Gömleğin Üstüne Ne Giyilir? En İyi Gömlek Üstü Kombinler

Gömlekler, erkek giyiminde üst giyim açısından birçok kıyafetten daha önde olan, erkeğe daha fazla şıklık katan kıyafetler arasındadır. Nitekim bir gömlek, erkeğe daha fazla resmiyet, daha fazla olgunluk katar. Bununla beraber, toplum içerisindeki birçok kişi gömlek kullanmadığı için erkeğin daha fazla dikkat çekmesini sağlar. Aynı zamanda erkeğin sürekli gömlek kullanımı da bir stil sahibi olduğuna işaret eder. 

Kısacası gömlek kullanımının bizlere artısı olduğunca fazladır. Peki bizler için bu kadar önemli olan gömleğin üstüne ne giyilir? Gömlek üstüne nasıl mont giyilir? 

İşte bu makalemde bu ve benzeri soruların cevaplarını vereceğim. O zaman daha fazla lafı uzatmadan yazımıza başlayalım. 

YAZI İÇERİĞİ

Gömleğin Üstüne Ne Giyilir Erkek? 

#1. Blazer Ceket 

gömleğin-üstüne-ne-giyilir
Gömleğin üstüne ne giyilir? Blazer ceket

Gömlek üstüne ne giyilir? sorusunun en net cevaplarından bir tanesi kesinlikle blazer ceketlerdir. Peki blazer ceket nedir?

  • Blazer ceketler, günümüzde kadınlar tarafından da kullanılan, birçok ortama ayak uydurabilen gayet şık bir  spor ceket türüdür. 

Buradaki spor ceket kavramının altını özellikle çiziyorum; çünkü blazer terimi neredeyse tüm spor ceketler için kullanılmaktadır. Ancak gerçek şu ki tüm spor ceketler blazer değildir fakat, tüm blazer ceketler spor ceketlerdir. Üç belirgin özellik blazer ceketi diğer ceket türlerinden farklı kılmaktadır: Bunlar  kumaş, kesim ve düğmelerdir. 

Blazer ceketin tanımı ve özellikleri kısaca bu şekildedir.

Blazer ceket adına şunu bilmelisiniz ki gömlek üzerine blazer ceket oldukça şık bir şekilde gider. Zaten blazer ceket, yarı resmi ortamın ceketidir ki yarı resmi ortamlarda da gömlek giyilir. Üzerine de blazer ceket giyilerekten şık ve yarı resmi bir kombin oluşturulmuş olur. 

Eğer hayatınız içerisinde sürekli olarak gömlek giyen bir bireyseniz o zaman gardırobunuzda mutlaka bir tane blazer ceket bulundurmanız öneririm. Çünkü yukarıda da bahsettiğim üzere gömlek üzerine en şık giden ceket türlerinden bir tanesi blazer cekettir.

Erkek Blazer Ceket Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Deri Ceket 

gömleğin-üstüne-ne-giyilir-erkek

Özellikle bahar aylarında, gömlek üzerine giyebileceğiniz en şık parçalardan bir tanesi deri ceket olacaktır.  Ancak burada dikkat etmeniz gereken temel nokta her deri ceket modeli ile gömlek kombini yapılmayacağıdır. 

Mesela pilot ceketi tarzı bir deri ceket ile gömlek kombini yapmanızı asla önermem. Sadece “yarışçı ceketi, blazer ceket ve bombacı ceket” modellerinden olan deri ceketler ile gömlek kombini yapmanızı öneririm. Nitekim en etkili ve en şık bu deri ceket modelleri ile gömlek kombini oluşacaktır. 

Ayrıca (bkz: deri ceket modelleri, çeşitleri nelerdir?

#3. Hırka 

gömleğin-üstüne-hırka-giyilir-mi
Gömleğin üstüne nasıl ceket giyilir?

Öncelikli olarak şu soruyu bir cevaplayalım; gömleğin üstüne hırka giyilir mi? Elbette giyilir! Nasıl ki gömleğin üzerine bir blazer ceket giyilebiliyorsa, bir deri ceket giyilebiliyorsa hırka da giyilebilir ve aslında renk kombinini oluşturabilirseniz, oldukça şık bir görünüm bile oluşturursunuz.

Ben kendi kişisel hayatımdan örnek vermem gerekirse, eğer gömleği sade giymezsem gömleğin üstüne en çok deri ceket veya hırka giyerim. Çünkü gerçekten şık oluyorlar ve renk kombinasyonu tamamsa birbirlerini tamamlıyorlar. 

  • Hırka ve gömlek kombini yapacaksanız, gömleğinizin özellikle polo yaka olmasını öneririm. 

 

#4. Kazak

gömleğin-üstüne-kazak-giyilir-mi

Gömleğin üstüne nasıl ki hırka giyilebiliyorsa kazakta giyilebilir. Zaten hırka ve kazak arasındaki en önemli fark, hırkanın ön kısmı açılabiliyorken kazağın ön kısmının açılmamasıdır. 

Kazak ve gömlek kombinasyonu yaparken kazağınızın V yaka olmasının dikkat edin. Nitekim V yaka kazak modeli ile gömlek kombinasyonu yapılabilir. Boğazlı kazaklar ile gömlek kombinasyonu yapılmaz. Ayrıca kazak gömlek kombinasyonu yaparken, kazağın olabildiğince ince olmasına dikkat edin. Bu iki parçayı daha iyi tamamlayacaktır. 

Erkek Kazak Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Süveter 

Süveter için kolsuz kazak diyebiliriz. Eğer gömlek ve kazak kombini yaparken, gömleğinizin daha fazla ön plana çıkmasını istiyorsanız o zaman süveterleri tercih edebilirsiniz. Nitekim süveterler sayesinde gömleğiniz daha fazla ön plana çıkacaktır. 

Bu şekilde bir kombini ilk bahar aylarının o serin havalarında tercih edebilirsiniz. Çünkü artık soğuk havalar geçmiştir; ama hala insan üzerine giyecek bir şey arar. İşte bu havalarda süveter ve gömlek kombini oldukça işinizi görecektir. 

Gömleğin üstüne ne giyilir? sorusunun en temel cevapları bu şekildedir. Gömlek ile en iyi kombinleri yukarıda saymış olduğum kazak ve ceket türleri ile yapabilirsiniz. Bunları cevapladıktan sonra şimdi ise gömlek üstüne ne giyilir? Sorusuna karşılık olarak sık sorulan soruları inceleyelim. 

Erkek Süveter Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Gömlek Üstüne Ne Giyilir? Sık Sorulan Sorular 

Beyaz Gömleğin Üstüne Ne Giyilir? 

Beyaz gömlek çok yönlü bir gömlektir. Yukarıda söylemiş olduğum tüm ceket türleri beyaz gömleğin üzerine giyilebilir. Tabii burada dikkat etmeniz gereken en önemli kriter, giyeceğiniz ceketlerin renkleri olacaktır. Sizlere tavsiyem daha koyu renkteki ceketleri tercih etmeniz yönünde olacaktır. Mesela mavi veya siyah renkleri tercih edebilirsiniz. 

Siyah Gömlek Üstüne Ne Giyilir? 

Siyah gömlekte beyaz gömlekte olduğu gibi çok yönlü bir gömlektir. Hatta siyah gömlek beyaza göre daha fazla çok yönlüdür. Bu yüzden siyah gömleğin üstüne istediğiniz renkteki ceketi türünü (yukarıda saydıklarımın olmasını tavsiye ederim) veya kazak türünü giyebilirsiniz. Siyah gömlek ile hepsi uyumlu bir şekilde olacaktır. 

Gömleğin Üstüne Nasıl Ceket Giyilir? 

Yukarıda söylemiş olduğum üzere, gömleğin üstüne; blazer ceket, deri ceket ve hırka ceketleri giyebilirsiniz. Zaten takım elbise ceketini saymıyorum; çünkü o toplu bir kombindir. 

Kışın Gömleğin Üstüne Ne Giyilir? 

Kışın çok soğuk bölgelerde yaşıyorsanız, gömleğin üzerine kazak ve onun üzerine de kaban veya deri ceket giymenizi öneririm. Tabii kaban daha fazla sıcak tutacaktır. 

“Gömlek üstüne giyilir? En iyi gömlek üstü kombinler” başlıklı makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında sorabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın