Smokin Nedir? Smokin Takım Elbise Farkı Nedir?

Smokin nedir?

Smokin, erkeklerin resmi organizasyonlarda giydiği, kendine has yapısı ve özellikleri ile klasik takım elbise modellerinden ayrılan bir kıyafet türüdür. Birçok insan smokinin özelliklerini, nerede giyileceğini bilmez.

Bu yüzden de aslında birçok insan için “Smokin nedir?  Smokin ne demek? Smokin nerede giyilir? Smokin ve takım elbise farkı nedir?” Gibi soruların cevapları tam anlamı ile birer muammadır.

Ancak dostlar bu muammalığın ortadan kalkması, smokin konusunda bilgili olmanız, smokini nerede ve nasıl giyeceğinizi bilmeniz neticesinde  gireceğiniz ortamlarda diğer insanlardan 1-0 öne geçersiniz. 

Hatta ve hatta komik durumlara düşmekten bile kurtulursunuz. Mesela smokin ile işe gitmezsiniz 🙂 Velhasıl her konuda olduğu gibi smokin giyimi konusunda da bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. 

İşte bu makalede  smokin ve smokin giyim hakkında detaylı bilgiler vereceğim; ama ilk olaraktan “Smokin nedir?” sorusunun cevabı olarak şunu bilmenizi istiyorum ki smokin bir takım elbise modelidir.

Nitekim takım elbise demek ceket ve pantolon kombinasyonun birlikte üretilmesi demektir ki zaten smokinlerde bu durum mevcuttur. Ancak aralarındaki en önemli fark smokinin çok daha resmi bir takım elbise olması ve yapısal olarak klasik takım elbise modellerinden ayrılmasıdır ki şimdi zaten bu farklılıkları inceleyeceğiz. 

  • Bu farklılıkların incelenilmesi ile beraber “Smokin nedir? Smokinin özellikleri nelerdir?” Gibi soruların cevaplarını tam anlamı ile öğrenmiş olacaksınız. 

YAZI İÇERİĞİ

Smokin Takım Elbise Farkı 

Takım elbise ve smokinin yapısal farklarından bahsetmeden önce şunu bilmenizi istiyorum ki smokinler, bir takım elbiseye göre her zaman daha resmidir ve gündelik yaşam için uygun değildir.

Mesela resmi veya kurumsal işinize bir takım elbise ile gidebilecek iken bir smokin ile gitmeniz oldukça absürt olacaktır. Ayrıca smokinler gece elbisesi olarak kabul edilirler ve sadece akşamları giyilmesi beklenir.

Bu yüzden smokin adına şunu aklınızda kesinlikle bulundurun ki smokinler resmi elbiselerdir ve daima resmi yerlerde giyilir.

Burada resmi yerlerde giyilir demişken şunu da belirtmek isterim; kendi düğününüz, kendi nişanınız veya çok yakın arkadaşınız  veya akrabanız dışında smokini hiçbir yerde giymenizi tavsiye etmem. Smokin yerine klasik takım elbiseleri tercih edin. Çünkü smokin birazcık öznel bir kıyafettir.

Mesela bir düğünde smokini damat giyer ve damat üzerindeki smokin sayesinde o günün kendi günü olduğu mesajını verir. Tabii burada yakın arkadaşları ve akrabaları da giyebilir. Onlarda “Bugün bizim günümüz” mesajını verebilir. 

Ancak diyelim siz uzaktan bir akrabanızın düğününe katılacaksınız veya bir komşunun. Orada smokin giyilmez; çünkü fazla iddialı olur. Bu yüzden “Smokin nerede giyilir?” Sorusuna cevap olarak;

  • Kendi veya çok yakın arkadaşınızın, akrabanızın düğünü,
  • Smokin ile gidilmesi gereken özel davetiyelerde ( Siz zaten bundan haberdar olursunuz) smokin giyebilir.

Yapısal Olarak Takım Elbise Smokin Farkı 

smokin-nedir

#1. Ceket Yaka 

Takım elbise yakaları, ceketle aynı kumaştan yapılır ve çentikli veya sivri uçludur. Ancak smokin ceketin yakaları genellikle saten kumaştan yapılır, parlak renkte olur. Aynı zamanda smokin ceketlerin yakaları genellikle şal yakadır. Bazı smokinlerde sivri uç yaka da olabilir. 

Görünüm açısından belki de klasik bir takım elbise ile bir smokinin arasındaki en büyük farkı bu yaka farklılığı oluşturur. 

(Bkz: Takım elbise yaka modelleri)

smokin-ne-demek

#2. Pantolon

Smokin takımın pantolonunun, smokin ceket yakalarına uyan bacağın yan tarafında bir örgü bulunur. Ancak bu örgü klasik takım elbise modellerinde bulunmaz 

smokin-neidr-nasıl-kombinlenir

#3. Boyun Bağı 

Takım elbise gömlekleri kravatlı, papyonlu veya düz olarak giyilebilir. Smokinler papyon ve kuşak veya yelek ile giyilmelidir. Smokin düz bir şekilde giyilmez. 

Eğer kuşak kullanmak istemezseniz, o zaman yelek kullanabilirsiniz.

#4. Cepler 

Klasik takım elbise modellerinin cepleri,  kanat ceptir. (Bkz: Kanat cep nedir?) Smokin takım elbiselerin cepleri ise daha resmi bir görünüm oluşması için genellikle jetlenmiş ceptir. Jetlenmiş cep, bir takım elbise modelini bir bütün olarak gösterir.

Bu yüzden, klasik bir takım elbise almayı tercih etseniz dahi cep modelinin ceplenmiş cep olmasına dikkat edin. Bu daha şık bir görünüm demektir. 

#5. Gömlek 

Smokin takım elbise farkı nelerdir? Sorusuna cevap verirken bir diğer bahsetmemiz gereken farklılık tabi ki de gömleklerdir. Nitekim klasik bir takım elbise modelinde sizler birçok farklı renkte, desende gömlek kombini yapabilir ve bu kombinle uyumlu istediğiniz renkte kravat seçebilirsiniz.

Ancak sevgili dostlar, klasik takım elbiselerdeki bu özgürlüğünüz smokin takım elbiselerinde yoktur. Nitekim smokin takım elbiseleri ile sadece beyaz renkteki veya siyah renkteki gömlekler ile eşleştirebilirsiniz.  

#6. Ayakkabı 

Dostlar bir smokinin altına genellikle rugan, yani parlak bir ayakkabı giyilir; çünkü smokin ceketin saten yakası ve pantolondaki saten çizgi ile ayakkabının uyumlu olması beklenir. Bu yüzden parlak, makosen bir ayakkabı giyilmesi tavsiye edilir. Klasik bir takım elbise de ise pantolonun uyumu ile birçok farklı ayakkabı kombini yapılabilir. 

#7. Renk 

Smokin ve takım elbise farkı hakkında sizlere son olarak söylemek istediğim şey ise klasik bir takım elbise ile smokin takım elbisenin renkleri hakkında olacaktır.

  • Takım elbiseler daha açık renkli bir kumaştan yapılabilir – aynı zamanda gündelik kumaştan da yapılabilir. Ancak smokin takım elbiseler genellikle koyu siyah veya gece mavisi olarak yapılır. Takım elbiseler için klasik renkler, lacivert veya gri gibi çok yönlü renklerdir.

Takım elbise smokin farkı genel hatları itibari ile yukarıdaki gibidir. Smokin kombini oluştururken yukarıdaki detaylara dikkat etmeniz ile birlikte oldukça geçerli ve şık bir smokin kombini oluşturabilirsiniz. 

Smokin Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın

Ayrıca ( Bkz: Klasik Takım Elbise Detayları

Bir cevap yazın