Erkek Bot Türleri ve İsimler Nelerdir? En İyi Erkek Botları

Son bahar ve kış aylarının vazgeçilmez ve en çok tercih edilen ayakkabı türü sizin de bileceğiniz üzere botlardır. Birçoğumuz karlar ve yağmurlar yere düşmeye başladığı anda botlarımızı çıkartır ve onları giymeye başlarız. Ancak burada şöyle bir sorun var ki toplum olaraktan birçoğumuz “bot türleri ve isimleri nelerdir? botlar ile nasıl kombin yapılır?” gibi botlara dair soruların cevaplarını bilmiyoruz.

Bu soruların cevaplarını bilmediğimiz için de aslında alışveriş yaparken tercih edebileceğimiz botlar sayesinde daha geniş ve şık kombinler oluşturabilme fırsatını elimizden kaçırıyoruz. 

 • İşte bu noktada bu makalede sizlere “erkek bot türleri nelerdir? Erkek bot çeşitleri nasıl kombinlenir? gibi soruların cevaplarını vereceğim. 

Ancak ilk olaraktan neden bir çift bota sahip olmalısınız. Bunu açıklamak istiyorum. 

YAZI İÇERİĞİ

Neden Bir Çift Bota Sahip Olmalısınız? 

#1. Botlar çok yönlüdür 

Botların bu özelliği sayesinde botlarınızı genellikle eşofmandan tutun yün pantolon altına kadar birçok farklı pantolon çeşidi ile birlikte giyebilirsiniz. Hatta bazı bot tipleri sayesinde bot ve kumaş pantolon kombini dahi yapabilirsiniz. 

Ayrıca botların çok yönlü olması, kıyafetleriniz ile birlikte daha geniş kombin oluşturabilme fırsatını da sizlere sunmaktadır. 

#2. Boyunuzu ortalama 2 cm daha uzun gösterir

Tüm botlarda olmasa da birçok bot ayakkabıda taban vardır ve bu taban sayesinde bot giyen kişinin boyu ortalama 2 cm daha uzun gözükmektedir.

Ülkemizdeki erkeklerin boy ortalamasının 1.74 cm olduğunu düşürsek eğer giydiğimiz bir ayakkabı neticesinde 2 cm daha uzun gözükmek bizim açımızdan oldukça iyi olacaktır. 

#3. İşlevsellik yönünden birçok ayakkabıdan daha iyidir 

Özellikle kış ayları için ayağınızın soğuktan korunması ve kış koşullarında daha uzun süre dayanması için botlar, diğer ayakkabı türlerinden 1-0 öndedir.

#4.  Gerçekten şıktırlar ve siz şık gösterirler 

Neden bir çift bota sahip olmalısınız sorusunun son cevabı “botların gerçekten şık ayakkabılar olmaları ve sizi gerçekten şık gösterecek olmalarıdır”

 • Özellikle kış aylarında siyah deri ceket, kazak, kot pantolon ve onun altına giyeceğiniz siyah bir bot ile gerçekten gündelik giyim açısından en şık görünümü elde edebilirsiniz. 

Ayrıca (Bkz: Deri ceket türleri nelerdir?

Botların Tarihi 

 • Genel kültür açasından az da olsa botların tarihini inceleyelim. 

Dostlar botların tarihi açısından öncelikli olaraktan şunu söylemeliyim ki botlar daha geçen yüzyılda kullanımına başlanılmış olan parçalar değildir. Nitekim bundan tam 10.000 yıl önce atalarımızın giydiği kıyafetler arasında botlar varmış. Aşağıdaki fotoğraf da bunun kanıtıdır.

bot-türleri
Mağara resimleri eskiden botların kullanıldığını kanıtlıyor.

Tarihçilere göre, bilinen en eski bot tasviri, İspanya’da bir mağara resminde görülebilir. Dikkatli bir incelemeden sonra tarihçiler, modern deri botun tarih öncesi bir versiyonu gibi deri çizme giyen insanların görülebileceği sonucuna vardılar.

 • Tabi sizin de tahmin edebileceğiniz üzere, tarihte kullanılan ilk botların görünümü ve kullanım amacı şuan ki botların görünümünden ve kullanım amacından oldukça farklı olacaktır. 

Zaman ilerledikçe insanlar modernleşmeye başladıkça botların görünümü ve kullanım amacı da değişmeye başlamıştır. Mesela 16 – 18 yüzyıllara gelindiğinde botlar, süvari botları adı altında savaşlarda kullanılmaya başlanmıştır. Sonrasında ise botlar, kovboy botları, jokey botları vesaire diyerekten  günümüze kadar gelmiştir. 

Benim kendi tahminime göre de bundan 1000 yıl sonra botlar hala insanlar tarafından kullanılmaya devam edecek. Çünkü her zaman şıklar ve her zaman işlevsellik yönünden iyiler. 

Botların tarihinden kısaca bahsettikten sonra şimdi ise erkek bot türlerini tanımaya başlayalım. 

Erkek Bot Türleri 

#1. Chelsea Bot 

erkek-bot-türleri

Chelsea botun özelliklerini paylaşmadan önce ilk olaraktan Chesea bot nedir? Bu sorunun cevabını vermek istiyorum. 

 • Chelsea bot nedir? 

Chelsea bot, kraliyet döneminde aile mensuplarının ata daha rahat binmeleri için özel olarak tasarlanan bot modelidir. 

