En İyi Amerikan Traşı Saç Modelleri

Amerikan traşı, özellikle benim gibi 90’larda doğmuş olanlar için bir zamanların en popüler saç stiliydi. Traş olduğumuzda saçımı amerikan traşı yaptırdım demenin ortamda bize çok farklı bir hava katacağını düşünürdük 🙂 Ancak şuanda anlıyorum ki bu saç stili aynı subay traşı saç modeli gibi, sıradan kısa bir saç stili. Tabii subay traşı ile aralarında bazı farklar var ki makalemde onları açıklayacağım. 

Ancak kısaca demek istediğim amerikan saç kesimi bir zamanların çok popüler bir saç modeliydi. Peki zamanında bu kadar meşhur olan Amerikan traşı nedir? Amerikan saç traşı modelleri nelerdir? 

YAZI İÇERİĞİ

Amerikan Traşı Saç Modeli Nedir?

amerikan-traşı

Amerikan traşı saç modeli en temel düzeyde kısa saç modelleri kategorisine giren bir saç modelidir. 

Bu  saç modelinde ana temada saçların yanları ve arka kısmı kısadır, üst kısmı ise uzundur. Tam anlamıyla görselde gördüğünüz şekildedir. Numara olarak belirtmek gerekirse amerikan saç kesiminde yanlar genellikle 1 numara üstler ise 3 numaradır. 

Görünüm itibariyle bu saç modeli her ne kadar subay traşı saç modeline benzese de aralarında belirli bir fark bulunmaktadır. Kısaca bu farktan bahsetmek gerekirse subay traşında saçların üst kısmı ile alt kısım arasındaki geçiş pek fazla belirgin değildir ve hafif, hissettirilmeyen yakın bir geçiş vardır. Ancak amerikan traşında ise saçların üst kısmı ile alt kısmı arasında belirgin bir hat vardır. Bu hat da aslında iki saç modeli arasındaki farkı oluşturmaktadır. 

Amerikan tıraşı nedir? sorusunun cevabı ve subay traşı ile arasındaki farklar kısaca bu şekildedir. Bu farklardan bahsettikten sonra şimdi ise sizlere amerikan traşı modelleri hakkında bilgi vermek istiyorum.  

Amerikan Traşı Modelleri

#1. Kıvırcık Saç İçin Amerikan Saç Traşı

Amerikan-saç-traşı-modelleri

Kıvırcık saça amerikan saç kesimi uygulanır mı? diye sorabilir ve bu doğrultuda şaşırabilirsiniz. Ancak burada şunu belirtmem fayda var ki kıvırcık saç modeline amerikan saç kesimini uygulayabilirsiniz. Tabii ama  saçlarınızı kontrol altında tutabilmek için saçlarınızın üst kısmını oldukça kısa tutmanız gerekmektedir. 

#2. Kesik Çizgi Amerikan Saç Kesimi 

Dostlar bu saç modeli klasik amerikan saç kesimi modelidir. Ancak normal kesimden farklı olarak saçın üst kısmına bir kesik atılmaktadır ki bu kesik de bu saç modelini klasik amerikan saç kesiminden ayırmaktadır. 

#3. Klasik Amerikan Saç Traşı 

Klasik amerikan tıraşı saç kesimi, yanların çok kısa olduğu üstlerin ise 3 numara gibi bir uzunlukta olduğu saç modelidir. Eğer amerikan saç kesimi modeline karşılık olarak ek bir detay aramıyorsanız o zaman sizlere bu saç modelini önerebilirim. 

En İyi Erkek Saç Bakım Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. Dalgalı Amerikan Saç Kesimi

Dostlar bu saç modeli amerikan saç kesim modelinden ziyade fade saç kesim modeline girmektedir. Ancak aralarındaki ortak bir özellik vardır ki bu sebepten de bu saç modelini listemize dahil etmek istedim. 

Bu ortak özellik nedir? diye soracak olursanız şu şekilde açıklayayım ki fade saç modelinde de amerikan traşı saç modelinde de saçların yan ve arka kısımları kısadır. Ancak fade saç modelinde saçların üst kısmı kısa olmak zorunda değildir. İstediğiniz kadar uzatabilirsiniz; ama amerikan saç kesiminde saçların üst kısmını istediğiniz kadar uzatamazsınız. Bu özellikte bu iki saç modeli arasındaki temel farkı oluşturur. 

Eğer siz saçların üst kısmında biraz daha fazla uzun tutmak istiyor ve saçlarınız dalgalı olsun istiyorsanız o zaman bu saç modelini tercih edebilirsiniz. 

#5. Çok Kısa Amerikan Saç Traşı Modeli

Normal amerikan saç tıraşı modelinde saçın üst kısımları 3 veya 4 numara iken bu saç modelinde saçların üst kısmı 2 numara yan kısımları ise 1 numaradır. Eğer yaptırmak istediğiniz amerikan traşı saç modelinin çok kısa olmasını istiyorsanız bu modeli tercih edebilirsiniz. 

#6. Amerikan Saç Trası Kirli Sakal Modeli 

amerikan-traşı-erkek

Bu saç modeline uygun olarak tercih edebileceğiniz en uygun ve en şık sakal modellerinden bir tanesi kesinlikle kirli sakal modelidir. Nitekim kısa saç modeline uzun sakal biraz absürt durmaktadır. Bu yüzden amerikan saç kesim traşı modeline uygun olarak tercih edebileceğiniz en iyi sakal modellerinden  bir tanesi kirli sakal modelidir. 

#7. Yana Taranmış Amerikan Saç Tıraşı Modeli

amerikan-traşı-nedir

Bu modele, cilalı saç modeli de denmektedir ve iş hayatınız için oldukça uygun bir saç modelidir. Bu modelde saçların üst kısmını klasik amerikan saç kesim traşına göre biraz daha uzun tutmanız yeterlidir. Zaten saçlarınız düz bir şekle sahipse berberiniz veya siz gere kalan kısımlara çok rahat bir şekilde şekil verebilirsiniz. 

#8. Fantastik Amerikan Saç Tıraşı Modeli 

Amerikan saç tıraşı modeli, genel olarak çok kısa bir saç modeli olduğu için makine ile berberinizin yeteneği doğrultusunda saçınıza farklı şekiller verebilirsiniz. Mesela görselde görmüş olduğunuz abimiz gibi 🙂 Biraz absürt olmuş ama yine de marjinal olmayı seven insanların tercih edebileceği bir model olabilir. Veya marjinal olmayı tercih edenler bu saç modeli gibi farklı saç modellerini tercih edebilirler. 

Amerikan Saç Traşı / S.S.S 

Amerikan Traşı Kaç Numara? 

Amerikan tıraşı kısa saç modelleri kategorisine giren bir saç traşı modelidir ve bu modelde yanlar kısa üstler uzundur. Numara olarak belirtmek gerekirse, amerikan saç kesiminde yanlar genellikle 1 numara üstler ise 3 numaradır. 

Amerikan Saç Traşı Kimlere Yakışır? 

Amerikan tıraşı yukarıda da ifade ettiğim üzere kısa bir saç modelidir. Kısa saç modellerinin ortak özellikleri ise herkese yakışmayacak olmalarıdır. Bu doğrultuda amerikan tıraşı kimlere yakışı sorusuna cevap vermek gerekirse;

  • Ense şekli düzgün olan kişilere yakışır. Ense kısmında çukur olan kişilere yakışmaz. 
  • Kepçe kulak olmayan kişilere yakışır. Kısa saç modeli olduğu için kepçe kulak olan kişilerin kulak üstleri tamamen açık kalır ve kişinin kulağı daha fazla ortaya çıkar. 
  • Kafasında yara, bere veya ameliyat izi olmayanlara yakışır. 
  • Hafif kilolu erkeklere çok daha fazla yakışacaktır. Aşırı zayıf kişilerin yüzlerini daha sıska ve şekilsiz göstereceği için çok da hoş durmayacaktır.
  • Simetrik yüz tipine sahip olan kişilere yakışır. 

En iyi amerikan traşı saç modelleri” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın