Pantolon Altına Ayakkabı; Erkek İçin 10 Öneri!

Pantolon altına ayakkabı erkek kombini için oldukça önemli bir konudur. Nitekim üst giyim olarak, yani pantolon gömlek kombini, takım elbise kombini, pantolon tişört kombini gibi kombinleri oldukça etkili ve şık bir şekilde kombinlemiş olabilirsiniz. Ancak üst giyim parçalarını ne kadar güzel kombinlesenizde, kombin altına giyeceğiniz ayakkabı tüm kombininizi bozabilir veya kombininizi çok daha şık ve estetik gösterebilir.

Bu yüzden pantolon altına ayakkabı kombinleri oldukça önemli bir konudur. Peki pantolon altına ayakkabı seçimi nasıl olmalıdır? Hangi pantolonla hangi ayakkabı kombinlenir? Bu ve daha fazla sorunun cevabı bu yazımda. O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

YAZI İÇERİĞİ

Pantolon Altına Ayakkabı Erkek 

#1. Kumaş Pantolon Altına Ayakkabı Erkek 

pantolon-altına-ayakkabı
Kumaş pantolon altına nasıl ayakkabı giyilir?

Dostlar kumaş pantolon, pantolon türleri arasında en resmi olan bir pantolon türüdür. Keza hepinizin bildiği üzere kumaş pantolon ile takım elbise kombini, smokin kombini gibi resmi kombinler oluşturulmaktadır. Bu sebepten de aslında en resmi pantolondur diyebiliriz.

Burada bazılarınız sorabilir, “kumaş pantolon ile gündelik kombinler oluşturulamaz mı?”  diye, bu soruya karşılık vereceğim cevabım “evet” yönünde olur. Ancak dostlar gündelik kombinler oluşturmak için çok daha etkili pantolonlar vardır. Bunlar kot pantolon, chino pantolon, kargo pantolon gibi pantolonlardır. 

Bu tip pantolonlar varken kumaş pantolon ile gündelik kombinler oluşturmak pek fazla etkin, uyumlu ve şık olmaz.

Bu doğrultuda benim sizlere kumaş pantolon altına ayakkabı kombininde tavsiyem; kumaş pantolonun resmiyetini, doğasını bozmayan ayakkabıları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Peki nedir bu ayakkabılar? 

Bu ayakkabılara ana temada klasik ayakkabılar diyebiliriz ve şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Oxford ayakkabı
 • Derby ayakkabı 
 • Monk strap klasik ayakkabı 
 • Semi-Brouge ayakkabı 
 • Wingtip ayakkabı 

Bu ayakkabılar hakkında daha fazla bilgi almak için şuradaki makalemi okuyabilirsiniz. Bunlarla beraber kumaş pantolon altına chelsea botu da tercih edebilirsiniz. Nitekim chelsea botlar resmi botlardır ve kumaş pantolon ile birlikte kombinlenebilir. 

Siyah Kumaş Pantolon Altına Ayakkabı 

siyah-kumaş-pantolon-altına-ayakkabı

Siyah kumaş pantolon altına, normal kumaş pantolon altına giyilebilin tüm ayakkabı modellerini giyebilirsiniz. Ancak renk bakımından siyah kumaşın altına giyebileceğiniz en  uyumlu renkler; kahverengi  ve siyah renklerdir. Tabii bu renklere ait ayakkabılarınızın klasik ayakkabılar olmasına dikkat edin.

Son olarak eğer siyah kumaş pantolonunuz takım halindeyse, yani siyah takım elbise kombini oluşturmuşsanız o zaman siyah takım elbisenizin altına siyah ayakkabı giyin. Kahverengi falan giymenize gerek yok. Siyah takım siyah ayakkabı kombini. Nokta. 

Gri Kumaş Pantolon Altına Ayakkabı 

gri-kumaş-pantolon-altına-ayakkabı

Gri kumaş pantolon ayakkabı kombininde, kombin oluşturma açısından, siyah kumaş pantolon ayakkabı kombini ile hiçbir fark yoktur. Nitekim her iki kumaş pantolon türünde de ayakkabı olarak kahverengi ve siyah klasik ayakkabıları giyebilirsiniz. Ancak gri kumaş pantolon altına ayakkabı olarak benim sizlere tavsiyem yine siyah klasik ayakkabıları giymeniz yönünde olacaktır. Derseniz ki “ben siyah ayakkabı sevmiyorum” o zaman koyu kahverengi ayakkabı modellerinden birini giymenizi tercih ederim. 

#2. Keten Pantolon Altına Ayakkabı 

keten-pantolon-altına-ayakkabı

Keten pantolon yaz ayları için en uygun olan pantolon türüdür. Nitekim keten pantolonun kumaşı nefes alabilecek tarzda tasarlanmıştır. Bu yüzden de yaz aylarının sıcak havalarında kişiye ferahlık sağlar.

Keten pantolon yaz aylarında tercih edildiği için, keten pantolon altına ayakkabı olarak da yazlık bir ayakkabı tercih etmeniz kombin oluşturma açısından çok daha şık ve uyumlu olacaktır. Bu doğrultuda keten pantolon altına ayakkabı olarak sizlere ilk tavsiyem; bu pantolon türü ile bez ayakkabı kombinleri oluşturmanız olacaktır. Eğer bez ayakkabıları sevmiyorsanız, yazlık spor ayakkabı modellerini de tercih edebilirsiniz.

Tabii dostlar bu ayakkabıların hepsi casual bir görünüm oluşturulurken kullanılır. Eğer siz keten pantolon ile yarı resmi bir kombin oluşturmak istiyorsanız o zaman tabi ki de keten pantolonunuzun rengine bağlı olarak, klasik ayakkabı modellerinden herhangi birisini tercih edebilir ve o doğrultuda kombinler oluşturabilirsiniz. 

Ancak yukarı da dediğim gibi keten pantolon ile gündelik kombinlerde, keten pantolon altına; bez, convers, yazlık spor ayakkabı modellerini (pantolonunuzun rengine bağlı olarak) tercih edebilirsiniz. Keten pantolon bu ayakkabıların hepsi ile kombin sağlar. Keten pantolon altına hangi ayakkabı giyilir? sorusunun kısaca cevabı da bu şekildedir. 

Not: Beyaz ve siyah renk ayakkabılar birçok farklı kumaş ve renk  türündeki ayakkabılar ile oldukça şık bir şekilde çalışır. 

#3. Kargo Pantolon Altı Ayakkabı Erkek

Kargo pantolon altına hangi ayakkabı giyilir?

Kargo pantolonların en önemli özelliği çok cepli olmalarıdır. Normalde bir pantolonda 4 cep bulunurken kargo pantolonlarda 6 cep bulunur ve bu yüzden de bu pantolon modeli işlevsellik yönünde oldukça gelişmiş bir pantolon modelidir. Bu pantolon modeli görünüm açısından resmiyetten uzak ve oldukça sportif bir pantolon modelidir. Kullanım alanı genellikle doğa yürüyüşleri, keşif gezileri gibi alanlardır.

 • Bear Grylls’i izlemişseniz fark ederseniz ki genellikle bu pantolon modelinden giyer 🙂 

Kargo pantolon altına ayakkabı konusuna gelecek olursak bu pantolon modelinin en uygun ayakkabı modelleri, outdoor ayakkabı modelleridir. Peki outdoor ayakkabı nedir? 

Dostlar outdoor ayakkabılar, en temel düzeyde yürüyüş için, doğa için ve belirli spor dallarını gerçekleştirmek  (dağcılık – tırmanış gibi) için tasarlanmış ayakkabılardır. Yani aslında outdoor ayakkabılar, kargo pantolonlar ile çok fazla ortak özellik göstermektedir. Bu yüzden de kargo pantolon ve outdoor ayakkabı veya outdoor bot kombini oldukça etkin ve şık olmaktadır.

Tabi bununla beraber kargo pantolon altına spor ayakkabı modellerinden veya bot modellerinden bazılarını da tercih edebilirsiniz.

kargo-pantolon-altına-nasıl-ayakkabı-giyilir

Ancak bu ayakkabı altına klasik ayakkabılar uygun olmaz. 

Kargo pantolon altına ayakkabı kombini kısaca bu şekildedir. Ayrıca kargo pantolon hakkında daha fazla bilgi almak için şuradaki makalemi de okuyabilirsiniz. 

#4. Chino Pantolon Hangi Ayakkabı İle Giyilir? 

chino-pantolon-kombin-ayakkabı

Her ortama uyacak, her yola giden bir pantolon arıyorsanız o zaman chino pantolon kesinlikle size göre bir pantolon modelidir. Nitekim chino pantolonlar, çok yönlü bir pantolon türüdür. Bu pantolon modeli ile şık bir şekilde resmi, yarı resmi ve gündelik kombinler oluşturabilirsiniz. İşte bu noktada chino pantolonun çok yönlülüğü neticesinde chino pantolon altına ayakkabı seçerken de çok fazla seçeneğiniz olmaktadır. 

Öncelikle şunu belirteyim ki chino pantolon altına oxford, derby gibi klasik ayakkabılar, spor ayakkabılar ve chukka, chelsea gibi bot modellerinin hepsi uyar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta chino pantolon ile nasıl bir kombin oluşturmak isteyeceğinizdir. Eğer resmi, yarı resmi bir kombin oluşturmak istiyorsanız o zaman klasik ayakkabılara yönelin. Ancak daha gündelik kombinler oluşturmak istiyorsanız o zaman bot veya spor ayakkabı modellerine yönelin. 

Tabii pantolonunuzun rengi ile doğru orantılı renkler seçmeyi unutmayın.

 • Siyah chino altına; siyah, beyaz, kahverengi, 
 • Gri chino altına; siyah, beyaz
 • Lacivert chino pantolon altına; siyah, beyaz, bordo 

renklerini tercih edebilirsiniz. 

Ayrıca (bkz: chino pantolon nedir?)

#5. Jogger Pantolon Ayakkabı Kombini 

jogger-pantolon-altına-ayakkabı-erkek
Jogger pantolon altına ayakkabı

Jogger pantolonlar son dönemlerin çok fazla popüler olan pantolon modellerinden bir tanesidir. Özellikle genç kesim tarafından tercih edilen bu pantolon modeli en temel düzeyde eşofman görünümlü bir pantolon modelidir. Ancak jogger pantolon her ne kadar eşofman görünümlü olsa dahi, eşofman ile aralarında önemli farklar vardır, o da şu ki jogger pantolonlar bacaklarınızın daha kolay nefes almasını sağlamak için ince, hafif bir malzemeden yapılır. Ancak eşofman altları daha kalın ve daha sıcak tutacak şekilde tasarlanmıştır. 

Ayrıca jogger pantolonların kumaş ve renk yelpazesi oldukça geniştir. Ancak eşofman altının bu kadar geniş değildir. 

Jogger pantolon altına ayakkabı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken temel nokta; spor ayakkabı modellerini tercih etmenizdir. Burada sizlere tavsiyem; düz taban ayakkabı modellerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. Mesela convers olabilir. Tabii koşu veya tenis spor ayakkabıları da jogger pantolon ile oldukça etkili bir şekilde kombinlenebilir. Ancak yine de düz taban spor ayakkabılar bu pantolon modeli ile daha etkili kombinlebilmektedir. 

Jogger pantolon modeli ile; 

 • Bot modelleri (chukka, chelsea, outdoor) giyilebilir.
 • Klasik ayakkabı modelleri giyilmez. 

#6. Kot Pantolon Ayakkabı Kombini 

İşte geldik, kombin oluşturma açısında en ama en çok yönlü olan pantolon türüne 🙂 Sizce nedir bu pantolon türü? Tabi ki de kot pantolonlardır. 

Dostlar kot pantolonların öyle bir tasarımı vardır ki hem ayakkabı yönünden hem de üst giyim kıyafet yönünden birçok farklı tarzdaki kıyafet veya ayakkabı modeli ile kombinlenebilmektedir. Mesela mavi bir kot pantolona sahipsiniz diyelim, sizler bu kot altına spor ayakkabı, klasik ayakkabı, bot hatta sandalet bile giyebilirsiniz ve hepsi şık bir şekilde kombin sağlar. Burada rengin de önemli yoktur.

Aynı örnek üzerinden devam edecek olursak mavi kot pantolon altına beyaz spor ayakkabı da iyi gider, siyah spor ayakkabı da iyi gider, mavi spor ayakkabı da iyi gider. Burada kot pantolonunuz mavi yerine siyahta olabilir değişen pek bir şey olmaz. Çünkü kot pantolonlar çok yönlü pantolonlardır ve bu yüzden birçok farklı ayakkabı modeli ile kombinlenebilir. 

Bu doğrultuda “kot pantolon altına hangi ayakkabı giyilir?” sorusuna karşılık olarak sizlere şu cevabı verebilirim  ki kot pantolon altına spor (koşu, tenis, outdoor) , bot (chukka botu, savaş botu, chelsea botu) , klasik ayakkabı modellerinden (monk strap, semi-bouge, oxford) gibi ayakkabıların hepsini giyebilirsiniz. Tabii her zaman dediğim gibi resmi kombin için klasik ayakkabılar, spor görünüm için spor ayakkabıları tercih ediniz. 

#7. Beyaz Pantolon Altına Ayakkabı Erkek

beyaz-pantolon-altına-ayakkabı-erkek

Beyaz pantolonlar yaz aylarının vazgeçilmez pantolonları arasındadır. Nitekim yaz ayı için hem şık hem uyumlu hem de koruyucudur. Bu yüzden de beyaz pantolonlar yaz aylarında birçok insan için vazgeçilmezdir. Tabii beyaz pantolonlar kış aylarında da giyilebilir. Ancak yağmur, çamur gibi durumlardan ötürü çok çabuk kirlenebilir. Bu yüzden de aslında pek fazla tercih edilmez. 

Beyaz pantolon ayakkabı kombininde, ilk olarak şunu belirtmeliyim ki beyaz pantolon altına; lacivert, bordo, siyah,  kahverengi, camel rengi gibi birçok farklı renkteki ayakkabı modellerini tercih edebilirsiniz. Beyaz pantolon bu ayakkabı modellerinin hepsi ile uyum sağlar. Ancak tabii şunu da belirtmek gerekir ki beyaz pantolon ayakkabı kombini oluştururken renge dikkat ettiğiniz gibi beyaz pantolonunuzun kumaşına göre ayakkabı kombini yapmaya da özen gösterin.

beyaz-pantolon-ayakkabı-kombin
Ayakkabı pantolon kombinleri erkek

Bunu yukarıda belirtmiştim kumaş pantolon, keten pantolon gibi biraz daha resmi olan pantolonların altına klasik ayakkabı modellerini, kot pantolon gibi gündelik olan beyaz pantolon modellerinin altına da spor ayakkabı modellerini tercih edin.  Bu şekilde daha şık kombinler oluşturabilirsiniz. 

#8. Siyah  Pantolon Ayakkabı kombini 

Siyah pantolon altına ayakkabı kombininde ilk olarak şunu belirtmek isterim ki siyah pantolonun altına her renk ayakkabı giyebilirsiniz. Ayakkabı renginiz ister sarı olsun, ister mavi olsun, isterse beyaz olsun fark etmez siyah pantolon altına her renk ayakkabı modelini giyebilirsiniz. Bununla beraber her farklı modeldeki ayakkabıları da siyah pantolon altına giyebilirsiniz. Mesela siyah pantolon altına camel rengi chukka bot giyebileceğiniz gibi beyaz koşu ayakkabısı da giyebilirsiniz, siyah monk strap ayakkabı modellerinde herhangi birisini de giyebilirsiniz. Siyah pantolonu bu ayakkabı modellerinin hepsi ile uyum sağlar. 

Bu noktada siyah pantolonunuzun kumaşı ile doğru orantılı şekilde siyah pantolon altına istediğiniz ayakkabı modellerini tercih edin.  Dediğim gibi resmi kombinler için klasik ayakkabılar, gündelik kombinler için bot veya spor ayakkabı modellerini inceleyebilirsiniz. 

#9. Gri Pantolon Altına Ayakkabı Erkek 

gri-pantolon-altına-ayakkabı

Gri pantolon altına giyebileceğiniz ayakkabılar; spor ayakkabı, skater ayakkabı, klasik ayakkabı modellerinin birçoğunu giyebilirsiniz. Gri pantolon bu ayakkabılar ile etkili bir şekilde kombin sağlar. Renk uyumuna gelecek olursak gri pantolon; beyaz, bej, kahverengi, siyah, kırmızı  gibi renkler ile kombinlenebilir. Yani ayakkabı renkleriniz bu renklerden herhangi birisi olabilir. Camel rengi, mavi ve vizon rengi renkler gri renk ile etkili bir şekilde kombinlenmez. 

#10. Yeşil Pantolon Altına Ayakkabı Kombini 

Yeşil pantolon ayakkabı modeli bakımından birçok farklı ayakkabı modeli ile kombin sağlayabilir; ancak renk bakımından birçok farklı renkle kombin sağlayamaz. Aslında bu yüzden de yeşil pantolon ayakkabı kombini için oldukça sınırlı bir renktir diyebiliriz. 

Bu noktada yeşil pantolon altına ne renk ayakkabı giyilir? sorusuna karşılık olarak, yeşil pantolon altına siyah, gri, kahverengi, beyaz, kot mavisi, turkuaz gibi  renkler tercih edilebilir. Ayakkabı modeli olarak ise bot türlerinden, klasik ayakkabı türlerinden, spor ayakkabı türlerinden bir çoğu tercih edilebilir. 

(bkz: erkek bot türleri nelerdir?

“Pantolon Altına Ayakkabı Erkek İçin 10 Öneri” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Erkek Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

 

 

 

 

Bir cevap yazın