Zaman içerisinde hem erkekler hem de kadınlar tarafından tercih edilen chelsea botlar, 60’lı ve 70’li yılların en gözde modellerinden biri olması ile beraber hala günümüzde de oldukça popüler ve pek çok kişi tarafından tercih edilen bot modelleri arasında yer almkatadır. 

Bu bot modelinin özelliklerinden bahsedecek olursak, Chelsea botlar; 

 • Ayağa sıkı oturan, ayak bileği yüksek bottur.
 • Elastik bir yan panele sahiptir.
 • Malzemeleri deri, süet ve suni deri olabilir.

Nasıl giyilir? Sorusuna cevap verecek olursak; 

 • Chelsea botlar, bir takım elbise ile giyilebilecek en iyi bot modelidir. Nitekim bağcıksız ve diğer botlara göre daha ince bir tasarıma sahiptir. 
 • Aynı zamanda kolayca parlatılabilir ve cilalanır. 
 • Bunlarla beraber, Chelsea botları kot pantolonlar ile  birlikte de giyebilirsiniz. 
 • Resmi olmayan bir görünüm yakalamak için süet seçeneğini tercih edebilirsiniz. (Tabi daha kuru iklimlerde)

Erkek Chelsea Bot – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Chukka Bot

erkek-bot-modelleri

Chukka botu, ilk olarak II. Dünya Savaşı Batı Çöl Kampında İngiliz askerleri tarafından giyilen bir tür çöl botu anlamına gelmektedir. 

Bu bot türü genel hatları itibari ile, 

 • Bilek boyundadır. 
 • Genellikle deri veya kauçuk tabanlara sahiptirler.
 • İki veya üç çift delikli açık bağcığa sahiptirler. 
 • Klasik bir görünümleri vardır.

Chukka botları gündelik yaşam içerisinde oldukça rahat bir şekilde giyebilirsiniz. Şık bir görünüm elde etmek için kot pantolon, gömlek ve blazer ceket kombini oluşturabilirsiniz. 

Erkek Chukka Bot – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Yürüyüş Botları

erkek-bot-tipleri

Eğer ben yürüyüş yapmayı çok seviyorum, yürüyüş yapmak ben en büyük hobilerim arasında diyorsanız o  zaman kesinlikle bir tane yürüyüş botu edinmelisiniz. Çünkü yürüyüş botları, uzun yürüyüşlerde ayakları korur ve uzun bir yolculuğa çıkan tüm yürüyüşçüler için vazgeçilmezdir. Ayrıca yürüyüş botları ayak bileği desteği verir ve bunun sonucunda oldukça serttir. 

 • Renk bakımından ise oldukça farklı renklere sahip olabilirler. 
 • Bu botlar gündelik yaşam içerisinde de kullanılabilirler ancak gündelik yaşamda görüntü bakımından pek iyi değillerdir. 
 • Bu yüzden bu botları yürüyüşlerde giymenizi tavsiye ederim. 

Yürüyüş Botları – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Asker Botları 

 

Erkek bot türleri tanıtımında bir diğer önemli olan bot türümüz, asker botlarıdır. 

Asker botları, adından da anlaşılacağı üzere askerlerin, bazı polis birimlerinin giydiği botlardır. Ancak bu botlar günlük hayatımız içinde uyumlulaştırılmıştır. 

Bu botların en önemli özelliklerinden bir tanesi aşırı dayanıklı olmalarıdır. Öyle ki  her türlü arazide yürüyüş, tırmanma ve koşma ile baş edebilir. 

 • Savaş botları özel günlerde giymek için uygun değildir. 
 • Ancak gündelik yaşam içerisinde kot pantolonla savaş botu giyilmesi uygundur.
 • Düz, ince düz kesimdeki her renk kot pantolon kabul edilebilir.

Asker Botları – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Cap Toe Bot 

Cap toe botları, burun kısmında dikiş ya da benzeri bir işleme ile “şapka” görünümü bulunan bot modelidir. Bu bot modellerinde botun ucunda (yuvarlak içerisine aldığım yer gibi) dikişi bulunmaktadır. 

Bu dikiş görsel olarak bir fark yaratmakla birlikte, yürürken ayakkabının kırılan bölümünde bulunan bu dikiş, bu kırılmaları önlediği ya da gizlediği için oldukça faydalıdır ve daha spesifik bir görünüm oluşturmaktadır. 

 • Cap toe botu, gündelik yaşam için oldukça uygun bir bot türüdür. 
 • Eğer gündelik yaşam içerisinde daha spesifik bir görünüm elde etmek istiyorsanız o zaman bu bot modelini tercih edebilirsiniz. 

#6. Wingtip Bot 

Wingtip ayakkabı, Türkçe’de “zımbalı” olarak genellenmekle birlikte, ayakkabının burun kısmındaki işlemenin kenarları bir kuşun kanadına benzediği için bu şekilde isimlendirilmiştir. (Kanat uç)

Bu bot modelinin gövdesinde delikli (ya da zımbalı) işlemeler bulunur ve işlemeler aynı “cap toe bot” modelinde olduğu gibi bota farklı bir estetik katmaktadır. 

Dış görünüm açısından belki de en estetik görünüme sahip olan bu bot modelini gündelik yaşantınız içerisinde birçok farklı kombin oluşturaraktan kullanabilirsiniz. Hiçbir şekilde sırıtmaz. 

 

Bir cevap yazın