söylüyorum ki erkeklere en çok yakışan tarzlarından bir tanesidir. Nitekim bu giyim tarzı sizleri olduğunuzdan daha ciddi ve olgun gösterir ki bu da sizlere daha fazla karizma katar. 

Bu giyim tarzında renklerin teninizle uyumu ve alt üst giyim parçalarının birbiri ile uyumu oldukça önemlidir ki zaten erkek klasik giyim tarzı ikili ya da üçlü takımlar ile oluşturulur. 

Üçlü takımlar olarak klasik giyim tarzında blazer ceket, yelek ve kumaş pantolon veya chino pantolon gibi kıyafetler bu giyim tarzının olmazsa olmazları arasındadır. 

Genel görünüm itibari ile business casual giyim tarzına benzeyen klasik giyim tarzını düğünlerde, nişanlarda veya veya diğer resmi etkinliklerde oldukça şık bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu giyim tarzına ayakkabı olarak klasik ayakkabılar gitmektedir. Sneaker modelleri ile bu giyim tarzı kombinleri etkili bir şekilde çalışmaz. 

Ayrıca klasik erkek giyiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kemer ve ayakkabı uyumudur. Renk, ve doku olarak birbirlerini tamamlamalılar ve bir bütünlük oluşturmaları gerekir.

 • Klasik erkek giyim tarzı tavsiye edilir mi? Kesinlikle evet!

#8. Bohem Erkek Giyim Tarzı 

Bohem giyim tarzı nedir? Sorusuna cevap vermeden önce şunu belirtmek isterim ki bohem giyim tarzı, erkek giyim tarzları isimleri başlıklı makalemde tanıtmış olacağım en farklı, rahat ve umursamaz giyim tarzıdır. Bu giyim tarzı gerçekten sıradan, sade bir giyimden oldukça uzaktır. 

1960’lı yıllarda çingenelerden ilham alarak oluşturulan bohem giyim tarzı, rahat giyinmeyi seven, özgürlüğüne düşkün, gezgin ve kendine güvenen insanların tarzıdır.

Bu giyim tarzındaki en önemli özellikler; kullanılan kıyafetlerin fazla desenli ve renkli olması, kıyafetlerin biraz daha eskiyi andırması, kıyafetlerin biraz daha geniş olması ve bu doğrultuda sizi daha marjinal gösterecek olmasıdır. 

Gerçekten bohem giyim tarzına marjinal bir giyim tarzı da diyebiliriz. Çünkü bu giyim tarzı toplumdaki sıradan giyime göre oldukça aykırıdır. Normal bir giyim tarzında kullanmış olduğunuz kıyafetlerin hepsinin fazlası vardır. Bir gömlek üzerinden düşünürsek fazla desen buna en güzel örnek olacaktır. 

Dikkat çeken erkek giyim tarzları

Bu giyimde kullanılan kumaşlarda etnik desenler tercih edilerek daha naif bir görünüm elde edilir. 

Bu giyim tarzının en belirgin kıyafetleri şalvar ve düşük ağlı pantolonlardır. 

Eğer farklı, marjinal giyimi severim diyenlerdenseniz o zaman sizlere kesinlik bohem giyim tarzını öneririm.

Bohem giyim tarzının doğuşu hakkında daha fazla bilgi almak için şuradaki makaleyi okuyabilirsiniz. 

Erkekler İçin Giyim Tarzları / S.S.S

Erkek Giyim Tarzları Kış İçin Nelerdir? 

Kış aylarında  erkek kombini için şu şu tarzlar daha etkilidir demek pek doğru olmayacaktır. Nitekim her giyim tarzı, etkili bir şekilde kombinlendiğinde hem kış için hem de yaz ayları için oldukça etkili ve şık olacaktır. 

Ancak şunu söyleyebilirim ki kış aylarında kombin oluşturması yaz aylarına göre daha kolaydır. Çünkü kış aylarında bir erkeği daima kurtarabilecek iki giyim parçası vardır; bunlar ceketler ve botlardır. Bu iki çok yönlü giyim parçası sayesinde bir erkek, çok rahat bir şekilde oldukça şık, güzel kombinler oluşturabilir. 

Peki erkek için kış ayı kombini nasıl yapılır? diye soracak olursanız “erkek kış kombinleri nelerdir? nasıl yapılır?” başlıklı  makalemi kesinlikle okumanızı öneririm.

Oradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. 

Kısa Boylu Erkek Giyim Tarzı Nasıl Olmalıdır? 

Kısa boylu erkekler giyimlerinde bazı kurallara dikkat ederek, daha uzun gözükebilir veya daha kısa gözükmekten korunabilirler. Tabii bunun için kombin oluştururken bazı kurallara dikkat etmeleri gerekmektedir. Nedir bu kurallar diye soracak olursanız “Kısa boylu erkekler nasıl giyinmeli?” başlıklı makalemi okumanızı mutlaka öneririm. Nitekim oradaki makalemde “kısa boylu erkek giyim tarzı nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabını detaylı bir şekilde verdim. 

Vücut Tiplerine Uygun Erkek Giyim Tarzı Nasıl Olmalı? 

Vücut tipine uygun giyim nasıl olmalı? sorusuna cevap vermeden önce şunu belirtmek isterim ki  her ne vücut şekline sahip olursak olalım kendi vücut tipimize göre giyinmemiz bizleri olduğumuzdan daha şık gösterecektir. İşte bu noktada bizler için vücut tipine göre kıyafet seçimi oldukça önemli bir hal almaktadır.

Peki vücut tipine göre giyim nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını şuradaki makalemde detaylı bir şekilde verdim. Okursanız mutlaka sizlere faydası olacaktır. 

“Erkek Giyim Tarzları ve İsimleri Nelerdir?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın