Pantolondaki Küçük Cep Ne İşe Yarar? Neye Hizmet Eder?

Pantolondaki küçük cep ne işe yarar? Bu sorunun cevabını vermeden önce sizlere ufak da olsa bir farkındalık kazandırmak istiyorum. Bu farkındalık; hayatımızda var olan oluşumların hepsinin aslında bir ihtiyaçtan ötürü ortaya çıkmış olduğu gerçeğidir.

Bu oluşumlar ister büyük düzeyde olsun ister küçük düzeyde olsun fark etmez, bizler daima mevcut ihtiyaçlarımızı karşılamak adına yeni oluşumlar üretiriz ve bu oluşumları diğer nesillere aktarırız. 

Mesela günümüzde evler neden var? Hiç düşündünüz mü? Neden bizler zamanında atalarımızın yaptığı gibi ilkel bir şekilde ormanlarda yaşamıyoruz? Çünkü ormanda ilkel bir şekilde yaşarsak birçok farklı tehlike ile karşı karşıya kalırız ve belki zarar görebiliriz. İşte en temel düzeyde bizlerin, modern evler inşa etmesinin nedeni korunma ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Korunma ihtiyacımız bizleri modern evler yapmaya itmiştir. 

(Bkz: Gelişim Nasıl Başlar?)

Yukarıdaki vermiş olduğum örnekte olduğu gibi “Kotlardaki küçük cep ne işe yarar?” sorusunun cevabının temelinde de bir ihtiyaç yatmaktadır. Peki nedir bu ihtiyaç? 

YAZI İÇERİĞİ

Pantolondaki Küçük Cep İşe Yarar? 

Bu ihtiyacın temeli aslında 1800’lü yıllara dayanmaktadır. Nitekim 1800’lü yıllarda kot pantolonlar dünyaca ünlü olmadan önce erkekler kot pantolonları iş pantolonu olarak kullanırlardı ve o zamanlar genellikle herkes zincirlere takılmış bir cep saati taşıyordu.

  • İşte bu saatlerin ceket cebinin iç kısmında kırılmasını önlemek amacıyla kot pantolonu üreticileri, cep saatini saklamak amacıyla küçük kot pantolon cebini tanıttı. Neticesinde artık saatler güvenli bir şekilde taşınmaya başlandı.

Sonuç olarak ise günümüzde hala kot pantolonlar o üç parmak genişliğinde olan küçük cepler ile birlikte üretilmektedir ve birçok insanımız için o küçük cep “çakmak cebi veya bozuk para cebi” olarak görülmektedir ki bu yukarıda anlattığım üzere yanlış bir bakış açısıdır. O cebin işlevsellik amacı, saat taşımak içindir. Ancak gerek estetik açısından olsun gerek yılların vermiş olduğu bir moda alışkanlığı olsun fark etmez. Günümüzde hala kot pantolonlar o küçük cep ile beraber üretilmektedir. 

  • Artık küçük cepler, kot pantolonların karakteristik bir özelliği olmuştur. 

Pantolondaki küçük cep ne işe yarar? Sorusuna cevap verdikten sonra şimdi ise sizlere kot pantolonun bir başka özelliğinden ve o özelliğinin neden var olduğundan bahsetmek istiyorum. Bu özellik kot pantolonlarındaki bakır veya demir perçinlerdir. 

pantolondaki-kücük-cep-ne-ise-yarar

Pantolondaki Bakır Perçinler Ne İşe Yarar? 

Dostlar pantolonlardaki bakır perçinler en temel düzeyde, kot pantolon ceplerini ve bel kenarlarını güçlendirmek için kullanılır. Zaten bu perçinler bu nedenle özellikle farklı parçaların bir araya geldiği köşe noktalarına basılıyorlar ki pantolon daha sağlam bir hale gelsin. 

Peki üreticiler bu kot pantolonların neden daha sağlam bir hale gelmelerini istemekteydiler? Çünkü kot pantolonlar zamanında  maden işçilerinin çalışırken giydikleri giysilerdi. Bir nevi aslında kot pantolonlar bir işçi kıyafetiydi. Bu yüzden de aslında çok çabuk parçalanıyorlardı. 

İşte bu noktada bir gün işçilerden birinin karısı, sorunu çözmek için terzi Jacop Davis‘in kapısını çalar. Sorunu anlatır. Bunun üzerine terzi Jacop uzun süre bu konuyu düşündükten sonra bir çözüm bulur. Çözümü, çok çabuk yırtılan ve kullanılamaz hale gelen bu pantolonlara özellikle de aşınan noktalara zımba basmakla bulur. Neticesinde ise artık pantolonlar çok çabuk yıpranmayacaktı.

Jacop Davis’in bu çözümü toplum tarafından çok beğenilmiştir ve artık zımbalı pantolonlara çok fazla talep olmuştur. Sonuç olarak ise Jacop bu buluşunun patentini almıştır ve perçinli pantolonlar bir moda akımına dönüşmüştür. Günümüzde bakır perçinler, pantolonların bir karakteristik özelliği haline gelmiş bulunmaktadır. 

Ayrıca (Bkz: Blazer ceket kot pantolon kombini nasıl yapılır?

En İyi Erkek Pantolonları – Ürünü İncelemek İçin Tıklayın!

Bir cevap yazın