Her Erkeğin Sahip Olması Gereken 4 Tip Ayakkabı

Ayakkabılar kesinlikle insanoğlunun kullandığı en popüler ve yaygın aksesuarlardan biridir. İnsanlar asırlardan beri ayakkabı kullanıyorlar ve aslında bireyler, Dünya’da ilk adımlarını atmaya başladığı andan itibaren ayakkabı giymeye başlıyorlar.

Bunlarla beraber ayakkabılar, on yıllardan beri gelişiyor ve modern teknoloji, modern yaşam tarzının ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı modelde, tipte ayakkabı oluşturuyor ve oluşan bu fazlalık bizlerin hangi ayakkabıya sahip olacağımıza karışıklık getiriyor. 

İşte bu makalede bu karışıklığı gidermek adına ve aynı zamanda hangi erkek olursa olsun dolabında kesinlikle bulundurması gereken 4 tip ayakkabı modelinin ne olduğundan sizlere bahsedeceğim. 

NOT: Yazıma başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum, burada oluşturmuş olduğum liste tamamen minimalist çerçevede oluşturulmuş bir listedir. Sizler ayakkabı dolabınıza daha birçok farklı tipte ayakkabı ekleyebilirsiniz. Ancak benim burada söyleyeceğim ayakkabıların gerçekten dolabınızda bulunmasını tavsiye ederim. Çünkü bu ayakkabılar daima ihtiyacınızı giderebilecek ve daha geniş bir şekilde kombin yapmanızı sağlayabilecek ayakkabılardır. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkeklerin Sahip Olması Gereken 4 Tip Ayakkabı 

#1. Bot 

Son bahar ve kış aylarının vazgeçilmezi olan botlar, her erkeğin dolabında bulunması gereken olmazsa olmaz bir ayakkabı türüdür. Çünkü; 

 1. Botlar çok yönlüdür, (Birçok farklı kombine uyar, bazı bot türlerini takım elbise ile dahi giyebilirsiniz)
 2. Boyunuzu ortalama 2 cm daha uzun gösterir,
 3. İşlevsellik yönünden harikadır, (hem dayanıklıdır hem de sizi soğuktan korur) 
 4. Ve son olaraktan sizi gerçekten şık gösterirler.

Yukarıda saymış olduğum 4 maddeden ötürü kesinlikle dolabınızda bir çift bot bulundurmanızı sizlere tavsiye ederim. 

(Bkz: Bot türleri nelerdir?

#2. Kundura 

Kunduralar, eğer devlet memuru değilseniz veya çalıştığınız şirkette zorunlu olaraktan giymek zorunda değilseniz, günlük hayat içerisinde pek fazla tercih etmeyeceğiniz ayakkabı türlerindendir ve çoğunlukla da kimse tarafından ihtiyaç duyulmaz. Ancak resmi ve özel günler için oluşturacağımız  takım elbise kombinlerinin vazgeçilmez aksesuarı kesinlikle kunduralardır. 

 • Zaten kunduruların dolabınızda bir tane bulunmasının en önemli  nedeni de budur.
 • Nitekim çok resmi olmayan durumlar hariç  takım elbise kombini yaparken takım elbise altına spor ayakkabı veya herhangi başka türde bir ayakkabı giyemezsiniz. 
 • Giyseniz de açıkça konuşalım ki bir kunduranın verdiği asaleti yakalayamazsınız. 
 • Bu yüzden dolabınızda kesinlikle bir tane kundura bulundurmanızı tavsiye ederim. 

Not: Klasik ayakkabılar bağcıklı, püsküllü, kolej tipi, desenli gibi giderek artan bir çeşitliliğe sahiptirler. Bunların arasından seçiminiz tamamen sizin kişisel zevkinize kalmış durumdadır. Ancak renk bakımından daima siyahi almanızı tavsiye ederim. 

(Bkz: Klasik ayakkabı modelleri

#3. Siyah Renk Spor Ayakkabı 

Gündelik yaşam için en uygun ayakkabı, kesinlikle siyah renk spor ayakkabıdır. Çünkü siyah renk spor ayakkabı aynı botlarda olduğu gibi çok yönlüdür, birçok farklı kombin oluşturabilmenize olanak sağlar.  Hatta şunu söyleyebilirim ki siyah renk spor ayakkabıyı sadece takım elbisenizin altına giyemezsiniz o kadar.

 • Diğer türlü ister şortla, ister eşofman ile ister yün pantolon ile isterseniz kot pantolon ile (ki bunu hepiniz biliyorsunuz) giyebilir ve oldukça kolay bir şekilde kombin oluşturabilirsiniz. 
 • Aynı zamanda siyah renk spor ayakkabıyı hemen hemen her mevsimde giyebilirsiniz. 

Bu yüzden kesinlikle ve kesinlikle bir tane siyah renk spor ayakkabıyı dolabınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. 

#4. Farklı Renk ve Türde Bir Spor Ayakkabı 

Dostlar minimalist bir şekilde oluşturduğumuz ayakkabı dolabımıza “bot, kundura ve siyah renkte bir spor ayakkabı” eklediğimiz zaman aslında bir erkek dolabında olması gereken ayakkabı model ve tiplerini tamamlamış oluyoruz. Yani o 3 tip ayakkabı ile her durumda her türlü ihtiyacımızı karşılayabiliriz. 

Ancak ben yine de gündelik yaşantınızda giymek üzere eğer imkanınız yetiyorsa  4’cü bir spor ayakkabı almanızı öneririm. Çünkü hem bu sayede kıyafetleriniz ile oluşturabileceğiniz kombin çeşidini artırabilirsiniz hem de yedeğinizde bir tane spor ayakkabı bulundurmuş olursunuz.  Nitekim giymiş olduğunuz siyah spor ayakkabı her an giyilemeyecek duruma gelebilir ve sizin yeni bir ayakkabı almaya fırsatınız olmayabilir. 

Bu yüzden ayakkabı dolabınıza 4’cü olarak da fazladan bir tane farklı renkte spor ayakkabı yerleştirmenizi tavsiye ederim. 

Not: Ayakkabı dolabına alacağınız 4’cü ayakkabı farklı türde (konvers, makosen) bir spor ayakkabı olabilir. Bu size kalmış. 

 • Bu 4 parçayı tamamladıktan sonra minimalist düzeyde ayakkabı dolabınız tamamlanmıştır. Bu ayakkabılar sizin her türlü ihtiyacınızı karşılayacaktır. 

Ayrıca (bkz: Erkek bakım setinde bulunması gereken bakım ürünleri)

 

Bir cevap yazın