Erkek Blazer Ceket Nasıl Giyilir? Blazer Ceket Kombinler

Erkek blazer ceket nasıl giyilir? Blazer ceket içine ne giyilir? Soruları blazer ceket sahibi olan birçok erkeğin sorduğu temel sorulardandır. Bu makalemde bu soruların cevaplarını vereceğim.

Ancak öncelikli olarak, blazer ceket nedir? Sorusunun cevabını vermek istiyorum; çünkü blazer ceketin ne olduğunu bilmeyen ve öğrenmek isteyen kişiler olabilir.

Bu yüzden kısaca blazer ceketten bahsetmem gerekirse blazer ceket, birçok ortama ayak uydurabilen gayet şık bir spor cekettir. Görünüm olarak takım elbise ceketine benzer, ancak 3 temel özellik,  blazer ceketi takım elbise ceketinden farklı kılar: Bunlar  kumaş, kesim ve düğmelerdir.

Bir de şu var ki takım elbise ceketi, pantolonu ile birlikte üretilir. Blazer ceket ise sade ceket olarak üretilir. Bu da temel farklardan biridir. 

Blazer ceketin kısaca tanımı bu şekildedir. Az sonra paylaşacağım görseller ile blazer ceketin ne olduğunu daha iyi anlayacaksınız.

Şimdi blazer ceket nasıl giyilir? Erkek blazer ceket içine giyilir? Blazer ceket nasıl kombinlenir? Sorularının cevaplarına odaklanalım.

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Blazer Ceket Nasıl Giyilir? 

#1. Blazer Ceket / Pantolon 

erkek-blazer-ceket-nasıl-giyilir

Erkek blazer ceket nasıl giyilir? Sorusunun ilk cevabını pantolonlar üzerinden vermek istedim. 

Blazer ceketi şık bir şekilde kombinleyebileceğiniz iki tür pantolon vardır; bunlardan ilki kot pantolon diğeri ise chino pantolondur. Bunların arasına bir de yün pantolonu ekleyebiliriz; ancak diğer pantolon türleri blazer ceket ile şık bir şekilde kombinlenmez. Yani şık bir görüntü oluşmaz. Bu yüzden blazer ceketi, kot pantolon, chino pantolon veya yün pantolon ile kombinlemenizi öneririm. 

Bu şekilde kombinler oluştururken dikkat etmeniz gereken temel nokta; jean pantolon ve blazer ceket kombininin daha gündelik, blazer ceket ve chino pantolon veya yün pantolon kombinin daha resmi olduğuna dikkat etmenizdir. 

Yani eğer siz derseniz ki ben ilk tanışma veya bir bir arkadaşımın düğünü gibi, yarı resmi olmam gereken bir ortama katılacağım derseniz, o zaman blazer ceketinizin altına pantolon olarak yün veya chino pantolonu tercih etmenizi öneririm. Nitekim yukarıda dediğim üzere bu pantolonlar blazer ceket ile sizlere daha resmi bir görünüm verecektir. 

Ayrıca (bzk: erkek pantolon türleri nelerdir?)  

#2. Blazer Ceket /  Gömlek 

blazer-ceket-nasıl-giyilir

Blazer ceket içine giyebileceğiniz en etkili parça tabi ki  de gömleklerdir. Blazer ceket ve gömlek kombini size resmiyet katacak oldukça şık bir kombindir. Ancak bu şekilde bir kombin oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır, bunları maddeler halinde sıralamam gerekirse; 

  • Blazer ceketiniz ile resmi bir ortama katılacaksanız sade bir gömlek tercih edin ve bu gömlekle kravat kombini yapın. 
  • Blazer ceketiniz ile bant yaka ve küba yaka gömleklerinizi eşleştirmeyin. Hiç hoş durmaz. 
  • Blazer ceket ve gömlek kombininizi gündelik hayat için oluşturuyorsanız, polo yaka gömlekleri tercih edin ve ceketiniz ile gömleğinizin arasındaki renkler zıt olsun. Bu daha fazla dikkat çekmenizi sağlar. 

#3. Blazer Ceket / Tişört 

blazer-ceketin-içine-ne-giyilir-erkek

Blazer ceket çok yönlü bir kıyafettir. Bu yüzden de yaz aylarında ve bahar aylarında giyilebilir. Eğer blazer ceketi yaz aylarında giymeyi tercih ederseniz, gömlekten sonra oluşturabileceğiniz en etkili kombin “blazer ceket tişört kombini” olacaktır. 

Tabi bu şekilde bir kombin oluştururken de dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlardan ilki blazer ceket içine tişört giyerken tişörtünüzün sade olmasına dikkat etmeniz olacaktır. Nitekim baskılı bir tişört ile blazer ceket kombini oldukça absürt olacaktır. 

Bununla beraber, tişörtünüzün yakasının V yaka veya yuvarlak yaka olması da ayrı bir önem teşkil etmektedir. Çünkü blazer ceket ile Y yaka veya şal yaka tişörtler üst üste giyilmez. Kötü bir görünüm oluşur. 

(bkz: tişört yaka çeşitleri nelerdir?

#4. Blazer Ceket / Kazak 

Blazer ceket içine giyilir erkek? Sorusunun bir diğer cevabı da kazak üzerinden verilecektir. Nitekim blazer ceketin çok yönlülüğü neticesinde blazer ceket kazak kombini de oluşturulabilmektedir. 

Bu iki kıyafetin kombini özellikle bahar ayları için birebirdir. Burada dikkat etmenizi istediğim nokta; blazer ceketi kazak ile kombinlerken, kazağın ya balıkçı yaka kazak olması ya da boğazlı kazak olmasıdır. Çünkü bu kazak türleri ile blazer ceket kombini daha şık durmaktadır. 

Erkek blazer ceket nasıl giyilir? Sorusunun temel cevapları bu şekildedir. Şimdi olayı biraz daha derinleştirip, blazer ceket giyimine dair daha öznel, sık sorulan soruları cevaplamak istiyorum. 

Blazer Ceket Nasıl Giyilir / Sık Sorulanlar 

Blazer Ceketlerde Gömlek Seçimi Nasıl Olmalıdır? 

Bu sorunun cevabını yukarıda vermiştim; ancak tekrardan cevaplama gerekirse; blazer ceket ile gömlek kombini yaparken eğer resmi ortama girecekseniz gömleğinizin sade olmasına dikkat edin. Bunun dışında gündelik giyecekseniz baskılı da olabilir. 

Ayrıca blazer ceketiniz ile bant yaka ve küba yaka gömleklerinizi eşleştirmeyin. Hiç hoş durmaz.

Siyah Blazer Ceketin İçine Ne Gider? 

Siyah çok yönlü bir renktir. Bu yüzden de birçok farklı renk ile kombinlenebilir. Öyle ki siyah blazer ceketin altına siyah gömlekte giyebilirsiniz, beyaz gömlekte giyebilirsiniz. Burada siz blazer ceketin içine giyeceğiniz kıyafetin renginden ziyade, altına giyeceğiniz pantolonun rengine odaklanmanız daha iyi olacaktır. 

Mesela siyah blazer ve siyah gömlek kombini oluşturdunuz. Burada pantolon olarak, siyah bir renk tercih etmeyin. Onun yerine haki veya başka bir renkte pantolon tercih edin.

Blazer Ceket Ayakkabı Kombini Nasıl Yapılır? 

Blazer ceketin altına ayakkabı olarak, gireceğiniz ortama gire ayakkabı tercihi yapabilirsiniz. Mesela resmi bir ortama gireceğiniz zaman blazer ceketin altına, derbi veya oxford ayakkabıları tercih edebilirsiniz. 

Ancak blazer ceketi gündelik olarak giyeceksiniz, ayakkabı olarak sneaker veya chelsea bot gibi ayakkabıları da tercih edebilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır. 

Erkek blazer ceket nasıl giyilir? Başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın