Takım Elbise Nasıl Giyilir? Takım Elbise Giyim Kuralları

Takım elbise nasıl giyilir? Sorusuna detaylı bir şekilde cevap vermeden önce ilk olarak şunu bilmenizi isterim ki  bir takım elbisenin en temel görevi sizi şık, ciddi ve resmi gösterecek olmasıdır ki zaten bir takım elbiseyi takım elbiseyi takım elbise yapan kişiye kattığı bu anlamlardır.  Yani takım elbise demek sadece aynı kumaş parçasından üretilmiş ceket veya pantolon demek değildir. Buradaki ayrıma dikkat etmek gerekir. 

İşte bu sebepten ötürü de takım elbise nasıl giyilir? Takım elbise giyilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Gibi soruların cevaplarını bilmemiz gerekir. Nitekim ciddi ve şık gözükmek için giydiğiniz bir takım elbise; geniş, omuzları oturmamış veya ana temada öyle ya da böyle iyi giyilmemiş bir takım elbise olursa sizi ciddi ve şık göstermekten ziyade tamamen komik gösterecektir ki bu da takım elbisenin asıl işlevlerini yok edecektir. 

 • Bu yüzden de takım elbise nasıl giyilir? Takım elbise giymenin kuralları nelerdir? Sorularının cevaplarını bilmemiz gerekir. İşte bu makalede sizlere bu soruların cevaplarını vereceğim.

YAZI İÇERİĞİ

Takım Elbise Nasıl Giyilir? 

#1. Omuzlar

takım-elbise-nasıl-giyilir

Omuzların bir takım elbise üzerinde dikilmesi en zor alan olduğunu biliyor muydunuz? Aynı zamanda bir takımın üzerinize oturması için öncelikle omuzlarınıza oturması gerektiğini biliyor muydunuz? İşte bir takım  elbisenin omuz kısımlarının bu kadar fazla etkisi vardır.

Eğer giyeceğiniz bir takım elbisenin üzerinize oturmasını istiyorsanız öncelikli olaraktan omuzlarının oturup oturmadığına dikkat edin ve geniş omuz boşluğundan kaçının. Omuz kısmınıza uyan, oturan bir takım elbise seçin. 

#2. Düğmeler 

Takım elbise ceketleri; tek düğmeli, çift düğmeli ve üç düğmeli olaraktan 3 çeşide ayrılır. Takım elbise stillerinin bu özelliği biraz ayrıntıdır. Ancak yine de bu ayrıntılar giyiminiz üzerinde önemli etkileri vardır. 

Bu konu hakkında öncelikle sizlere şunu söylemek istiyorum ki çift veya üç düğmeli olan bir takım elbise ceketi seçtiğiniz zaman asla ve asla en alt kısımdaki düğmeyi iliklemeyiniz. Çünkü sabitlenmiş bir alt düğme silueti bozar. Aynı zamanda  çoğu takım elbise, son düğme açık bırakılarak giyilmek üzere tasarlanmıştır. Bunun içindir ki en alt düğmeyi asla kapamayınız. 

Ayrıca giydiğinize ceket; ister tek düğmeli olsun, ister çift düğmeli olsun isterse üç düğmeli olsun fark etmez, ayaktayken önünüzü kapatmak için kullandığınız ortadaki tek düğmeyi oturduğunuz zaman açmanız gerekir. Çünkü otururken ceketin önünün kapalı olması ceket üzerinde baslı uygular ve çekme yapabilir. Bu da üzerinizde hoş gözükmez. Hem rahat edemezsiniz. Bu yüzden oturduğunuz zaman, ceketin önündeki düğmeyi açın. 

#3. Kravat Çukuru 

Çok önemli olmamakla birlikte kravat çukurunu genişletmeniz daha şık gözükmeniz açısından sizlere fayda sağlayacaktır. Peki kravat çukuru nedir? Kravat çukuru, kravatınızın üst kısmındaki, kasıtsız görünen doğal boşluktur. Daha etkili bir görünüm elde etmenizi sağlar. Ancak kravat çukurunu iyi bir şekilde oluşturabilmek biraz pratik ve sabır gerektiren bir sanattır. 

#4. Çorap

Takım elbise giyilirken dikkat edilmesi gereken kurallardan bir tanesi ise takım elbise ile daima uzun çorap eşleştirmektir. Şunu bilmelisiniz ki dostlar takım elbise ile kısa çorap veya topuk çorap giyilmez. Bu yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi olur. Bu yüzden de takım elbisenizi uzun çoraplar ile giyin. Özellikle takım elbisenizin  rengi fark etmeksizin daima siyah çorap ile eşleştirmenizi tavsiye ederim. 

#5. Kravat Uzunluğu 

takım-elbise-kravat-uzunluğu

Kravatınız  sadece  pantolonunuzun kemerine veya kemer tokanızın üstüne ulaşmalıdır.

#6. Yelek 

Eğer takım elbiseniz ile uyumlu yelek giyeceksiniz, yani üçlü takım elbise kombini yapacaksınız, giymiş olacağınız yeleğinizin alt düğmesini hiçbir şekilde açmayın. Hatta yeleğinizin hiçbir düğmesini açmayın. 

#7. Pantolon Genişliği 

takım-elbise-nasıl-giyilir-detaylı-analtım

Takım elbise giyilirken yapılan en büyük hata belki de geniş paça, geniş kesim bir pantolon giymektir. Nitekim bu giyim şekli takım elbisenin tüm işlevselliğini öldürmektedir. Bu yüzden de geniş kesim pantolonlardan uzak durmanız gerekmektedir. Pantolonun bacak kesimi aşağıya doğru daralmalıdır. Bunun sebebi ise bacağınızın üst kısmı ile alt kısmının aynı çapta olmamasıdır. Slim fit bir pantolonu tercih etmeniz sizin açınızdan çok daha etkili ve iyi olacaktır. 

#8. Ceket Genişliği 

Ceketinizin oturması çok önemlidir. Biraz nefes alma alanı isteyebilirsiniz, ancak takım elbise ceketiniz gerçekten tam oturmalıdır. Aslında, elinizi göğsünüzle takım elbise ceketinizin arasına yerleştirirken, hareket ettirmek için sadece küçük bir alanı olmalıdır. Elinizde bol sallanma yeri varsa, ceketiniz çok büyük olabilir.

Takım elbise nasıl giyilir? Sorusuna karşılık olarak ana temada dikkat etmeniz gerekenler bunlardır. Dikkat etmeniz gereken diğer kurallar ise aşağıda madde madde açıklayacağım şekildedir.  

Takım Elbise Giyerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kemeriniz nispeten ince ve aynı zamanda ayakkabılarınızla aynı renkte olmalıdır.
 • Kravatınız her zaman gömleğinizden daha koyu olmalıdır. Bu insanların odak noktasının vücudunuzun orta noktasında toplanmasını sağlar.
 • Kravat çubuğunuz asla kravatınızdan daha geniş olmamalıdır.

 • Kravatınızın genişliği, yakanızın genişliğine uymalıdır.
 • Otururken bacaklarınızın açıkta kalmaması için çoraplarınızın yeterince uzun olduğundan emin olun.
 • Pantolonunuzun etek ucu ayakkabınızın tam üstüne gelmelidir.
 • Takım elbise seçimi yaparken, takım elbisenizin ceketini çift havalandırmalı tercih edebilirsiniz. Bu daha rahat ve estetiktir. 

erkek-takım-elbise-nasıl-giyilir-anlatım

 • Koyu renk bir takım elbise giyiyorsanız açık renkte bir cep mendili kullanabilirsiniz.
 • Takım elbiseniz ile birlikte askı takıyorsanız kemer takmayın. Askıların amacı pantolonunuzu bir kemer gibi yukarı kaldırmaktır. İkisini de giymek gereksizdir. 
 • İki düğmeli bir elbisenin üst düğmesi ve üç düğmeli bir elbisenin orta düğmesi göbek deliğine veya üstüne düşmelidir.

 • Çok çabuk terleyen bir yapıya sahipseniz o zaman gömleğinizin altına fanila giyin. Bu gömleğiniz üzerinde ter lekelerinin oluşmasını engelleyecektir.

Takım Elbise Giyimine Dair Sık Sorulan Sorular 

Takım Elbise Altına Bot Giyilir Mi? 

