Erkek Pantolon Türleri İsimleri – 6 Tip Pantolon!

Günlük hayatımız içerisinde çino pantolonlardan turun kargo pantolonlara kadar aralarında seçim yapabileceğimiz birçok farklı pantolon türü vardır. Bu pantolon türlerinden kıyafetimize veya daha geniş kapsamda kıyafetlerimize en uygun olanını seçmek biraz zor olabilir.

Ancak bu işin biraz daha cilve kısmı; nitekim bizler genel olarak daha pantolon türleri isimleri hakkında bilgi sahibi değiliz. Bu konuda bilgi sahibi olmadığımız içinde  kıyafetimize uyacak tek bir pantolon türü biliyoruz, o pantolon türü de jean pantolon 🙂 Yani kot pantolondur. 

Bu yüzden bu makalemde sizlere hem bu bilgi eksikliğini kapatmak için hem de daha geniş anlamda kombinler oluşturabilmeniz için erkek pantolon türleri isimleri hakkında bilgi vereceğim. Bu makalenin sonunda “erkek pantolon türleri nelerdir?” sorusunun cevabını öğrenmiş olacaksınız.

Erkek Pantolon Türleri, İsimleri Nelerdir? 

#1. Chino Pantolon 

erkek-pantolon-türleri-isimleri

Erkek pantolon türlerinden sizlere ilk olarak tanıtmak istediğim pantolon türü, chino pantolondur. Peki nedir bu chino pantolon?

 • Chino pantolonlar; ince fitilli, nefes alabilen, esneklik sunan; dokuma kumaş kullanılarak hazırlanan pantolonlardır ve genel olarak diğer pantolonlara göre daha ince bir yapıya sahiplerdir ki bu özellikler de aslında bu pantolonu teknik açından diğer pantolonlardan ayıran en önemli özelliklerdendir.

Bu pantolonun kısaca tarihinden bahsetmem gerekirse, chino pantolonlar 19. yüzyılda İspanyol-Amerikan savaşı sırasında ortaya çıkmış bir pantolon türüdür ve bu pantolonlar ilk olarak askeri üniforma olarak kullanılmıştır. Pantolon ismini ise  pantolonun üretildiği yer olan Çin’den almıştır.  Chino adının geldiği yer burasıdır.

Chino pantolonlar adına şunu bilmenizde fayda var ki bu pantolonlar çok yönlü pantolonlardır. Birçok kıyafet ve ayakkabıyla beraber oldukça şık kombinler oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda ofis ortamında giyilmeye en çok uygun pantolon türüdür. 

Chino pantolon ile beraber oluşturabileceğiniz kombinlere göz atmak için şuradaki makalemi okuyabilirsiniz. 

Erkek Chino Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Kargo Pantolon

erkek-pantolon-türleri-isimleri-cesitleri

Kargo pantolonlar görselde de görmüş olduğunuz üzere en temel düzeyde çok cepli pantolonlardır. Normalde bir pantolonda (mesela kot) 4 tane cep bulunurken, kargo pantolonlarda bu cep sayısı 6’ya çıkabilmektedir ve görünüm açısından bu pantolonların ilk dikkat çekilen yeri geniş, büyük cepleri olmaktadır. 

Bu pantolonun kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse, bu pantolon da aynı chino pantolon gibi savaş esnasında ortaya çıkmış ve ilk olarak askerler tarafından kullanılmış bir pantolondur.

 • Nitekim bu pantolonun tasarım amacı askerlerin harita, ilk yardım malzemesi gibi araçlara kolay ulaşabilmesidir ki bu araçların bu pantolon  sayesinde rahat bir şekilde bir bölgeden bir bölgeye taşınması sonucunda da bu pantolon kargo pantolon ismini almıştır.

Günümüzde estetik yönünden biraz geri bir pantolon olsa da işlevsellik yönünden bence en gelişmiş pantolonlar arasında yer almaktadır. Nitekim geniş ve büyük cepleri sayesinde birçok malzemenizi yanınızda taşıyabilirsiniz veya bir araştırma yapıyorsanız ve bir şeyler topluyorsanız o zaman kargo  pantolon tam sizin aradığınız bir pantolondur. 

Kargo pantolon nasıl kombinlenir? Diye soruyorsanız şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Okumanızı tavsiye ederim. 

Erkek Kargo Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Jean Pantolon 

Erkek pantolon çeşitleri isimleri hakkında bilgi verdiğim makalemde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer pantolon türü ise jean pantolondur. Peki jean pantolon nedir? 

Jean pantolon hepimizin dolabında muhakkak bir tane bulunan; yaz, kış, yağmur, çamur demeden her mevsim giyebildiğimiz, gündelik hayatımız içerisinde en çok tercih ettiğimiz çok yönlü olan bir pantolon türüdür. 

 • Burada şunu bilmekte fayda var ki Jean, bir diğer adıyla “jeans” Türkçe’de “Kot” anlamına gelmektedir. Jean pantolon ise “kot pantolon” anlamına gelmektedir.
 • Yani aslında jean pantolon denilen şey bildiğimiz kot pantolondur 🙂
 • Kot pantolonun üretildiği kumaşa ise denim denilmektedir. Bu yüzden de denim pantolon denilen pantolon modeli de aslında kot pantolondur.

Jean pantolon modellerini ve jean pantolon kombinlerini şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Okumanızı tavsiye ederim. 

Erkek Jean Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. İplikli Pantolon 

erkek-pantolon-türleri

İplikli pantolon en temel düzeyde kemer yerine, bir bağcık  sistemine sahip olan ve bu bağcık sayesinde pantolonun üzerinize oturmasını sağlayan bir pantolon türüdür.

 • En önemli özelliği arasında tabi ki de konforu gelmektedir. Diğer pantolonlar gibi kemer ayarlama derdi veya başka bir şeyi yoktur. Normal bir eşofman gibi oldukça kolay bir şekilde giyebilir. Aslında bu yüzden de bu pantolon resmiyetten oldukça uzaktır. Bu yüzden gündelik yaşam içerisinde giyilmesi daha uygundur. 

Erkek İplikli Pantolon – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Yün Pantolon 

Yün pantolonlar adında anlayacağınız üzere yün kumaşından üretilmiş pantolonlardır. Bu pantolonlar, kumaşından ötürü parlak olmazlar ve dalgalı bir görünüme sahip olabilirler. Yün pantolonlar kullanım açısından oldukça kolay kullanılırlar, çabuk kirlenmezler ve kırışmazlar. 

 • Bu pantolonun en önemli özelliği tahmin edebileceğiniz üzere sıcak tutacak olmasıdır. Bu yüzden bu pantolonu kış aylarında tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 
 • Aynı zamanda şunu da bilmenizde fayda var ki yün pantolonlar, çok yönlü pantolonlardır. Birçok kıyafete ve ortama ayak uydurabilirler. 
 • Bu da bu pantolon türüne +1 puan eklemektedir. 

Erkek Yün Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Kadife Pantolon

pantolon-çeşitleri-isimleri

30 yaş üzere erkeklerin en önemli itemlerinden bir tanesi kadife pantolonlardır 🙂 Bu pantolonlar, adında anlaşılacağı üzere kadife kumaşından üretilir ve benim açımdan kesinlikle genç işi değildir. Tabii pantolonun ölçüleri ayarlanaraktan genç işi bir pantolon haline getirilebilir. Ancak 20’li yaşlarındaysanız genel olarak bu pantolonu sizlere tavsiye etmem. 

Eğer giymek istiyorsanız da resmi ortamlarda giymeniz (özellikle takım halinde) daha uygun olacaktır. Son olarak kadife pantolon hakkında şunu bilmenizde fayda var ki bu pantolonları kumaşından ötürü giymesi oldukça rahattır. 

Erkek Kadife Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Erkek pantolon türleri isimleri nelerdir? Başlıklı makalemin sonuna geldik. Makalenin sonuna gelmişken şunu da belirtmem gerekir ki erkek pantolon türleri tabi ki de bu kadar sınırlı değildir. Ancak genel hatları ile yukarıda saymış olduğum pantolon türleri kombin oluşturmanız açısından sizin birçok ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

 • Sormak istediğiniz soruları yorum kısmında sorabilirsiniz. 

Ayrıca (bkz: Her erkeğin dolabında bulunması gereken 10 parça)

 

 

 

 

 

 

 

 

“Erkek Pantolon Türleri İsimleri – 6 Tip Pantolon!” üzerine 1 yorum.

 1. Geri bildirim: Kısa Boylu Erkekler Nasıl Giyinmeli ? - The S Fashion

Bir cevap yazın