Erkek Şapka Modelleri ve İsimleri Nelerdir?

Erkek Şapka Modelleri ve İsimleri Nelerdir? 

Yüzyıllar önce gölge sağlamak veya soğuk hava koşullarında vücut ısısını korumak gibi pratik amaçlar için üretilen şapkalar, günümüz dünyasında birçok erkeğin karakterini yansıtan çok güçlü bir aksesuar konumuna gelmişlerdir. Nitekim şapkalar sizlerin gerçekten farklı bir görünüm elde etmesini sağlar ve şapka sayesinde oluşturacağınız kombinler neticesinde bir tarzınızın olduğunu diğer insanlara göstermiş olursunuz. Bu yüzden de aslında şapkalar gerçekten güçlü aksesuarlardır.

erkek-şapka-modelleri-ve-isimleri

Peki bizim bu güçlü aksesuarlara karşı bilgimiz ne kadar? Mesela erkek şapka modelleri ve isimleri hakkında bir bilgimiz var mı? Yüksek ihtimalle bu makaleyi okuyan birçok kişinin yok. En fazla bildiğimiz veya duyduğumuz fötr şapkadır. 

 • İşte ben bu doğrultuda sizlere erkek şapka çeşitleri, isimleri ve özelliklerinden bahsedeceğim. Bu makalenin sonunda erkek şapka türleri hakkında bilgi sahibi olmuş olacaksınız. 

YAZI İÇERİĞİ

Erkek Şapka Modelleri ve İsimleri Nelerdir? 

#1. Panama Şapka 

erkek-şapka-modelleri-ve-isimleri-nelerdir
Erkek şapka modelleri ve isimleri nelerdir?

Panama şapkaları, geleneksel olarak keçe yerine dokunmuş palmiye yapraklarından veya samandan yapılan Ekvador’un geleneksel hasır şapkalarındandır. Çeşitli şekillerde yapılabilen panama şapkalar, genellikle fötr veya safari şapkaları şeklindedirler. 

 • Panama şapkaların en önemli özelliği yapıldığı malzemeden ötürü hafif ve nefes alabilir olmasıdır. Bu özelliğinden ötürü bu şapkalar yaz ayları için birebir şapkalardır. 
 • Aynı zamanda panama şapka, çoğu hasır şapkadan farklı olarak, şekli bozulmadan birçok ıslanmaya ve kurutmaya dayanabilir. Yapıldığı malzemeden ötürü buruşabilir, kıvrılabilir, ancak yine de şeklini koruyabilir.

Erkek Panama Şapka Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Melon Şapka 

erkek-şapka-modelleri-ve-isimleri-hakkında-bilgi
Erkek şapka modelleri

Erkek şapka türleri arasında bilmeniz gereken bir diğer önemli şapka türü; melon şapkadır. Peki melon şapka nedir? Melon şapka, Charlie Chaplin  gibi önemli aktörler tarafından ünlenen, İngiliz tarzının en ikonik öğelerinden bir tanesi olan bir şapka türüdür. Dar kenarlı, sert, keçe kumaşından yapılın bir şapkadır.

Bu şapka türünün bir diğer adı da derbi şapkadır. Görünümü itibari ile melon şapkaların yuvarlak bir tacı ve kısa, kalkık kenarları vardır. Bu şapka türü ile paltolar ve kruvaze takımlar kullanarak güzel kombinler oluşturabilirsiniz.  

Erkek Melon Şapka – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Fötr Şapka 

 

Fötr, yumuşak bir sipere ve girintili bir üst kısma sahip olan bir şapka türüdür. Tipik olarak tepeden aşağı doğru uzanarak kıvrılan bir sipere ve her iki taraftan da bastırılarak oluşturulmuş olan bir üst girintiye sahiptir.

 • Fötr şapkalar, toplum tarafından belki de en çok bilinen bir şapka türüdür ve tamamen klasiktir. 
 • Bu şapkalar bantlı ve bantsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. 
 • Bu şapka türünün en önemli avantajlarından bir tanesi hem klasik giyimlerde hem de spor giyimlerde oldukça şık bir şekilde kombin oluşturabilmenizi sağlamasıdır. 
 • Bu yüzden gardırobunuza bir tane şapka türü eklemek isterseniz, çok yönlülüğünden ötürü bu şapka türünü tercih edebilirsiniz. 

Erkek Fötr Şapka Modelleri – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Flat Cap Şapka 

Flat cap şapkalar başı arkadan öne doğru saran bir kalıba sahip şapkalardır. Bu şapka türü popülerliğini 20.ci yüz yılın başlarında kazanmıştır ve hem kullanım kolaylığı açısından hem de bere kadar sıcak tutmasa da ondan daha fazla etkili bir görünüme sahip olması açısından günümüzde tekrardan popüler hale gelmeye başlamıştır.

 • Bu şapka türünü sonbahar aylarında berelerin yerine alternatif olaraktan kullanabilirsiniz. Her ne kadar bir bere kadar sıcak tutmayacak olsa da sizlere bir bereden daha fazla hava katacaktır. 

Erkek Flat Cap Şapka Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Kasket 

şapka-çeşitleri-ismi

Erkek şapka çeşitleri ve isimleri hakkında bilgi verdiğim bu yazımda sizlere tanıtmak istediğim bir şapka modeli “kasket”lerdir. Peki kasket nedir? Kasket, flat cap şapkalarına benzeyen ancak şişirilmiş şekli ve üst kısmında bulunan düğmesi ile flat cap şapkadan ayrılan bir şapka türüdür ve flat cap şapkalardan daha klasik bir görünüme sahiptir. 

 • Eğer eskilerin erkeklerini hatırlatan bir kombin oluşturmak istiyorsanız, o zaman tercih etmeniz gereken şapka türü kasketler olmalıdır. 

Erkek Kasket Şapka Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Snapback Şapkası 

Snapback şapka nedir? Snapback, adını ayarlanabilir bir kayıştan veya arkasındaki “çıtçıt” tan alan bir şapka türüdür. Bu şapka türü her ne kadar beyzbol şapkalarına benzese de aralarında farklılık vardır. Mesela beyzbol şapkaları ayarlanamaz iken snapback şapkaları ayarlanabilir. (Tabi günümüzde birçok beyzbol şapkası da ayarlanabilmektedir) Öte yandan snapback şapkaları geniş, düz bir kenara ve kapağı oluşturan, öne doğru yüksek bir kubbe ile sonuçlanan bir bölüme sahiptir.  Ancak bu beyzbol şapkalarında yoktur. 

 • Eğer sportif bir görünüm elde etmek istiyorsanız, bu şapka çeşidini tercih edebilirsiniz. 

Erkek Snapback Şapka Modelleri – Ürünü İncelemek için Tıklayın!

#7. Börk Şapkası 

börk-şapka

Börk şapka türü, Türk kökenli olup 2017 ve 2018 yılları arasında tekrar piyasaya girmiş ve çok fazla talep elde etmiştir. Genel hatları itibari inceleyecek olursak bu şapka modeli işlevsellik açısından oldukça iyidir. Yani soğuk havalar için birebirdir. Yapım malzemeleri açısından ise deri, çuha ve keçe malzemeleri de kullanılarak çeşitlendirilmiştir.

 

#8. Kovboy Şapkası 

kovboy-şapkası

Kovboy şapkaları genel olaraktan fötr şapkalara benzerler ancak fötr şapkalarından farklı olaraktan kenarları çok daha geniş ve belirgindir. Bu da aslında bu şapka modelinin sıcak bölgelerde kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Nitekim ne kadar geniş o kadar fazla gölge demektir. 

 • Bu şapka modelinin en önemli özelliklerinden bir tanesi sizi daha çok maço gösterecek olmasıdır. Çünkü kovboy şapkaları ve maçoluk insanların zihnine paralel bir şekilde kazınmıştır. 
 • Ayrıca bu şapka modeli diğer şapka modellerine karşın daha az resmidir. 

Erkek Kovboy Şapka Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Erkek şapka modelleri ve isimleri nelerdir? sorusu hakkında bilgi verdiğim makalemin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarım sizlere şapka çeşitleri hakkında yardımcı olabilmişimdir. Diğer makalelerde görüşmek üzere…

 

 

Bir cevap yazın