Erkek Ayakkabı İsimleri Ve Türleri Nelerdir?

Ayakkabılar giyim açısında belki de en önemli parçalardır. Nitekim bir kıyafeti vezir eden de rezil eden de ayakkabılardır. Düşünseniz, şortun altına düz burun bir oxford  ayakkabı kombini yaptığınızı? Ne kadar komik olurdu de mi? İşte ayakkabıların kıyafeti tamamlama açısından önemi bu kadar büyüktür.

Peki ama kıyafetimizi tamamlama konusunda bu kadar önemli ayakkabılar hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Mesela erkek ayakkabı isimleri hakkında bilgimiz ne kadar? Erkek ayakkabı türlerini ne kadar tanıyoruz? 

Bu sorulara benim yaptığım gözlem neticesinde vereceğim cevap; neredeyse “sıfır” olacaktır. Çünkü Türkiye’de gerçekten giyim, bakım konusunda bilgisizlik var. Toplum içerisindeki birçok insan, kendi kişisel zevklerine göre kombin oluşturmayı geçtim, giydikleri kıyafetlerin isimlerini dahi bilmiyorlar.

 • Neticesinde ise bir alışverişe çıktıklarında ney hoşlarına giderse veya satış danışmanı neye ikna ederse onu alıyorlar. Yani alışveriş yapmaya çıkarken şunu yapamıyorlar; “Ayakkabı olarak bir oxford ayakkabı alayım, onun üzerine bir tane chino pantolon alayım ve onun üzerine de bir tane blazer ceket alayım” diyemiyorlar. Sonuç olarak ise kendilerine bir stil oluşturamıyorlar. 

İşte bu sitenin kuruluş amaçlarından bir tanesi giyim, bakım hakkında erkekleri bilgilendirmek ve onların kombin oluşturmasında onlara yardımcı olabilmektir. İşte bugün bu makalemde bu gaye doğrultusunda sizlere “Erkek ayakkabı türü, isimleri” hakkında bilgilendirme yapacağım. Bu makalenin sonunda “erkek ayakkabı türleri ve isimleri” hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Ayakkabı İsimleri Ve Türleri 

#1. Oxford Ayakkabı 

erkek-ayakkabı-isimleri

Erkek ayakkabı modelleri ve isimleri arasında sizlere ilk olarak tanıtmak istediğim ayakkabı oxford ayakkabıdır. Nitekim bu ayakkabı kundura tipi ayakkabılardan belki de en şık olanıdır. Peki oxford ayakkabı nedir?

Oxford ayakkabı kundura tipi bir ayakkabıdır ve bu ayakkabının diğer kundura tipi ayakkabılardan farklı olarak en önemli özelliği bağcık sisteminin farklı olmasıdır.

 • Nitekim oxford ayakkabılar, kapalı bağcık sistemine sahip ayakkabılardır. Ayakkabının üst kısmında ve her iki tarafında bulunan bağcık yakalarının arasındaki boşluk oldukça azdır, bu yakaların alt kısmı birbirleri ile bitişiktir ve ayakkabının dili neredeyse gözükmemektedir. (Görsel içerisindeki yuvarlak yeri inceleyiniz.)

Oxford ayakkabı modellerini şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Okumak için tıklayınız. 

Oxford Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Derbi Ayakkabı 

erkek-ayakkabı-cesitleri-isimleri

Derbi ayakkabı, genel olarak oxford tipi bir ayakkabıdır. Ancak oxford ayakkabı ile arasındaki en önemli fark bağcık sistemidir. Nitekim oxford ayakkabılar kapalı bağcık sistemine sahip iken, derbi ayakkabılar açık bağcık sistemine sahiptir. Bu da ayakkabının üst kısmında ve her iki tarafında bulunan bağcık yakalarının arasındaki boşluğun daha belirgin olmasına neden olmaktadır. 

 • Oxford ayakkabı modelleri ve derbi ayakkabı modelleri genel olarak birbirine benzemektedir. Nitekim derbi ayakkabının da wingtip modeli bulunmaktadır. Oxford ayakkabının da wingtip modeli bulunmaktadır. 

Derby Ayakkabı – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Loafer Ayakkabı 

erkek-ayakkabı-isimleri-ve-cesitleri

Loafer ayakkabılar, taban bölümü kısa, bağcıksız tasarıma sahip olan ayakkabılardır. Bu ayakkabı modeli genellikle düğünlerde takım elbise altına tercih edilmektedir. 

 • Loafer ayakkabıların toka, püskül, kemer gibi aksesuarlarla tasarlanmış farklı çeşitlerine de  rastlayabileceğiniz modelleri mevcuttur. 

Erkek Siyah Loafer Ayakkabı – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Monk Strap Ayakkabı 

ayakkabı-türü-isimleri

Monk strap ayakkabı kısaca tarifi ile “bağcıksız, tokalı ayakkabı” türüdür. Bu ayakkabı türünde bağcık yerine bir, iki veya üç tane toka kullanılır. 

 • Monk strap ayakkabılar, derby ve oxford ayakkabılara göre daha sportiftir. Bu yüzden de eğer spor takım elbise kombini oluşturacaksanız, monk strap ayakkabı modelini tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

Erkek ayakkabı isimleri başlıklı makalemde tanıtmış olduğum ayakkabılardan kundura tipleri bu kadardı. Şimdi ise sizlere bot, spor ve diğer ayakkabı türlerinin tanıtımı ile yazımıza devam edelim.

Erkek Deri Monk Strap Ayakkabı – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Chelsea Bot 

erkek-ayakkabı-türleri-isimleri

Chelsea bot, kraliyet döneminde aile mensuplarının ata daha rahat binmeleri için özel olarak tasarlanan bot modelidir. 

Zaman içerisinde hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen Chelsea botlar, 60’lı ve 70’li yılların en gözde modellerinden biri olması ile beraber hala günümüzde de oldukça popüler ve pek çok kişi tarafından tercih edilen bot modelleri arasında yer almaktadır. 

Bu bot modelinin özelliklerinden bahsedecek olursak, Chelsea botlar; 

 • Ayağa sıkı oturan, ayak bileği yüksek bottur.
 • Elastik bir yan panele sahiptir.
 • Malzemeleri deri, süet ve suni deri olabilir.

Takım elbise bot kombini oluşturmak istiyorsanız bilin ki takım elbise altına en iyi uyan botlardan bir tanesi Chelsea bottur. 

Erkek Chelsea Bot Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Chukka Bot

Chukka bot türü genel hatları itibari ile, 

 • Bilek boyundadır. 
 • Genellikle deri veya kauçuk tabanlara sahiptirler.
 • İki veya üç çift delikli açık bağcığa sahiptirler. 
 • Klasik bir görünümleri vardır.

Chukka botları gündelik yaşam içerisinde oldukça rahat bir şekilde giyebilirsiniz. Şık bir görünüm elde etmek için kot pantolon, gömlek ve blazer ceket kombini oluşturabilirsiniz. 

Erkek Siyah Chukka Bot Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#7. Outdoor Ayakkabı 

outdoor-ayakkabı

Outdoor ayakkabılar en temel düzeyde doğa için, yürüyüş için, belirli spor dallarını gerçekleştirmek için tasarlanmış ayakkabılardır. Bu ayakkabılar genel olaraktan sağlamlıkları ile bilinirler. Kombin oluşturma açısından oldukça kısıtlı bu ayakkabı modelini, spor kombinler oluşturmak için veya yürüyüş yapmak için tercih edebilirsiniz. 

Aynı zamanda şunu bilmenizde fayda var ki outdoor ayakkabıların kendi içinde birçok farklı türleri de vardır. Mesela tırmanış için kullanılan outdoor ayakkabılar vardır veya sadece yürüyüş için kullanılan outdoor ayakkabılar vardır. Bu doğrultuda bir outdoor ayakkabı almadan önce iyi bir araştırma yapmanızda fayda var. Şuradaki makalede outdoor ayakkabılar hakkında detaylı bilgi verilmiştir. 

Siyah Outdoor Erkek Ayakkabı – İncelemek İçin Tıklayın!

#8. Slip-On Ayakkabı 

Slip-on ayakkabılar, son dönemlerde kullanım kolaylığı ve rahatlığı açısından sıklıkla tercih edilen bir ayakkabı türüdür.  Bu ayakkabı türünün en önemli özelliği lastik ve düz tabanlı olmasıdır. Bu yüzden de doğa yürüyüşleri için kesinlikle uygun değildir. Daha çok şehir hayatında kullanılabilir. 

 • Slip-on  ayakkabıların dış yüzeyinde genellikle dog ve kanvas kumaş kullanılır.

Erkek Slip On Ayakkabı – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

Erkek ayakkabı isimleri ve türleri nelerdir? başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım erkek ayakkabı türleri, isimleri hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Kafanıza takılan soruları yorum kısmında sorabilirsiniz. 

Ayrıca (Bkz: Her erkeğin dolabında bulunması gereken 4 tip ayakkabı)

 

 

 

 

Bir cevap yazın