Erkek Kısa Saç Modelleri Nelerdir? En İyi Modeller!

Erkek kısa saç modelleri; kolay bakımı, kolay şekillendirilebilir olması, ferahlığı ve buna benzer birçok avantajı sayesinde birçok erkeğin gönlüne taht kurmuş olan erkek saç modelleridir. 

Kendimden biliyorum ki uzun saçlar her ne kadar bizlere şıklık katsa da daha tarz görünmemizi sağlasa da bakımı oldukça yorucudur.

Nitekim en başta her gün yıkanması gerekir. Şekillendirmek için aynanın karşısında epey zaman geçirmeniz gerekir. Yaz günlerinde sıcakların artması ile birlikte uzun saç stilleri kişiyi iyice çileden çıkarır.

Bu yüzden de erkek olarak mutlaka devamlık olarak veya geçici bir süreliğine kısa saç modellerinden herhangi birisine geçiş yapmak isteriz. 

İşte bu noktada erkek kısa saç modelleri isimleri nelerdir? sorusu hakkında bilgi sahibi olmak bizler için oldukça yararlı olacaktır. Çünkü birden fazla kısa saç modeli vardır.

Bunların arasından bizlere en çok yakışacağını düşündüğümüz bir kısa  saç modelini seçmek, bizlere görünüm açısından artı 1 puan kazandıracaktır. 

  • Peki erkek kısa saç modelleri nelerdir?

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Kısa Saç Modelleri 

#1. Subay Traşı

erkek-kısa-saç-modelleri

Kısa saç modelleri erkek kategorisinde sizlere ilk tanıtmak istediğim saç modeli, subay traşı saç modelidir. Nitekim insanların çoğu kısa saç modelinde aslında bu saç modelini aramaktadır.

Bu saç modelinin nasıl olduğunu kısaca tarif etmem gerekirse bu saç modelinde, saçların yan kısımları genellikle 3 numaradır ve saçların üst kısımları ise yan kesimden daha uzundur. Tabii bu aradaki fark uzunluğu çok fazla değildir. Belki 1 numara belki 2 numara oynar.

Ana temada subay tıraşı saç modeli kısa bir saç modelidir ve yanlar üst kısımlara göre daima daha kısadır. Bu saç modeli yapılırken ise makine kullanılır. 

Bu klasik saç modeli sayesinde hem şık bir saç stilli oluşturabilir hem de saçlarınızı ferahlatabilirsiniz. 

Subay traşı modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz. 

#2. Amerikan Traşı 

 

kisa-saç-modelleri-erkek
Erkek saç modelleri kısa

Amerikan traşı saç modeli, aynı subay traşı saç modeline benzemektedir. Ancak aralarında önemli fark vardır.

Bu farktan kısaca bahsetmem gerekirse, subay tıraşında saçların üst kısmı ile alt kısım arasındaki geçiş pek fazla belirgin değildir ve çok hafif, hissettirilmeyen yakın bir geçiş vardır.

Ancak amerikan traşında ise saçların üst kısmı ile alt kısmı arasında belirgin bir hat vardır. Bu da bu iki saç modeli arasındaki en temel farkı oluşturmaktadır. 

Bu yüzden eğer kısa saç kesiminde üst kısım ile alt kısım arasında belirgin bir fark olmasını istiyorsanız, amerikan traş modelini tercih ediniz. Eğer bu farkı istemiyorsanız subay traşı saç modelini tercih ediniz. 

#3. Kase Saç Kesimi 

erkek-saç-modelleri-kısa

Eskiden sıklıkla kullanılan bir tabir vardı. O tabir de “koy tası kes” tabiriydi.

İşte kase saç kesimi, koy tası kes tabirinin anlattığı bir saç kesimidir. Bu saç modelinde kesim açısından saçlarınızın yan kısımları kısaltılır, üstleri ise olduğu gibi uzun bir şekilde bırakılır. Neticede ise bu model gerçekleştirilmiş olur. 

Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse bu saç stili benim açımdan şık ve etkili bir saç stili değildir. Ancak yine de listeye eklemek istedim. Çünkü bu tür konularda herkesin bakış açısı birbirinden farklılık gösterir. 

En İyi Erkek Saç Bakım Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Fade Saç Modeli 

2021-kısa-saç-modelleri-erkek
2021 kısa saç modelleri erkek

En iyi kısa saç modelleri erkek kategorisinde belki de en iyi saç modeli, fade saç modelidir. 

  • Bu saç modelinde saçlar, ense kısmından yukarıya uzayacak şekilde bırakılır ve saçın en uzun olduğu alan ön kısım olur. Tabii saçın yan ve arka kısımları kısa bırakılır. Bu yüzden de aslında kısa saç modelleri erkek kategorimize girer. 

Fade saç modeli, belki de son yılların en popüler saç modelidir. Nitekim sizin de çevrenizde göreceğiniz üzere birçok genç yaştaki erkek bu saç modelini tercih etmektedir ve şahsen bu saç modeli, benim yüz şeklime uygun olmadığı için tercih etmesem de gerçekten beğendiğim bir saç modelidir.

Çünkü dostlar bu saç modelinde yüz hatlarınız tamamen belli olmakta ve alnınız açıkta kalmaktadır. Tavsiye ettiğim bir saç modeli mi? Kesinlikle evet.

Ayrıca (bkz: Fade saç modeli nasıl yapılır?

#5. Kısa Mohawk Saç Modeli 

mohawk-sac-modeli-erkek

Mohawk saç modelini birçoğunuz ilk defa duymuş olabilirsiniz, ancak şundan eminim ki mohawk saç modelini günlük hayatta birçok kez görmüşsünüzdür. Özellikle, Türkiye’nin İstabul Bağcılar gibi semtlerinde kullanılan bu saç modeli kekoların sıklıkla kullandığı bir saç modelidir. 

Tabii burada şunu belirtme  fayda var ki bu saç modeline karşı kekolar kullanıyor, diye kötüdür demek olmaz. Görselde görmüş olduğunuz üzere, kısa ve abartısız şekilde kullanırsanız Mohawk saç modeli şık bir saç modelidir. 

Peki bu saç modeli nedir? Mohawk saç modeli, en kısa açıklaması ile saçların ortadan üçgen bir şekilde dikilmesi ile oluşturulan bir saç modelidir.

Bu saç modelinde saçların üst kısmı her iki yandan birleştirilerek üçgen bir şekilde dikilir. Bu saç modeli temel de bu şekilde bir görünümü sizlere vaat eder.  Ayrıca mohawk saç modelini saçlarınız uzunken de yapabilirsiniz. Uzun mohawk saç modellerini görmek için buraya tıklayın. 

#6. Bağlantısız Alt Kesim Saç Modeli 

kısa-düz-saç-modelleri-erkek
Kısa düz saç modelleri erkek

Bu saç modelinde saçın yan kısımları ve ense kısımları 1 numara ile kesilir. Üst kısmı ise olduğu uzunlukta bırakılır ve ya geriye doğru düz bir şekil verilir ya da ön tarafa doğru düz bir şekil verilir. 

Bu saç modeli kıvırcık saçlı erkkeler için uygun değildir. Eğer düz bir saç yapınız var ise o zaman bu saç modelini uygulayabilirsiniz. 

#7. Kesik Çizgili Kısa Saç Modeli Erkek

Erkek kısa saç modelleri listemizde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer kısa saç modeli kesik çizgili kısa saç modelidir.

Bu kısa saç modeli C. Ronaldo tarafından uygulandıktan sonra popülerlik kazanmıştır ve günümüzde artık birçok kişi saçına çizik attırmaktadır.

Bu modeli uygulayabilmeniz için saçınıza kesik atılacak olan bölgenin kısa olması gerekmektedir ve bu yüzden zaten birçok kişi saçına çizik attırırken, saçın ince olan kısmından yani yan üst bölgesinden çizik attırmaktadır. Fotoğrafta gördüğünüz gibi.

  • Bu saç modelini; 1 numara saç modellerinde, 3 numara saç modellerinde veya subay traşı, amerikan traşı saç modellerinde uygulayabilirsiniz. 

#8. 1 Numara Saç Modeli 

Şekilsiz, sade, düz ve kısa bir saç modeli istiyorsanız o zaman sizlere önereceğim kısa saç modeli 1 numara saç modelidir. Bu saç modeli hakkında şunu söyleyebilirim ki en rahat kısa saç modelidir. Bakımı yok denecek kadar azdır. Şekil verme derdi yoktur.

Sabahları uyandığınızda saç derdi ile uğraşmak istemiyorsanız ve güne hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız o zaman sizlere kesinlikle bu kısa saç modelini öneririm. Nitekim yukarıda bahsettiğim gibi ne bakım derdi ne de şekil verme derdi, bu saç modelinde yoktur. 

  • Ayrıca saçlarım 1 numara kesim kadar kısa olmasın diyorsanız o zaman sizlere 3 numara saç modelini öneririm. Nitekim bu saç modelinde saçlarınız çok az daha uzun olur. Daha çabuk uzar. Ancak yine de oldukça kısadır. 

Erkek kısa saç stilleri kısaca bu şekildedir. Eğer bu saç stillerinden herhangi birisini beğenmediyseniz o zaman sizlere aşağıdaki görsellere bakmanızı tavsiye ederim. Bu görsellerde beğendiğiniz saç modelleri olabilir. 

Kısa Saç Modelleri Erkek 

yanlar-kısa-üstler-uzun-sac-modeli
Yanlar kısa üstler uzun saç modeli
erkek-kısa-sac-modelleri-isimleri
Erkek kısa dalgalı saç modelleri
Erkek kısa fade saç modelleri

Kısa Saç Modelleri Kimlere Yakışmaz 

Kısa saç modelleri her ne kadar bakımı kolay olsa da şekillendirme gibi bir derdi olmasa da bazı kişilere yakışmaz. Peki kısa saç modelleri kimlere yakışmaz? 

  • Ense kısmı çukur olan kişilere yakışmaz.
  • Kepçe kulak olan kişilere yakışmaz.
  • Kafasında yara veya ameliyat izi olanlara yakışmaz.
  • Aşırı zayıf kişilerin yüzlerini daha sıska ve şekilsiz göstereceği için aşırı zayıf kişilere yakışmaz. 
  • Saçları seyrek olan kişilerin az da olsa kelini ortaya çıkartacağı için saçları seyrek olan kişilere yakışmaz. 

Saydığım özelliklerden herhangi birisine sahip olan kişilerin kısa saç modelleri yerine uzun saç modellerini tercih etmeleri çok daha uygun olacaktır. 

Erkek kısa saç modelleri isimleri nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın