Erkekler İçin Vücut Tipine Göre Giyim Nasıl Olmalı?

Vücut tipine göre giyim; dikdörtgen vücut tipine göre giyim, oval vücut şekline göre giyim, üçgen vücut şekline göre giyim, ters üçgen vücut şekline göre giyim  olmak üzere 4’e ayrılmaktadır. Bu ayrımın temelinde ise bizlerin genetik farklılıkları ve yaşam biçimi yatmaktadır.

Bu genetik farklılıklar ve yaşam biçimi ayrımı neticesinde  vücudumuzun yapıları birbirinden farklılık gösterir ve bazılarımız ters üçgen vücut yapısına sahip olurken bazılarımız dikdörtgen vücut yapısına sahip olur. 

Burada her ne vücut şekline sahip olursak olalım kendi vücut tipimize göre giyinmemiz bizleri olduğumuzdan daha şık gösterecektir. İşte bu noktada bizler için vücut tipine göre kıyafet seçimi oldukça önemli bir hal almaktadır. Peki vücut tipine göre giyim nasıl olmalıdır? Erkek vücut tipleri nelerdir? Gelin bu soruların cevabını birlikte inceleyelim. 

YAZI İÇERİĞİ

Vücut Tipine Göre Giyim Erkekler İçin 

Yukarıda açıklamıştık, vücut tiplerimiz dikdörtgen, üçgen, oval ve ters üçgen olmak üzere 4’e ayrılmaktaydı. Biz burada ilk olaraktan üçgen vücut yapısına göre giyim önerilerinden bahsederek yazımıza başlayalım.  

Üçgen Vücut Şekline Göre Giyim 

vucut-tipine-gore-giyim

Üçgen vücut şekline göre giyinmeyi anlatmadan önce ilk olaraktan üçgen bir vücut nasıldır? Sorusunun cevabını verelim. Dostlar üçgen vücut şeklinde bel kısmınız, vücudunuzun üst bölgesinden daha geniştir ve omuz bölgeniz dardır. Çoğu erkekte, özellikle yaşlandıkça vücutlarının üst kısmına göre bel ve kalça çevresi daha büyük olmaya yatkındır. Bu beldeki taban ve yüzdeki uç, doğal bir üçgen şekli oluşturur.

Eğer üçgen bir vücut şekline sahipseniz sizlere vereceğim ilk tavsiye çok dar kıyafetlerden  kaçınmanız olacaktır. Çünkü dostlar dar kıyafetler sizlerin omuzlarını daha küçük ve ve bel bölgenizi daha geniş gösterecektir. Bu da sizin kilolu gözükmenize neden olacaktır. Bu yüzden dar kıyafetleri tercih etmek yerine daha geniş kıyafetleri tercih etmenizi sizlere tavsiye ederim. 

Üçgen vücuda sahipseniz giyeceğiniz geniş kıyafetler ile omuz bölgenizdeki darlığı kapatabilir ve kendinizi daha fit gösterebilirsiniz.  

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Giyim 

vucut-tipine-giyinme-erkek

Dikdörtgen vücut tipinde omuzlar, bel ve kalça bölgeleri ile hemen hemen aynı eşitliktedir. Eğer bu vücut tipine sahipseniz giyinirken omuzlarınızı daha geniş, kalçalarınızı  daha dar gösterecek kıyafetlere yönelin.  Bu şekilde yaparaktan eşkenar dörtgen ilizyonu oluşturabilirsiniz. 

Bununla beraber giydiğiniz ceketin kol düğmelerini daraltaraktan ve gömleğinizin üzerine kazak giyerekten omuzlarınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Aynı zamanda dar paça pantolonlarla birlikte kalça bölgenizi daha ince göstermeniz mümkündür. 

Ters Üçgen Vücut Tipine Göre Giyim 

İşte birçok erkeğin sahip olmak istediği, uğruna spor salonlarında ter attığı bir vücut şekli; üçgen vücut şekli. Dostlar bu vücut şeklinde omuz bölgeniz, bel ve kalça bölgenizden daha geniştir ve doğal olaraktan vücudunuzda üçgen bir görüntü vardır. 

Vücuda göre giyinme de üçgen vücut tipine sahipseniz eğer sizlere ilk tavsiyem mutlaka giydiğiniz pantolonlarda kalın bir kemer kullanmanız olacaktır. Nitekim dostlar zaten kalça bölgeniz omuzlarınıza göre daha ince orayı biraz daha orantılamak ve kalın gözükmesini sağlamak daha iyi gözükmenizi sağlayacaktır. Bununla beraber, çok dar pantolonlardan da kaçının. Bu pantolon tipleri de kalça bölgenizin daha ince gözükmesine neden olacaktır ki bu bizim istemediğimiz bir şey.

Dostlar üçgen vücut tipine sahipseniz sizlere son tavsiyem, gardırobunuzdaki gömlek sayısını artırmanız yönünde olacaktır. Nitekim vücudunuz gömlek giymeye çok müsaittir ve gömlek giymek sizi çok daha çekici gösterecektir. 

Üstünüze  giyeceğiniz beyaz veya siyah bir gömlek, altınızda bir kot pantolon ve gömleğinizle uyumlu bir ayakkabı ile gerçekten şık gözükeceksinizdir. Bunların üzerine yüzünüzle uyum saç ve sakal modellerini de yaptığınızda bu iş tamamdır. 

Oval Vücut Tipine Göre Giyinme

Oval vücut tipinde, gövdenizin merkezi oval şeklindedir ve gövdenizin merkezi omuzlarınızdan ve kalçalarınızdan geniştir. Yani bu tip bir vücutta problem omuzların dar, bacakların ise zayıf gözükmesidir. Bu yüzden bu vücut tipine göre kıyafet seçimi yaparken omuzlarınızı ve bacaklarınızı daha çok geniş gösterecek kıyafetlere yönelmelisiniz. Mesela kazak ve kazağın üzerine dar bir ceket gibi. Aynı zamanda pantolonda ise paçaları daha dar bir pantolon seçmek gibi. 

Ayrıca bu vücut şekline sahipseniz giysilerinizi sade ve kapalı tutmakta fayda var. Çünkü kapalı renkler vücudunuzu örter ve gövdenizin merkezinin genişliğini bu şekilde gizleyebilirsiniz.  Bununla beraber koyu renk olması şartıyla küçük desenli veya dokulu parçaları da giyebilirsiniz. 

Vücut tipine göre giyinme erkek için makalemin sonuna geldik bir diğer makalemde görüşmek üzere…

Bir cevap yazın