Jean Nedir? Jean Pantolon Nasıl Kombinlenir?

Hepimizin dolabında muhakkak bir tane bulunan; yaz, kış, yağmur, çamur demeden her mevsim giyebildiğimiz, gündelik hayatımız içerisinde en çok tercih ettiğimiz çok yönlü olan bir pantolon türü var. Bu pantolon türü nedir? Diye sizlere sorsam cevabınız ne olurdu? Muhtemelen çoğunuzun bu soruma vereceği cevap “kot pantolon” olurdu ki bu cevap doğru olan cevaptır. 

Peki tamam kot pantolonları bizler her mevsim giyiyoruz, gündelik hayatımızda sürekli olarak  bu pantolon türünü tercih ediyoruz; ama bu jean nedir? Kot pantolonla aynı anlama mı gelmektedir? Bu denim dedikleri şey nedir? Diye bana sorabilirsiniz. 

  • Merak etmeyin bu makalemde tüm bu sorularınızın cevaplarını vereceğim ve bu makalemin sonunda “denim nedir? jean pantolon ne demek? denim ve jean arasındaki fark nedir? kot pantolon modelleri nelerdir? jean kombinleri nasıl yapılır?”  gibi soruların tüm cevaplarını bulacaksınız.
  • Ancak gelin ilk olarak jean nedir? bu sorunun cevabı ile yazımıza başlayalım.

YAZI İÇERİĞİ

Jean Nedir? 

Dostlar Jean, bir diğer adıyla “jeans” Türkçe’de “Kot” anlamına gelmektedir. Jean pantolon ise “kot pantolon” anlamına gelmektedir. Denim kavramı ise jean pantolonun üretildiği kumaş anlamına gelmektedir. Yani aslında denim pantolon ne demek sorusunun cevabı “kot pantolon”dur. Nitekim kot pantolon denim kumaşından üretilmektedir. 

Burada ek bilgi olarak sizlere şunu söylemek isterim ki bizim ülkemizde jean pantolonlara “kot pantolon” denmesinin nedeni, Türkiye’deki ilk kot üretimini yapan kişinin soy isminin “kot” olmasından kaynaklanmaktadır. 

Bu pantolon türünün ilk üretim amacı, diğer “chino pantolon veya  kargo pantolondan” tamamen farklıdır. Nitekim chino pantolon ve kargo pantolon askerler için üretilmiştir. Ancak kot pantolonlar Amerika’daki işçi kesiminin daha dayanıklı pantolonlar giyebilmelerini sağlamak için üretilmiştir ve zaman içerisinde evrilerek günümüze kadar ulaşmış ve kadın, erkek fark etmeksizin herkesin dolabında bir tane de olsa yerini almıştır.

Jean pantolon nedir? Sorusunun kısaca cevabı bu şekildedir.  Şimdi ise sizlere günümüz dünyasının en popüler olan bu pantolonunun modellerinden bahsetmek istiyorum. Bu modelleri tanımanız ile beraber kendinize uygun stili çok daha rahat bir şekilde bulabilirsiniz. 

Kot (Jean) Pantolon Modelleri 

Kot pantolon modellerine dair piyasada o kadar fazla model ve çeşit var ki kendinize göre istediğiniz bir kot pantolonu bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak aşağıda bahsedeceğim 4 çeşit kot pantolon modelinden bir tanesi muhakkak ki sizin stilinize uyacak ve işinizi görecektir.  

Skinny Pantolon 

jean-nedir

Skinny pantolon nedir? Skinny kot pantolonlar, jean ailesinin en dar kesim olan kot pantolonlarıdır. Bu kot pantolonlarda belden paçalara doğru inildikçe kot pantolon daha da daralmaktadır. Bu kot pantolon modelini yapışık kot pantolon olarak nitelendirmekte mümkündür. 

 Kot Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Straight (Düz Kesim) Pantolon 

düz-kesim-jean-pantolon

Bu kot pantolon modeli regular, standart ve düz kesim olarak da adlandırılmaktadır. Biz düz kesim diyeceğiz.

  • Düz kesim kot pantolonlar aynı fotoğrafta görmüş olduğunuz gibi, kumaşı dümdüz kesilmiş kot pantolonlardır. Bu kot pantolon modeli, belden paçaya kadar aynı genişlikte inmektedir ve günümüz modasında pek fazla tercih edilmemektedir. 

 

Slim-Fit Pantolon 

slim-fit-pantolon

Dostlar slim-fit pantolonlar skinny pantolonlar kadar vücudu sarmalayıp sıkmazlar. Ancak yine de bu pantolonlarda dar kalıp pantolonlardır ve günümüz dünyasında en çok tercih edilen jean pantolon türüdür. 

 

Relaxed (Bol Kesim) Pantolon 

jean-pantolon-ne-demek-bol-kesim-pantolon

Bol pantolonların başlangıç noktası relaxed pantolonlardır. Bu pantolonlar bel ve baldır kesimleri oldukça geniş olan pantolonlardır. 

  • Bol kesim pantolonlar rahatlık yönünde oldukça iyi olsa da stil yönünde oldukça kötü pantolonlardır. 

En sık ve en yaygın kullanılan 4 çeşit kot (JEAN) pantolon türü bu şekildedir. Bu kot türleri arasından sizlere tavsiye edeceğim, slim-fit kot pantolondur. Nitekim bu kot pantolon kesimi gereği oldukça şık durmaktadır. 

 

Jean Kombinleri 

jean-kombinleri

Jeans pantolonlar çok yönlü pantolonlardır. Bu pantolonlar ile birçok farklı tarzda, farklı mevsimlere göre kombinler oluşturabilirsiniz.  Yani burada sizlere oluşturabileceğiniz kombinleri tek tek anlatsam, belki 10.000 kelimelik bir yazı çıkar 🙂 Bu yüzden sizlere şu şu şekilde kombinler yapın demekten ziyade, genel geçer hatları ile kot pantolon kombini oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalardan bahsedeceğim.

  • Bol kesim bir kot pantolon ile bot giymeyin. Bot ve kot pantolon kombini oluşturacaksanız, en iyi seçiminiz düz kesim kot pantolon ve slim-fit kot pantolondur.
  • (Bkz: Erkek bot pantolon türleri
  • Kot pantolonu iş ortamında giymek için alıyorsanız, yırtık bir kot pantolon tercih etmekten ziyade daha düz bir kot pantolon tercih edin. 
  • Birçok kıyafet ile hiç sırıtmadan giyebileceğiniz bir kot pantolon arıyorsanız; koyu ve slim-fit bir kot pantolon tercih edin.
  • Kot pantolon giyeceksiniz  ve klasik bir görünümünüz olsun istiyorsanız, düz kesim bir kot pantolon tercih edin. 
  • Önü yazılı tişört ve kot pantolon kombini oluşturacaksanız, yırtık bir kot pantolon tercih etmeniz daha uygun olacaktır. 

Kot pantolon kombini oluştururken genel olarak bu önemli noktalar aklınızda bulunsun. Tabii bunlarla beraber kot pantolon kombini oluşturmanın birçok farklı yolu ve kuralı da vardır. Ancak genel olarak bu önemli noktaların aklınızda bulunması ve bunlara uymanız oldukça iyidir. 

Jean Pantolon Hakkında Sık Sorulan Sorular

Denim Pantolon Ne Demek? 

Denim pantolon, kot pantolon demektir. Nitekim kot pantolonun kumaşı denim kumaşıdır. Bu da denim pantolonunu kot pantolon yapmaktadır. 

Jean İle Kot Pantolon Arasında Ne Fark Var? 

Jean ile kot pantolon arasında herhangi bir fark yoktur. Nitekim jean demek, Türkçe’de kot demektir. Yani jean pantolon denilen şey aslında kot pantolondur. 

Slim Jean Pantolon Ne Demek? 

Skinny kadar olmasa da dar kesim yapılmış pantolon demektir. Toplumdaki birçok insan tarafından bu kesim pantolonlar tercih edilmektedir.

Jean nedir? Jean pantolon nasıl kombinlenir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan soruları yorumlarda sorabilirsiniz. 

Ayrıca (Bkz: Pantolondaki küçük cep ne işe yarar?

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın