Spor Ayakkabı Türleri Nelerdir? Top 8!

Spor ayakkabılar gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçalarındandır. Nitekim spor ayakkabılar, çok yönlü ayakkabılardır. Bu ayakkabı modelini, gerek okul hayatımızda gerek iş hayatımızda gerekse gündelik olarak birçok farklı alanda, birçok farklı kıyafet kombini ile kullanabilmekteyiz. Bu da spor ayakkabıları gündelik hayatımızın vazgeçilmez parçaları arasına katmaktadır.

Ancak şu bir gerçek ki hayatımızın her alanında olan spor ayakkabılar hakkında çok az bilgi sahibiyiz. 

Mesela toplum içerisine girsek ve “spor ayakkabı türleri ve isimleri nedir?” diye sorsak birçok kişi bu sorunun cevabını veremez. Bu durumda aslında daha etkili kombinler oluşturmamızı ve en önemlisi de kendi tarzımızı oluşturma şansımızı oldukça azaltmaktadır. Çünkü bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz.

Yani bir kişi spor ayakkabı türleri isimleri hakkında bilgi sahibi olmadan kendisine bir kombin fikri oluşturamaz. Nitekim daha spor ayakkabı modellerine dair bilgisi yoktur. Nasıl kendine ait tarz veya kombin fikri olsun ki?

İşte bu sebepten ötürü de bu makalemde bu eksikliği kapatmak adına spor ayakkabı çeşitleri nelerdir? Sorusunun cevabını sizlere vereceğim. 

Bu makalenin sonunda spor ayakkabı çeşitleri, bir diğer ismiyle sneaker çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Spor Ayakkabı Türleri Nelerdir?

#1. Outdoor Spor Ayakkabıları

spor-ayakkabı-türleri
Spor ayakkabı türleri; outdoor ayakkabı

Spor ayakkabı türleri deyince akla gelen ilk spor ayakkabı türlerinden bir tanesi outdoor spor ayakkabılardır. Peki outdoor spor ayakkabıları nedir? Nerede kullanılır? 

Outdoor spor ayakkabılar en temel düzeyde yürüyüş için, doğa için ve belirli spor dallarını gerçekleştirmek  (dağcılık – tırmanış gibi) için tasarlanmış ayakkabılardır. Bu ayakkabılar genel olaraktan sağlamlıkları ile bilinirler. Kombin oluşturma açısından oldukça kısıtlı olan bu ayakkabı modelini, spor kombinler oluşturmak için veya yürüyüş yapmak için tercih edebilirsiniz. 

Outdoor spor ayakkabı ile oluşturabileceğiniz en iyi kombinlerden bir tanesi kargo pantolon ile oluşturabileceğiniz kombindir. Nitekim bu iki parça da işlevsellik yönünden oldukça iyidir ve estetik açıdan birbirlerini tamamlarlar. 

(Bkz: Kargo pantolon nedir?

Erkek Outdoor Spor Ayakkabı – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Basketbol Ayakkabıları 

spor-türleri-isimleri

Basketbol ayakkabıları adından da anlayacağınız üzere basketbol oynanırken kullanılmak için tasarlanmış spor ayakkabılardır. Bu spor ayakkabı sayesinde; zıplama, top sürme, koşma gibi durumları çok daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

Ancak bu ayakkabı aynı outdoor ayakkabı gibi kombin yönünden oldukça kısıtlıdır. Hatta outdoor ayakkabı ile çok daha fazla kombin oluşturabilirsiniz. Bu ayakkabı ile oluşturabileceğiniz en iyi kombin; şort – tişört kombini olacaktır. Nitekim ayakkabı itibari ile birçok pantolon türüne üst giyimi uyum sağlayamayacaktır. 

Ancak sürekli basketbol oynayan, basketbol oynamayı seven biriyseniz o zaman mutlaka bu ayakkabıdan bir tane gardırobunuzda bulunmasını tavsiye ederim. 

Erkek Basketbol Ayakkabısı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Kanvas Spor Ayakkabı

spor-ayakkabı-çeşitleri-isimleri

Erkek spor ayakkabı türleri isimleri başlıklı makalemde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer spor ayakkabı türü, kanvas spor ayakkabıdır. 

Kanvas spor ayakkabılar kanvas kumaşından üretilmiş spor ayakkabılardır ve oldukça şık görünüme sahip olan spor ayakkabılardır. Bu spor ayakkabı modeli doğa da kullanmak için uygun değildir. Aynı zamanda kış aylarında da kullanıma uygun değildir.

Ancak bahar ve yaz aylarında bu spor ayakkabı modeli ile birçok kıyafetinizi kombinleyebilirsiniz. Nitekim bu ayakkabı birçok ayakkabı modeline göre çok daha yönlüdür. 

Mesela pantolon türlerinden; denim, chino, keten gibi birçok farklı kumaş türünden üretilmiş pantolonla çok iyi çalışır. Aynı zamanda  şort, kapri gibi yaz aylarında kullanılan kıyafetlerle de çok iyi çalışır.

(bkz: erkek pantolon modelleri nelerdir?

Bu yüzden eğer bahar ve yaz aylarında kullanmak üzere çok yönlü ve şık bir spor ayakkabı arıyorsanız o zaman sizlere kanvas spor ayakkabı modelini kesinlikle öneririm. 

Erkek Kanvas Spor Ayakkabı – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Spor Koşu Ayakkabıları 

spor-ayakkabı-tipleri

Kişisel görüşümü belirtmem gerekirse spor ayakkabı türleri arasında benim favorim olan spor ayakkabı modeli, koşu spor ayakkabı modelidir. Çünkü gerek şıklığı, gerek çok yönlülüğü ve gerek işlevselliği açısından benim için birçok spor ayakkabı modelinin önüne geçmektedir. 

Bu spor ayakkabılar, ayaklarınız yere her çarptığında oluşan etkiyi emebilecek şekilde tasarlanmıştır. Ön ayaktaki ve topuktaki mükemmel yastıklama, günün her saati rahat etmenizi sağlarken aşırı kullanımda yaralanma olasılığınızı azaltır.

  • Tavsiye edilir mi? Sonuna kadar! 

Erkek Koşu Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Tırmanma Ayakkabıları 

spor-ayakkabı-türleri-ve-isimleri-nelerdir

Muhtemelen bu spor ayakkabı modelini birçoğunuz görmemişsinizdir. Çünkü bu spor ayakkabı modeli gündelik giyim için kesinlikle uygun değildir. 

Bu özel ayakkabı kaya tırmanışı için tasarlanmıştır. Ayakkabının en önemli özelliği yapışkan tabanıdır. Bu yapışkan taban sayesinde, kaya tırmanışı yapan kişinin ayağı kayağa tamamen oturur ve neticede kişi çok daha rahat tırmanış sağlar. 

 

#6.  Tenis Spor Ayakkabıları 

Spor ayakkabı türleri listemize eklemek istediğim bir diğer spor ayakkabı türü tenis spor ayakkabılarıdır. 

Bu ayakkabı türünün en önemli özelliği bol yastıklama ve mükemmel tutuşa sahip olmasıdır. Eğer sağlam bir tutuşa sahip, yapısal olarak dayanıklı bir ayakkabı istiyorsanız o zaman sizlere  tenis spor ayakkabısını kesinlikle önerebilirim.

Ancak bu spor ayakkabı modelinin olumsuz özelliği  görünüm açısından pek fazla şık olmamasıdır ve aynı zamanda kombin geliştirme açısından oldukça sığ olmasıdır. Bu yüzden gündelik giyim açısından pek uygun değildir. 

 

#7. Futbol Ayakkabıları (Krampon) 

sneaker-cesitleri

Futbol ayakkabılarını bilmeyeniniz yoktur herhalde. Eminim ki şuanda dahi birçoğunuzun gardırobunda bu spor ayakkabıdan bir tane vardır 🙂  

Bu spor ayakkabının en temel özelliklerinden bir tanesi futbol oynayan kişinin, ayaklarının yere daha sağlam ve güçlü basmasını sağlamasıdır. Bu özellik sayesinde kişi topu çok daha iyi kontrol eder ve neticede daha kaliteli bir futbol oyunu ortaya çıkar. 

Erkek Krampın Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#8. Slip-on Spor Ayakkabı 

slip-on-spor-ayakkabı

Slip-on spor ayakkabılar bağcıksız spor ayakkabılardır ve genellikle yaz aylarında kullanılmak için üretilirler. Bu bağcıksız spor ayakkabının her iki tarafında, giyilirken tam oturmasını sağlayan ve hatta kolayca çıkarılabilen elastik ek parçalar bulunur. Birçok modelinde ayağınızın nefes alması sağlanır. Kombin geliştirme açısında oldukça çok yönlüdür. 

Slip-on Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Spor ayakkabı türleri nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Ayrıca (bkz: en iyi spor ayakkabı markaları nelerdir?

 

 

 

 

Bir cevap yazın