Evet takım elbise altına bot giyebilirsiniz. Bunun için, yani takım elbise bot kombini yapmak için tercih edebileceğiniz en iyi bot, tabi ki de “chelsea bot“tur. Chelsea bot nedir? Erkek bot türleri ve isimleri nelerdir? başlıklı makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Buraya tıklayarak o makaleme ulaşabilirsiniz. 

Takım Elbise İçine Tişört Giyilir Mi? 

Bu sorunun cevabı duruma göre değişir. Mesela siz resmi bir ortamda takım elbise altına tişört giyilir mi diye soracak olursanız cevabım hayır yönünde olacaktır. Ancak çok resmi olmayan, küçük davetiyelere katılacaksanız o zaman takım elbise altına sade bir tişört giyebilirsiniz.

 • Hatta böyle bir şey yapmak istiyorsanız sizlere tavsiyem takım elbise altına tişört giymek yerine bir tane blazer ceket alın ve onun altına kot pantolon giyerek daha az resmi ve  sportif bir görüntü oluşturun. 
 • (Bkz: Blazer ceket nedir? Nasıl kombinlenir?

Takım Elbise Nasıl Seçilir? 

 • Takım elbise seçimi yapılırken kontrol edilmesi gereken bir numaralı şey, omuzların nasıl oturduğudur. Omuzları oturmamış bir takım elbiseyi asla tercih etmeyin. 
 • Ceketinizin yakaları ile gömleğinizin yakası arasındaki yaka boşluk birbiri ile uyumlu olmalıdır. 
 • Resmi bir takım elbise tercih ediyorsanız, çift düğmeli, çentikli bir yaka ceketi seçin.
 • Daha rahat ve modaya uygun bir takım elbise  seçimi için tek düğmeli, sivri uçlu bir ceket seçin.
 • Takım elbise seçimi yaparken bunlara mutlaka dikkat edin ve kesinlikle bir takım elbise almadan önce takım elbiseler üzerine yazmış olduğum yazımı da buraya tıklayarak okuyun. 

Siyah Takım Elbisenin İçine Hangi Renk Gömlek Giyilir? 

Siyah takım elbise, biz erkekler için biçilmiş bir kaftandır. Kesinlikle gardırobumuzda bir tanesi bulunması gerekir. Çünkü siyah takım elbise; cilt tonumuzun renginden, saçlarımızın renginden tamamen bağımsızdır ve her ortamda iyi iş görür. Resmi organizasyonlarda da kullanabiliriz, daha rahat takılabileceğiniz ortamlarda da kullanabiliriz. 

 • Siyah takım elbise gömlek kombinlerini şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlatım.

Mavi Takımın İçine Ne Renk Gömlek Giyilir? 

Mavi takım elbisenin en önemli özelliklerinden bir tanesi kesinlikle sizi gireceğiniz ortamdaki insanlardan farklı gösterecek olmasıdır. Yani gireceğiniz herhangi bir ortamda muhtemelen 10 kişiden 8’i siyah takım elbise giymiş olacak iken sadece 2 kişi farklı renkte takım elbise giyer. Bu farklı renkteki takım elbiselerden bir tanesi de mavi takım elbisedir.

 • Mavi takımın içine ne renk gömlek giyilir? sorusunun cevabından ve mavi takım elbise gömlek kombinlerinden şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. 

Gri Takımın İçine Hangi Renk Gömlek Giyilir? 

Gri bir takım elbise gardırobunuza layık bir parçadır ve kesinlikle siyah ve lacivert klasiklerinizin yanında asılı bir yeri hak eder. Nitekim gri takım elbise siyah takım elbise de olduğu gibi her ortama, organizasyona ayak uydurabilecek bir takım elbisedir. Ancak siyah takım elbiseden farklı olarak sıradan değildir. Aynı zamanda renkli takım elbiselerde olduğu gibi iddialı da değildir. Tam manasıyla ortadadır, her ortama ayak uydurur ve giyen kişiyi oldukça şık gösterir. 

 • Gri takımın içine hangi renk gömlek giyilir? Gri takım elbise kombinleri nasıl yapılır? sorularının cevaplarından şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. 

Takım elbise nasıl giyilir? Takım elbise giyim kuralları başlıklı makalemin burada sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan soruları yorumlar kısmında sorabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın