Erkekler İçin Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Erkek yüz şekline göre saç modelleri nelerdir? 

Her insanın yüz tipi, birbirinden farklılık gösterir. Öyle ki kiminin yüz tip ovaldir, kiminin yüz tipi karedir, kiminin yüz tipi ise üçgendir. Burada simetrik olarak her insanın yüz tipinin birbirinden farklılık göstermesi tamamen bizim genetik yapımız ile alakalıdır.

Bu noktada insanların yüz şekline göre saç modelleri belirlemesi çok daha mantıklı olacaktır. Çünkü her yüz tipine biraz daha fazla uyan bir saç modeli vardır.  Bize uygun saç modelini seçerekten daha hoş bir görüntüye kavuşabiliriz.

  • Ancak dostlar burada şunu da belirtmek istiyorum ki illa ki yüz tipinize uygun bir saç modelini seçeceksiniz diye bir kural kesinlikle yok. Yani siz eğer uzun saçları seviyorsanız ve bu sizin yüz tipinize uygun değilse o zaman “Bu saç modeli benim yüzüme uygun değilmiş” deyip de istediğiniz stilden vazgeçmeyin. 
  • Zaten burada yüz şeklinize göre saç modeli seçtiğinizde bile aslında siz, size biraz daha  uygun bir saç modelini seçmiş oluyorsunuz. Yani farklı bir stil seçmeniz neticesinde çok çirkin gözükmeyeceksiniz sadece yüz şeklinize biraz daha uygun olmayan bir saç modelini seçmiş olacaksınız o kadar. 

 Bu bilgileri verdikten sonra “Erkek yüz şekline göre saç modelleri”ni tanıtmaya başlayabiliriz. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Yüz Şekline Göre Saç Modelleri

Oval Yüz Şekline Göre Saç Modelleri 

yüz-şekiilerine-göre-saç-modelleri

Oval yüz şekline göre saç modellerinden bahsetmeden önce ilk olarak dan “Oval yüz şekli nedir? Oval bir yüz yapısına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız?” Sorularının sevabını verelim. 

Dostlar oval yüz şeklinde;

  • Yüzün uzunluğu, genişliğinden fazladır. 
  • Ve belirgin köşeleri yoktur.

Eğer sizin de yüzünüzün uzunluğu genişliğinden fazla ise ve yüzünüzde belirgin köşeler yoksa siz de oval yüz şekline sahipsinizdir ve işin açığı şanslı kişiler arasındasınızdır. Çünkü dostlar oval yüz tipine birçok farklı saç modeli uymaktadır. İster uzun yapın, ister yanlar kısa yapın, isterseniz reynmen  stili yapın fark etmez. Oval yüz tipine birçok saç stili uymaktadır.  

oval-yüz-şekline-göre-saç-modeli

Yuvarlak Yüz Şekline Göre Saç Modelleri 

yuvarlak-yüz-şekline-göre-saç-stili

Yuvarlak yüz tipi şeklinde, kare yüz  tipinde olduğu gibi yüzünüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen birbirine eşittir. Ancak yuvarlak yüz tipi şeklinde kişinin yüz kısmında belirgin köşe ve açılar yoktur.

  • Eğer yüzünüzün uzunluğu ve genişliği birbirine eşitse ve yüzünüzde belirgin köşe ve açılar yoksa o zaman sizde  yuvarlak yüz tipi şekline sahipsinizdir.

Dostlar yuvarlak yüz tipine sahipseniz eğer öne düşen saçlardan ve 3 numara kesimden kesinlikle uzak durun. Çünkü bu saç modelleri sizin yüzünüzü daha da yuvarlak gösterecektir.

Sizin yapmanız gereken yüzünüzü biraz daha ovalleştirmektir. Bunun için de yanları kısa üstleri uzun tutan saç modellerini tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda saçlarınız geriye doğru taranmaya uygunsa saçlarınızı geriye doğru da tarayabilirsiniz.

yüz-şekli

 

Kare Yüz Şekline Göre Saç Modelleri 

kare-yüz-şekli

 

Yüzünüzün kare yüz şekline sahip olduğunu anlayabilmeniz için bakmanız gereken özellik; 

  • Yüzünüzün uzunluğunun ve genişliğinin birbirine eşitliğidir. Aynı zamanda belirgin köşelerinin olmasıdır.

Eğer yüzünüzün uzunluğu ve genişliği birbirine eşit ise ve yüzünüzde belirgin köşeler varsa o zaman sizde kare yüz şekline sahipsinizdir. Ve bu yüz tipine sahipseniz sizin için en uygun saç modeli yanlar kısa üstler uzun tarzındaki saç modelleridir.

Mesela Mahowk saç modeli sizin için uygundur veya kare bir yüz tipine sahipseniz ve saçlarınız kıvırcık ise saçlarınızın yanlarını kısa üstlerini uzun bırakabilirsiniz. Hem bu sayede Şehinşah saç modelini de gerçekleştirmiş olursunuz.  

yüz-şekline-göre-saç-modelleri-erkek
Mohawk saç modeline örnek

üçgen-yüz-şekli

Üçgen Yüz Saç Modelleri 

 

Üçgen yüz şekline göre çene hattınız alnınızdan daha genişse ve aşağı doğru üçgen bir şekilde geliyorsa üçgen yüz tipine sahipsiniz demektir. 

Bu yüz şekline sahipseniz  çene yapınızı dengeleyecek ve çenenizin öne çıkmasını önleyecek saç modelleri seçmelisiniz. Yanlardan ve üstlerden hacimli, kabarık saçlar iyi görünmenizi sağlar.

En İyi Erkek Saç Bakım Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

üçgen-yüz-şekline-uygun-saç

 

Elmas Yüz Şekline Göre Saçlar 

elmas-yüz-şekli

Elmas yüz tipinde elmacık kemikleriniz alın ve çenenize oranla büyüktür ve çeneniz oldukça belirgindir. Aynı zamanda  elmas yüz tipinde çene ile dudak arasındaki mesafede kısadır. 

  • Eğer elmas yüz tipine sahipseniz saçları yukarı diktiğiniz, alnınızı da iyice açtığınız modellerden uzak durun.  Çünkü çene ile dudak arasındaki mesafe kısa olduğu için yüz orantınız iyice bozulacak. Bu yüzden ön taraftan kahkül  bıraktığınız modelleri tercih edin. 

kahkül-saç-modeli-erkek

 

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Saç Modelleri 

dikdörtgen-yüz-şekli

Dikdörtgen yüz şekline göre saç modelleri ile uzun yüz şekline göre saç modelleri kavramları birbirine eşittir. Çünkü dikdörtgen yüz tipinde yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır ve yüz doğal olarak dan uzun gözükür. 

  • Bu yüz şekline sahipseniz eğer saç modelleri bakımından yapacağınız en büyük hata saçınızın önlerini dikmek olur. Çünkü dostlar zaten yüz ölçünüz büyük. Siz birde saçlarınızın ön kısmını dikince yüzünüz daha fazla büyük, yani uzun  gözükmeye başlıyor.
  • Bu yüzden dikdörtgen yüz şekline sahipseniz eğer favori bırakmaya ve saçınızın önünü uzatarak alnınızı kapatmaya özen gösterin. Böylece yüzünüz orantılı hale bürünmüş olur.

Erkek yüz şekline göre saç modelleri nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

Erkekler İçin Saç Bakım Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın