Keten Pantolon Nedir? Keten Pantolon Özellikleri

Erkek pantolon çeşitleri nelerdir? başlıklı makalemde birçok pantolon türünden, çeşidinden bahsetmiştim.

Ancak o makalemde birçok pantolon türünden bahsettiğim için spesifik olarak bazı pantolonların özelliklerinden derinlemesine bahsedememiştim.  Bu pantolonlardan bir tanesi keten pantolondu. 

İşte bu makalemde bu açığı kapatmak adına sizlere keten pantolon nedir? Keten pantolon özellikleri nelerdir? Sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde vereceğim.

Bu makalenin sonunda keten pantolona dair birçok sorunun cevabına ulaşmış olacak ve keten pantolon nedir? sorusunun cevabına tam anlamıyla öğreneceksiniz. 

YAZI İÇERİĞİ

Keten Pantolon Nedir? 

keten-pantolon-nedir

Keten pantolon, adından da anlayacağınız üzere keten kumaşından üretilmiş olan bir pantolon türüdür. Bu pantolon türünün en önemli özelliği üretildiği kumaştan ötürü yaz ayına özgü bir pantolon türü olmasıdır.

  • Görünüm açısından oldukça şık ve estetik olan bu pantolon türü, birçok kıyafet ile kombinlene bilmesi açısından ve yaz aylarında kişiyi oldukça serin tutması açısından oldukça kaliteli ve gerekli bir pantolon türüdür. 

Keten pantolon tanımı kısaca bu şekildedir. Şimdi ise keten pantolonun özelliklerinden derinlemesine bahsedip,  neden bir tane keten pantolona sahip olmalısınız bundan bahsetmek istiyorum. 

Keten Pantolon Özellikleri 

#1. Daha Uzun Dayanıklılık 

Keten pantolonun en önemli özelliklerinden bir tanesi uzun ömürlü olmasıdır. Aslında pamuklu kumaştan% 30 daha dayanıklı olduğu söylenmektedir. Birkaç yıl sonra, pamuklu gömleğiniz veya pantolonunuz yıpranma ve hatta renkleri solma belirtileri göstermeye başlayabilir.

Ancak keten giysileriniz yıpranma belirtisi göstermez. Temel olarak, keten pamuktan farklı olarak her yıkamada daha yumuşak ve parlak hale gelecektir. Yapısal olarak şekillendirilmiş elyaf, keteni sağlam bir kumaş haline getirir ve bu nedenle uygun şeklini korur.

#2. Soğukluk Oranı Pamuktan Daha Yüksek

 Keten kumaşı, pamuklu kumaştan daha soğuktur. Bunun nedeni ise keten kumaşın daha düşük iplik numaralarına sahip olmasıdır.

Keten pantolon giyerken daha az terlersiniz ve aynı zamanda ısının vücudunuzdan çıkmasını sağlarsınız. Ayrıca nemli ve boğucu hava koşullarına mükemmel uyum sağlayan doğada yapışmaz özelliktedir. Elyafın örgüsü havanın geçişine izin verir. Bu nedenle vücudunuz serin kalır.

#3. İdeal Yaz Kumaşı

Keten, yüksek emicilik oranı nedeniyle ideal bir yaz kumaşıdır. Keten kumaşı, sıcak ve nemli hava koşulları için mükemmeldir. 

Üstelik hipoalerjik özelliği, aşırı terleme herhangi bir cilt kızarıklığına neden olmayacağı için onu ideal kılar. Dahası, ter hızla emilir ve bu da tüm gün boyunca rahat bir kullanım sağlar.

#4. Keten Kumaşı Doğal Bir Böcek Kovucu Ajandır 

İlginç gelebilir, ancak gerçek şu ki keten, böcek kovucu bir maddedir. Genellikle giysiler gardıroplara uzun süre istiflendiğinde, güveler gibi böcekler için üreme alanı haline gelir. 

Doğru zamanda özen gösterilmezse giysilere tamamen zarar verebilir. Ancak keten kumaşı ile üretilmiş kıyafetler konusunda bu tür durumlarla ilgilenmenize gerek yoktur.

#5. Moda İfadenizi Geliştirir

Keten bir kıyafet giymenin moda ifadesine katkıda bulunduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Kişiliğinizi bir bütün olarak çekicilik ve zarafet ile güçlendirir. Keten çok şık bir kumaştır ve günümüzde oldukça trenddir. 

  • Keten kumaş çok çeşitli stil ve tasarımlarda mevcuttur ve ayrıca özelleştirilebilir.

Keten kumaşından üretilmiş keten pantolonun en temel özellikleri bu şekildedir. Sadece bu 5 özellik bile neden keten pantolona sahip olmanızı kanıtlar niteliktedir. 

Keten Pantolon / Sık Sorulan Sorular 

Keten Pantolonun Altına Spor Ayakkabı Giyilir Mi? 

Keten pantolonun altına genellikle klasik ayakkabılar giyilir ki olması gereken de budur. Ancak günümüz modasının gelişmesi le birlikte keten pantolonunun altına spor ayakkabılar da giyilmeye başlandı. 

Eğer keten pantolon altına spor ayakkabı giyeceksiniz, giyeceğiniz spor ayakkabının sade renkli ve düz taban olmasına dikkat edin. 

(Bkz: Klasik ayakkabı türleri nelerdir?

(Bkz: Spor ayakkabı türleri nelerdir?

Yazın Keten Pantolon Giyilir Mi?

Elbette giyilir. Zaten keten pantolonlar yukarıda da bahsettiğim üzere yaz aylarında giyilmek için tasarlanmış pantolonlardır. Bu yüzden yaz aylarından giyilir mi diye sorgulamanıza gerek yok tabi ki de giyilir.

Keten Pantolon Genişler Mi? 

Keten pantolon kumaşından ötürü biraz açma yapan bir pantolon türüdür. Bu yüzden de keten pantolon ilk giyimden sonra biraz açar ve genişler. 

En İyi Keten Pantolon Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Keten pantolon nedir? Keten pantolon özellikleri nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Diğer makalelerimde görüşmek üzere…

 

 

 

Bir cevap yazın