Altın Değerinde Erkek Giyim Önerileri!

Bu zaman kadar bu blogum içerisinde erkek giyimine dair birçok öneride  bulundum. Birçok kombinin nasıl oluşturulacağını anlattım, modaya, giyime, stile dair bazı terimleri açıkladım vs. Ancak hiçbir zaman genel hatları ile erkek giyimine dair önerilerde bulunmadım.

İşte bu makalemde bu eksikliği kapatmak adına sizlere genel hatları ile erkek giyim önerileri adı altında tavsiyelerde bulunacağım. 

Bu makalenin sonunda erkek giyim tarzı nasıl olmalı? erkek giyiminde dikkat edilmesi gereken kurallar nelerdir? sorularını tam anlamı ile pekiştirmiş olacaksınız. 

O zaman daha fazla lafı uzatmadan makalemize başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Giyim Önerileri 

#1. Pantolon İle Beraber Uzun Çorapları Eşleştirin

erkek-giyim-önerileri

Erkek giyiminde belki de en sık yapılan hata, pantolon ile kısa çorap eşleştirmesi yapmaktır. Nitekim böyle bir eşleştirmenin sonucunda ayak bilek kısmı açıkta kalmaktadır. Bu da son derece kötü bir görünümün oluşmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ne tür bir pantolon giyerseniz giyin fark etmez, pantolonlarınızı daima uzun çoraplar ile eşleştirin. 

  • Kısa çoraplarınızı, kapri ve şort gibi kıyafetleriniz ile eşleştirebilirsiniz. 

Ayrıca (bkz: erkek pantolon çeşitleri nelerdir?

#2. Aksesuar Kullanmaktan Çekinmeyin! 

erkek-giyim-önerileri-nelerdir

Erkek giyiminde bizim ülkemizdeki eksik noktalardan bir tanesi de stilimizi tamamlayacak hiçbir aksesuar kullanmamızdır. Öyle ki ben daha çoğu erkeğin cebinde cüzdan dahi görmüyorum.

Dostlar bakın şunu biliyorum ki maddi olarak çok zengin bir ülke de yaşamıyoruz. Çoğu insanın cebinde otobüs parası dahi yok. Ancak yine de eğer siz çalışan bir bireyseniz ve az çok da olsa ay sonunda kendinize para ayırabiliyorsanız, o zaman stilinizi tamamlama açısından bazı aksesuarları edinmeye bakın.

Mesela hiç yoktan bir cüzdan edinmeye çalışın. Birçok kıyafete uyabilecek, klasik bir saat tercih edin. Bunları bir kere tamamladığınızda zaten bunlar sizi ortalama 2 yıl götürecektir. 

Yani aslında stilimizi tamamlama adına bazı aksesuarları almak maddi olarak bizi çok fazla zorlamaz. Çünkü zaten bir kere satın aldığımızda uzun bir süre bizi götürür. 

Bu yüzden aksesuar açısından kendinizi tamamlamaya çalışın. 

Peki erkek aksesuarları nelerdir? diye soracak olursanız şuradaki makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Okumanızı mutlaka tavsiye ederim. 

#3. Daha Resmi Ayakkabılara Odaklanın 

erkekler-için-giyim-önerileri

25 yaş üstü bir bireyseniz artık sizlere spor ayakkabılardan ziyade, daha resmi ayakkabıları tercih etmenizi öneririm. Çünkü yaşınız gereği artık daha olgun giyinmeniz gerekmektedir. Nitekim 25 yaşına gelmiş bir erkek, artık hayatını birçok açıdan düzene sokmuş, olgun bir erkektir ve bunu da kıyafetleriyle dışarıya yansıtması gerekir. 

Bu sebepten ötürü de spor ayakkabı yerine, oxford tipi bir ayakkabı tercih etmesi ve kıyafet açısından da daha sade kıyafetler tercih etmesi  daha uygun olacaktır. 

#4. Blazer Ceket Kullanın 

erkek-giyim-tavsiye

Bu alt başlığımızda doğrudan, daha olgun bir giyim ile alakalıdır. Çünkü dostlarım şunu bilin ki hem karşı cinsin sizden etkileneceği temel nokta, hem de diğer insanların size duyacağı saygı, olgun gözükmeniz ile doğrudan bağlantılıdır.

25 yaşına gelmiş bir insanın şişme mont ceketler ile gezmesi biraz çocuksu kaçacaktır. İşte bu yüzden sizlere tavsiyem gardırobunuzda daima bir tane blazer ceket bulundurmanız yönünde olacaktır. 

Çünkü blazer ceketler, hem sizi daha resmi, daha olgun gösterir hem de birçok kıyafetiniz ile uyum sağlar. Ayrıca birçok ortama da uyum sağlar. 

Bu yüzden kesinlikle blazer ceket kullanmanızı öneririm. 

(Bkz: Blazer ceket nedir? Nasıl kombinlenir?

#5. Yazılı Tişörtlerden Vazgeçin! 

giyim-önerileri-erkek

Erkekler için giyim önerileri başlıklı makalemde sizlere bir diğer tavsiyem, yazılı tişörtlerden uzak durmanız yönünde olacaktır. Nitekim yazılı tişörtler en çocuksu kıyafetler kategorisine girebilecek kıyafetler arasındadır. Sizi tamamen olgunluktan uzak gösterirler.

Bu yüzden yazılı tişörtlerin yerine, sade tişörtleri kullanmayı tercih edin. Eğer “ben çok sade giyinmeyi sevmiyorum” diyenlerdenseniz de o zaman dikey çizgili veya yatay çizgili tişörtleri tercih edebilirsiniz. 

  • Ayrıca tişörtlerinizin yakasın daima polo yaka olmasını tavsiye ederim. 

#6. Ayakkabılarınız Daima Temiz Olsun 

Giyim açısından kirlenmeye, parçalanmaya en müsait olan parçamız tabi ki de ayakkabılarımızdır ve ayakkabılarımızın şöyle bir özelliği vardır ki stilimizi tamamlama açısından son noktayı koyacak olan parçalarımızdır. Eğer ayakkabılarımız da tamamsa stilimiz tamam olmuş demektir.

İşte bu noktada bir kombin oluştururken seçeceğimiz ayakkabı ne kadar önemli ise ayakkabımızın temiz ve sağlam gözükmesi bundan daha fazla önemlidir. Çünkü kıyafet kombinine uymayan bir ayakkabı temiz ve sağlam olduktan sonra yine de idare edebilir. Ancak temiz olmayan bir ayakkabı asla idare edemez ve sizi dışarıdan oldukça kötü gösterir. 

Bu yüzden ayakkabılarınız daima temiz olsun. 

(Bkz: ayakkabı bakımı nasıl yapılır?

#7. Gömleğin Düğmelerini Boynunuza Kadar İliklemeyin

Günlük hayatınız içerisinde üst giyim olarak, gömlek tercihi yapmanız gayet yerinde ve güzel bir seçimdir. Çünkü gömleklerin bir kazak, tişört veya kapşonlu sweat’e  göre ayrı bir şıklığı vardır. Ancak bu şıklığı moda adı ayağı altında bazıları öldürmektedir. Nitekim bu kişiler gömlek yakaları da dahil olmak üzere gömlek düğmelerinin tamamını iliklemektedirler. Bu da gerçekten dışarıdan bakılınca kötü bir görünüm oluşmasına sebep olmaktadır. 

  • Gömlek giyiminde sizlere tavsiyem, gömleğinizin düğmelerini lütfen sonuna kadar iliklemeyin. Üsten bir düğme açık bırakmanız sizin daha iyi gözükmenize neden olacaktır. 

Ayrıca (bkz: erkek gömlek çeşitleri nelerdir?

#8. Pantolonlar Konusunda İlk Önceliğiniz Chino Pantolonlar Olsun 

Pantolon konusunda ilk önceliğiniz ne kot pantolonlar, ne keten pantolonlar ne de diğer pantolonlar olmalıdır. Pantolon konusunda ilk önceliğiniz chino pantolonlar olmalıdır. Çünkü bu pantolon türü, diğer pantolonların hepsinden daha işlevsel ve daha estetiktir. Sizi götüremeyeceği mekan yoktur.

Aynı zamanda herkesin kot pantolon tercihinde bulunduğu bu dönemde bu şekilde bir pantolonu tercih ederek diğer erkeklerin 1-0 önüne geçer, dikkatleri daha fazla üzerinize toplarsınız.

Chino pantolon nedir? sorusunun cevabı hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

#9. Pantolonunuzu Kemer İle Birlikte Kullanın 

Dostlar erkek giyim önerileri adı altında tavsiyede bulunduğum bu makalemde sizlere bir diğer önemli tavsiyem, pantolonunuz ile birlikte daima kemer kullanmanız yönünde olacaktır. Burada kemerin görevinin bir ihtiyaçtan ziyade, bir aksesuar olduğunu unutmayın. Yani pantolonunuz belinize tamamen otursa da yine de kemer kullanmalısınız. Çünkü diğer türlü eksik bir görüntü oluşmaktadır. 

Bu yüzden stilinizi tamamlama adına pantolonunuz ile birlikte daima kemer kullanın. 

#10. Moda Trendlerindan Uzak Durun

Günümüzdeki moda trendleri maalesef erkekleri feminenleştiren kıyafetlerden oluşmaktadır. Bu kıyafetler arasında, pembe pantolonlar mı dersiniz, çiçekli böcekli kıyafetler mi dersiniz var da var.

Bu yüzden sizlere tavsiyem olabildiğince moda trendlerinden uzak durmanız yönünde olacaktır. Tabii gerçekten maskülen bir moda trendi olur, o zaman başka… Ancak günümüzdeki trendler maalesef uzak durmamız gereken cinsten. 

Erkek giyim önerileri başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Ayrıca (bkz: her erkeğin gardırobunda bulunması gereken 10 parça)

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın