Mezuniyet Balosu İçin En İyi Erkek Mezuniyet Kombinleri

İlkokul, lise, üniversite hayatının son gününde arkadaşlarınız ve öğretmenlerinize güzel bir elveda demek için mezuniyet balosuna katılmanız etkili ve iyi bir seçenektir. Aynı zamanda farklı bir deneyimdir.

Ancak burada şu var ki mezuniyet balosu kadın erkek fark etmeksizin hep bir kafa karışıklığı ile birlikte gelir. Bu kafa karışıklığının temeli “Acaba ne giysem? Nasıl giyinsem?” düşüncelerinden kaynaklanır. 

Nitekim o gece herkes elinden geldiğince iyi giyinecektir. Kimse giyimi ile o gecenin gerisinde kalmak istemez. Bu yüzden de kıyafet üzerine oldukça kafa yorulur. 

İşte bu makalemde erkekler için bu kafa karışıklığını sonlandırmak için “Erkek mezuniyet kombinleri nasıl yapılır?” Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım.

  • Bu makalenin sonunda “Mezuniyet balosunda ne giyilir?” sorusuna cevap bulacak ve erkek mezuniyet kombini oluşturma hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Mezuniyet Kombinleri

#1. Siyah Takım Elbise (Klasik Seçim)

erkek-mezuniyet-kombinleri

Erkek mezuniyet kombinleri arasında en klasik seçim siyah takım elbise olacaktır.

Eğer mezuniyet balosunu katılarken, fazla dikkat çekmek istemiyorsanız, sıradan, sade ve mezuniyete katılacak erkeklerin %80 ile aynı gözükmek istiyorsanız o zaman sizlere tavsiyem, siyah takım elbise ve beyaz gömlek  kombini ile mezuniyete katılmanız yönünde olacaktır.

Çünkü mezuniyetlerde genellikle erkeklerin ilk tercihi bu kombin olur ve bu yüzden mezuniyete katılan erkek topluluğunun büyük oranda kombini, siyah takım elbise ve beyaz gömlek olur. 

Ancak siz derseniz ki “ben çok fazla dikkat çekmek istemiyorum; ama herkesle de aynı olmak istemiyorum” o zaman sizlere tavsiyem siyah takım elbise kullanın ancak siyah takım elbisenin altına beyaz gömlek yerinde farklı renkte bir gömlek tercih edin.

Hangi renk gömlek tercih edelim diye soracak olursanız bu sorunun cevabını şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. 

(Bkz: Siyah takım elbise kombinleri

En İyi Erkek Siyah Takım Elbise Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Gri ve Mavi Takım Elbise (Aykırı)

erkek-mezuniyet-kombini

Erkekler için mezuniyet kıyafeti seçiminde, mezuniyete katılan erkeklerin büyük çoğunluğundan farklı gözükmek istiyor ve sıradan olmak istemiyorsanız, aynı zamanda resmi de gözükmek istiyorsanız sizlere tavsiyem mezuniyet balosu için ya gri takım elbise tercih etmeniz ya da mavi takım elbise tercih etmeniz yönünde olacaktır. 

Nitekim yukarıda bahsettiğim üzere, mezuniyet gibi etkinlikler için siyah takım elbise tamamen klasik, sıradan ve sade bir seçimdir. Mezuniyete katılanların çoğunun üzerinde siyah takım elbise olur. Ancak mavi ve gri takım elbiseyi birçok kişinin üzerinde göremezsiniz. Bu da sizin aslında bir stilinizin olduğunu, herkesle aynı giyim tarzına sahip olmadığınızı gösterir.

  • Netice olarak diğer erkeklere göre 1-0 öne geçer, dikkatleri üzerinize çekmeye başarabilirsiniz.

Bu iki takım elbiseyle nasıl kombinler oluşturabileceğinizi soracak olursanız, şuradaki iki makalemde detaylı bir şekilde anlatmış bulunmaktayım. Okumanızı tavsiye ederim. 

(Bkz: Gri takım elbise kombinleri

(Bkz: Mavi takım elbise kombinleri

Not: Bu iki takım elbise ile cepken kullanarak daha şık bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Erkek Gri Takım Elbise Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Erkek Mavi Takım Elbise Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Blazer Ceket / Gömlek / Chino Pantolon

erkekler-için-mezuniyet-kıyafetleri

Mezuniyet kıyafetleri erkek kombin arasında tercih edebileceğiniz en rahat kombin; blazer ceket, chino pantolon ve gömlek üçlüsü ile oluşturabileceğiniz kombin türüdür. 

Bu kombin türü ile mezuniyet töreni içerisinde bulunan en az resmi görünüme sahip kişi olursunuz; ancak bu sizin rahat olduğunuza, diğer insanların görüşlerine pek de fazla önem vermediğinize işaret eder ki bu da  özgüven belirtisidir. Eğer mezuniyet balosu gibi olayları pek fazla umursamıyorsanız; ama yine de katılacaksanız o zaman sizlere bu kombin türünü tavsiye ederim. 

  • Ayakkabı olarak ise spor veya oxford tarzı ayakkabıları tercih edebilirsiniz. 

Erkek Blazer Ceket Modellerini İncele!

#4. Smokin (Fazla Resmi)

mezuniyet-kombini-erkek

 

Erkek mezuniyet kombini için oluşturabileceğiniz bir diğer kombin türü, smokin ile oluşturabileceğiniz kombin türüdür. Peki smokin nedir? Kısaca açıklayalım aranızda bilmeyenler olabilir. 

Smokin bir takım elbise modelidir. Nitekim takım elbise demek ceket ve pantolon kombinasyonun birlikte üretilmesi demektir ki zaten smokinlerde bu durum mevcuttur. Ancak aralarındaki en önemli fark smokinin çok daha resmi bir takım elbise olması ve yapısal olarak klasik takım elbise modellerinden ayrılmasıdır.

Bu yapısal farklar arasında smokinin ceketin yaka kısmı, pantolon farkı, boyun bağı farkı gibi birçok farklılıklar bulunur. Bu farklar smokin ile sıradan bir takım elbiseyi birbirinden ayırır. Şuradaki makalemde bu farklardan detaylı bir şekilde bahsettim. 

Smokin elbisesi adına şunu bilmeniz gerekir ki smokin elbiseler en resmi elbiselerdir. Takım elbiseden bile daha resmidir. Bu yüzden mezuniyet balosu gibi bir ortamda çok resmi görünme gibi bir ihtiyacınız yoksa kesinlikle smokin giymenizi tavsiye etmem.

  • Bunun yerine yukarıda anlatmış olduğum takım elbise modellerinden birini tercih etmeniz veya blazer ceket kombini yapmanız sizin açınızdan daha uygun olacaktır. 

Erkek Smokin Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

 Erkek mezuniyet kombinleri nasıl yapılır? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım kendinize uygun bir kombin türünü seçebilmişsinizdir. Kafanıza takılan soruları yorumda kısmında sorabilirsiniz. 

Ayrıca (Bkz: Takım elbise nasıl giyilir? Takım elbise giymenin kuralları

 

 

Bir cevap yazın