Subay Traşı Nasıl Olur? Subay Traşı Modelleri

Erkek saç modelleri nelerdir? başlıklı makalemde, birçok farklı saç stilinden bahsetmiştim. 

Ancak o makalemde birçok farklı saç stilinden bahsettiğim için spesifik olarak, bazı saç stillerinden, modellerinden bahsedememiştim. Bu saç stillerinden bir tanesi de subay traşı saç modeliydi. 

İşte bu makalemde bu açığı kapatmak adına sizlere subay traşı nedir? subay traşı nasıl olur? subay traşı kimlere yakışır? sorularının cevaplarından detaylı bir şekilde bahsedeceğim. 

Bu makalenin sonunda subay tıraşına dair birçok bilgiye sahip olacaksınız. Ancak ilk subay traşı nedir ve nasıl olur? sorusunun cevabı ile yazıma başlamak istiyorum. 

YAZI İÇERİĞİ

 Subay Traşı Nedir ve Nasıl Olur?

subay-traşı
Erkek saç kesimi subay traşı

Dostlar subay traşı saç modeli, en kısa açıklaması ile kısa saç modelleri kategorisinde yer alan bir saç modelidir.  Bu saç modelinde saçların yan kısımları genellikle 3 numaradır ve saçların üst kısımları ise yan kesimden daha uzundur. Tabii bu aradaki fark uzunluğu çok fazla değildir. Belki 1 numara belki 2 numara oynar.

Ana temada subay tıraşı saç modeli kısa bir saç modelidir ve yanlar üst kısımlara göre daima daha kısadır. Bu saç modeli yapılırken ise makine kullanılır.

Eğer saç kesiminde makine kullanımını sevmiyorsanız ve kısa saç modelleri size göre değilse o zaman sizlere kesinlikle bu saç modelini önermem. Nitekim dediğim gibi bu saç modeli kısa bir saç modelidir. 

subay-traşı-saç-modelleri
Subay traşı modelleri erkek

Bir de şunu belirtmeliyim ki subay traşı saç modelini, amerikan traşı saç modeli ile karıştıranlar bulunmaktadır. Her iki saç şekli birbirine benzese dahi aralarında  fark bulunmaktadır. 

Subay traşı ve amerikan traşı arasındaki nedir? diye soracak olursanız şu şekilde açıklayayım ki subay tıraşında saçların üst kısmı ile alt kısım arasındaki geçiş pek fazla belirgin değildir ve çok hafif, hissettirilmeyen yakın bir geçiş vardır.

Ancak amerikan traşında ise saçların üst kısmı ile alt kısmı arasında belirgin bir hat vardır. Bu da bu iki saç modeli arasındaki en temel farkı oluşturmaktadır. 

Subay traşı nasıl olur? sorusunun en kısa cevabı bu şekildedir. Bu sorunun cevabını açıkladıktan sonra şimdi ise sizlere subay traşı kimlere yakışır? sorusunun cevabını vermek istiyorum. 

Subay Traşı Kimlere Yakışır? 

Subay tıraşı saç modeli en başta belirttiğim üzere kısa bir saç modelidir. Kısa saç modellerinin ortak özelliği ise her yüz şekline yakışmayacak olmalarıdır. Bu doğrultuda subay tıraşı kimlere yakışır sorusuna cevap verecek olursak; 

 • Oval, kare, yuvarlak yüz tipine sahip olanlara yakışır. Ancak dikdörtgen yüz tipine sahip olanlara pek fazla yakışmaz; çünkü dikdörtgen yüz tipine sahip olan kişilerin genellikle alın kısmı geniş olduğu için onlara uzun saç daha çok yakışır. Bu sayede alın kısımlarını kapatabilirler. 
 • Subay traşı en çok simetrik bir kafa yapısına sahip olanlara yakışır. Bu yüzden de kare yüz tipine sahip kişiler bu konuda daha şanslıdır. 
 • Saçları sık olan kişilere daha çok yakışır. Bu saç modeli saçları seyrek olan kişilerin az da olsa kelini ortaya çıkaracaktır ki bu da hoş bir görünüm değildir. 

 • Ense şekli düzgün olan kişilere yakışır. Ense kısmında çukur olan kişilere yakışmaz. 
 • Kulağı kepçe olmayan kişilere yakışır. Kısa saç modeli olduğu için kulağı kepçe olan kişilerin kulak üstleri tamamen açık kalır ve kişinin kulağı daha fazla ortaya çıkar. 
 • Kafasında yara veya ameliyat izi olmayanlara yakışır. 
 • Hafif kilolu erkeklere daha çok yakışacaktır. Aşırı zayıf kişilerin yüzlerini daha sıska ve şekilsiz göstereceği için çok da hoş durmayacaktır.

En İyi Erkek Saç Bakım Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Subay Traşı Avantajları Nelerdir?

subay-traşı-nedir-nasıl-yapılır

Subay tıraşı saç modelinin sizlere diğer saç modellerinden daha fazla sağlayacağı avantaj vardır. Nitekim bu saç modeli kısadır. Bu saç modelinin kısaca sizlere sağlayacağı avantajları ve faydaları maddelemem gerekirse; 

 • Kısa bir saç modeli olduğu için yaz aylarında sizlere son derece rahatlık ve ferahlık sağlar. 
 • Bakımı oldukça kolaydır. Hatta neredeyse bakımı yoktur bile diyebiliriz. 
 • Nerede olursa olsun, oldukça şık çalışır. 
 • Kurulaması çok kolaydır. 
 • Uzun bir saça göre çok daha rahat bir şekilde şekil verilebilir. 
 • Sakallarınızı daha fazla ön plana çıkarır.  (bkz: erkek sakal modelleri nelerdir?
 • Daima modasını korur. 

Subay Tıraşı / S.S.S 

Subay Traşı Kaç Numara 

Subay tıraşı genellikle yanlar 3 numara olan, üstler ise 3 numaradan biraz daha fazla uzun bırakılan bir numaraya sahiptir. Berber olmadığım için burada net numara kalıplarını söyleyemem; ama şunu bilin ki subay traşı saç modeli ana temada yanlar kısa olan, üstler ise yanlara göre biraz daha fazla uzun olan bir saç modelidir ve kısa saç modelleri kategorisi içerisinde yer alır.

 

Oval Yüze Subay Tıraşı Yakışır Mı? 

Oval yüz tipine sahipseniz şanslı kişilerdensinizdir. Çünkü oval yüz tipine birçok farklı tarzda saç modeli yakışır. Bu saç modellerinden bir tanesi de subay saç modelidir. 

Burada bazılarınız oval yüz tipinin özellikleri nelerdir? diye sorabilir. Şuradaki makalemde oval yüz tipinin özelliklerinden bahsettim. Okumanızı öneririm. 

Subay Traşı Nasıldır?

Bu soruya karşılık öncelikli olarak şunu dile getireyim ki subay tıraşı kısa bir saç modelidir ve yukarıda da bahsettiğim üzere yanlar kısa üstler biraz daha uzun bırakılan bir saç modelidir. Yani saç kesiminde yanlar, üstlere göre daha kısa kalır.

Eğer kısa modellerini sevmeyen biriyseniz sizlere bu saç modelini önermem.

“Subay traşı nasıl olur?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın