Peaky Blinders Tarzı Giyim Rehberi

Peaky Blinders dizisini hiç izlediniz mi? Muhtemelen bu yazıyı okuyanların birçoğu bu Netflix yapımı olan diziyi izlemişlerdir. İzlemeyenlerin ise en azından bu filmin fragramanına veya Youtube’dan bazı bölümlerine bakmalarını tavsiye ediyorum. Nitekim bu filmin gerçekten kendine has özellikleri vardır. Bu özelliklerinden en önemlisi ise benim açımdan filmdeki oyuncuların giyim tarzları ve kıyafetleridir. Çünkü bu giyim tarzları 1920’lerdeki insanların nasıl giyindiğine dair bilgiler verirken bir yandan da günümüz modasında tamamen anlamsızlaşan, kötüleşen erkek modasının geçmişte aslında ne kadar da erkeksi olduğunu bizlere göstermektedir. 

Belki de bu filmde en çok dikkatimi çeken şey buydu. 

Bu makalemde sizlere geçmişteki o maço ve çekici görünümü bizlere yansıtan “Peaky Blinders” dizisindeki giyim hakkında sizlere bilgi vereceğim. Bu makaleyi okuduktan sonra “Peaky Blinders tarzı giyim nasıl yapılır? Tommy Shelby gibi nasıl giyinilir?” sorularının cevabını bulacaksınız. 

Not: Tommy Shelby dizinin başrol oyuncusudur. 

YAZI İÇERİĞİ

Peaky Blinders Giyim Rehberi 

#1. Ceket 

peaky-blinders-tarzı

Peaky Blinder tarzı giyinmek başlıklı yazımıza ceketten başlayalım.

Öncelikli olarak şunu bilmelisiniz ki Tommy Shelby gibi bir görünüm oluşturmanın en önemli parçalarından bir tanesi uzun paltolardır. Bu görünümün en temel yapı taşı budur.

  • Dizinin başrol oyuncusu Tommy Shelby, dizi içerisinde genellikle zirve yaka palto kullanmıştır ki  bu aslında ince bir ayrıntıdır. Nitekim zirve yaka takım elbise ceketlerini veya paltoları lider konumundaki insanlar giyer. Mesela Recep Tayyip Erdoğan’ın giydiği takım elbiselerin ceketleri genellikle zirve yakadan oluşmaktadır. Bu bulunduğu konumun lideri olduğuna bir işarettir. 
  • (Bkz: zirve yaka nedir?) (zirve yakaya, uç yakada denilmektedir.) 
  • Palto hakkında sizlere söylemek istediğim bir diğer önemli özellik ise paltonun ortalama bir platoya göre oldukça daha uzun olmasıdır. Nitekim normal bir palto bel hizasına kadar inmekte iken Tommy Shelby’in kullandığı paltolar genellikle diz hizasına kadar inmektedir. 
  • Bu da Tommy Shelby kıyafet tarzının farklı bir özelliğidir. 

Tommy Shelby Tarzı Uzun Palto Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Takım Elbise 

peaky-blinders-tarzi-giyim-nasıl-olur

Ceketin altına giydiğiniz şey, tüm görünümü aşağı çekebilir veya tarzınızı daha da etkin hale getirebilir. 

Peaky Blinders dizisinde Shelby Kardeşler her zaman vücutlarına mükemmel bir şekilde uyan ve paltolarını çıkardıklarında şık ve zarif görünen  üç parçalı takım elbiseleri tercih etmektedirler.

Burada bazılarınız üçlü parçalı takım elbiseler nedir? diye merak edebilir. Kısaca açıklamam gerekirse üçlü parçalı takım elbiseler; ceket ve pantolonun yanında yelek de içeren takım elbise çeşitleridir. 

Genellikle bir klasik bir takım elbiseyi aynı kumaştan olmak üzere, pantolon ve ceket ikilisi oluştururken üç parçalı takım elbise çeşitlerine yelek de eklenir. 

Peaky Blinders Tarzı Takım Elbise – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Gömlek 

tommy-Shelby-gomlek

Peaky blinders tarzı giyim oluşturmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise gömleklerdir. Nitekim Tommy Shelby’in kullandığı gömlekler günümüzde insanların sıklıkla kullandığı sivri yaka veya düğmeli sivri yaka değildir, bebe yaka veya çıkarılabilir yakadır.  

  • Aynı şekilde gömlek tercihi de günümüzde insanların genellikle tercih ettiği şekilde klasik düz değil, çizgili bir gömlek tercihidir. 

Peaky Blinders Tarz Gömlek – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Ayakkabılar 

Peaky Blinders görünümünü oluşturmak için üç parçalı takım elbisenizi, paltonuzu; şık, sağlam ve deriden yapılmış botlarla eşleştirmeniz gerekir. Tabi burada ayakkabıların estetik açısından önemi ne kadar büyük olsa da bir palto veya takım elbise kadar değildir. Bu yüzden de eğer Peaky Blinders tarzı bir görünüm oluşturmak istiyor ama bot ayakkabılar giymeyi tercih etmek istemiyorsanız kundurada tercih edebilirsiniz. Ancak burada kullanacağınız kunduraların mutlaka bağcıklı , deriden olmasına dikkat edin.

  • Tam anlamı ile Tommy Shelby görünümü yakalamak istiyorsanız o zaman deri bot giymelisiniz. 

(Bkz: Erkek bot türleri nelerdir?

Erkek Deri Bot Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Şapka 

Peaky Blinders tarzında şapkalara dair söylemek istediğim, onlara çete adını veren şapka olmadan tam bir Peaky Blinder görünümüne sahip olamazsınız 🙂 Bir Peaky Blinders görünümü elde etmek için mutlaka onların şapkalarından edinmelisiniz. Peki kullandıkları şapkaların isimleri nedir? 

  • Peaay Blinders dizisinde kullanılan şapkanın ismi kaskettir.
  • Kasket, flat cap şapkalarına benzeyen ancak şişirilmiş şekli ve üst kısmında bulunan düğmesi ile flat cap şapkadan ayrılan bir şapka türüdür ve flat cap şapkalardan daha klasik bir görünüme sahiptir. 
  • Peaky Blinders dizisinde Tommy Shelby daima şapka olaraktan kasket kullanmıştır. 
  • (bkz: erkek şapka türleri ve isimleri

Peaky Blinders Tarzı Şapka Türleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Peaky Blinders tarzı giyim rehberi başlıklı makalemizin sonuna geldik umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer makalelerde görüşmek üzere..

 

 

 

Bir cevap yazın