Casual Giyim Tarzı Nedir? Casual Ne Demek?

Erkek giyimi, teknolojinin ve modanın gelişmesi ile birlikte zaman ilerledikçe farklı giyim tarzlarına ayrılmıştır. Bu giyim tarzlarından bir tanesi ise günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmış olduğumuz “Casual” denilen bir giyim tarzıdır.

Tabii burada şunun bilincindeyim ki insanlar bu kavram ile ne kadar çok karşılaşsa da bu kavramın ne olduğunu bilmemektedir. 

Peki biz açıklayacak olursak “Casual (kejual) ne demek? Casual giyim tarzı nedir? Erkek casual giyim kombinleri nelerdir?” 

Bu makalemde bu ve benzeri tüm soruların cevaplarını vereceğim. Öncelikle  casual kavramının ne olduğunu açıklayarak yazımıza başlayalım.

YAZI İÇERİĞİ

Casual Ne Demek? 

Casual, kelime anlamı olarak “gündelik” anlamına gelmektedir.  Tabii bununla beraber rahat, resmi olmayan, spor giyim ve bunun belli bir düzen içerisinde olmasını da ifade eder. 

Bu ifadelerden anlayacağınız üzere casual kavramı ana temada bir giyim tarzını ifade etmektedir ve bu giyim tarzı resmi olmayan, gündelik bir giyim tarzını bizlere ifade etmektedir.

Burada şu ayrıntıyı da sizlere belirtmek istiyorum; casual giyim her ne kadar resmi olmayan bir giyim tarzı olarak kabul edilse de bu tamamen, gayri resmi giyim anlamına gelmez. Şöyle ki az sonra “smart casual giyim” ve “business casual giyim” kavramlarını açıklayacağım. 

Bu kavramlar ile daha iyi anlayacaksınız ki casual giyim aslında resmi giyim ile gündelik giyim arasında bir giyim tarzıdır. Bir nevi yarı resmi giyim diyebiliriz. Tabii bazı casual giyim tarzlarında istediğiniz her kıyafeti giyebilirsiniz. Ancak ana temada casual giyim tarzı resmi ve gündelik giyimin arasında olan bir giyim tarzıdır diyebiliriz. 

Daha iyi anlamanız için casual giyim 2’ye ayrılır diyerek yazımıza devam edelim ve “business casual nedir? smart casual nedir?” sorularının cevaplarını verelim. 

Business Casual Ne Demek? Business Casual Giyim Nedir?

casual-giyim-nedir
Business casual giyim tarzı erkek

Dostlar Business casual giyim demek,  alışılagelmiş resmi iş kıyafetlerine göre daha az resmi olan, ancak yine de profesyonel, resmi ve ticari bir izlenim vermeyi amaçlayan bir giyim tarzını ifade etmektedir. Bu giyim tarzında kıyafetlerinizin içinde rahat etmenizde oldukça önemlidir. 

Nitekim sonuçtan casual bir giyim tarzını tercih etmektesiniz.

Business casual erkek giyim tarzının resmi pantolonu kumaş pantolondur. Bu giyim tarzında ayakkabı olarak ise klasik ayakkabılar tercih edilir. Erkek klasik ayakkabıların ne olduğu konusunda bir fikriniz yoksa şuradaki makalemi okumanızı tavsiye ederim. 

Bu giyim tarzında üst giyim olarak ise sade bir gömlek, onun üzerine bir blazer ceket veya bir kazak, hırka tercih edebilirsiniz. Kravat kullanıp kullanmamak sizin tercihinize kalmıştır. Ancak size ciddiyet katacağı için kullanabilirsiniz. 

  • Renk olarak ise giyiminizde siyah ve gri gibi resmi renklerin yerine kahverengi, mavi, bordo gibi renkler seçebilirsiniz.

Smart Casual Ne Demek? Smart Casual Giyim Nedir? 

smart-casual-giyim-tarzı-erkek
Smart casual giyim tarzı

Smart casual, akıllı ve rahat giyim anlamlarına gelmektedir.

Bu giyim tarzı da aynı business casual giyim tarzı gibi resmi giyimden uzak bir giyim tarzıdır ve aşağı yukarı bu giyim tarzı business casual giyim tarzına benzemektedir. 

Ancak business casual tarzından farklı olarak  smart casual giyim tarzı, daha sportif kıyafetler kullanmanıza olanak sağlayan bu doğrultuda da daha sportif olan bir giyim tarzıdır.

Nitekim business casual  giyimde, pantolon türü olarak kumaş pantolon kullanabiliyor iken smart casual giyimde pantolon olarak denim veya chino pantolonları tercih edebilirsiniz.

Aynı zamanda business casual giyiminde ayakkabı olarak klasik ayakkabıları giyebiliyor iken smart casual giyimde ayakkabı olarak klasik ayakkabıları tercih edebileceğiniz gibi spor ayakkabı çeşitleri arasından herhangi birisini de tercih edebilirsiniz. 

Bu yüzden de aslında smart casul tarzı, business casual tarzına göre çok daha rahattır ve sizlere daha fazla sportif görünüm sağlar. 

Smart casual giyimde üst giyim olarak ise blazer ceketler, tüvit ceketler, kazaklar, hırkalar ve gömlekler vardır. Bu üst giyim kıyafetlerini kullanmış olduğunuz pantolonun kumaşına ve rengine göre tercih edebilir, kombinleyebilirsiniz.

  • Renk demişken, smart casual giyim tarzında renk seçiminde ise koyu renkler yerine haki, bej gibi renkler de tercih edilebilir. 

Free Casual

casual-ne-demek

Dostlar free casual giyim ise tamamen isteğinize göre giyinmeniz anlamına gelmektedir. Bu giyim tarzında herhangi bir kural veya resmiyet, yarı resmiyet gibi olguları aramanıza gerek yoktur. Canınıza nasıl istiyorsa o şekilde giyinir ve o doğrultuda kombinler oluşturursunuz. 

Bu giyim tarzı tamamen gündelik giyime eştir. 

Casual Giyim Tarzı / S.S.S 

Casual Pantolon Ne Demek?

Casual kavramı yukarı da da açıklamış olduğum üzere gündelik anlamına gelmektedir.  Casual pantolon ise gündelik pantolon anlamına gelmektedir.

Ancak tabi ki de burada şu uyarıda bulunmam gerekir; casual giyim, kendi içerisinde 3’e ayrılan bir giyim tarzıdır. Bunlar business casual giyimi, smart casual giyim ve free casual giyim olmak üzere birbirinde ayrılmaktadır. 

Business casual giyimin pantolon kumaş pantolondur. Smart casual giyimin pantolonu ise kumaş pantolon olabileceği gibi denim veya chino pantolonlardır. 

Bu yüzden casual pantolon denilince casual pantolonları “casual giyim kategorileri” içerisinde ayırmanız ve o doğrultuda bir casual pantolon tercih etmeniz çok daha doğru olacaktır. 

Smart Casual Giyim ve Business Casual Giyimdeki En Önemli Fark Nedir?

Bu iki giyim tarzı arasındaki en önemli fark, smart casual tarzın business casual tarza göre biraz daha sportif olmasıdır. Nitekim smart casual giyim tarzı sizlere denim pantolon, spor ayakkabılar gibi daha sportif kıyafetleri giyme olanağı sunar. 

Erkek Casual Giyim Kombinleri 

Smart casual giyim

“Casual giyim tarzı nedir? Casual ne demek?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımıc olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Bir cevap yazın