En İyi Ayakkabı Markaları Nelerdir? Top 10!

Globalleşen dünyada ayakkabının yeri ve önemi tartışılmayacak kadar büyüktür. Nitekim görünümümüzü vezir eden de rezil eden de ayakkabılardır.

Düşünsenize, şortun altına düz burun bir oxford  ayakkabı kombini yaptığınızı? Ne kadar komik olurdu de mi? İşte ayakkabıların görünümümüzü tamamlama açısından önemi bu kadar büyüktür.

Ancak bundan daha da önemli olan bir şey varsa o da ayakkabı markalarıdır. Çünkü artık rekabet o kadar çok artmıştır ki belki yüzlerce ayakkabı markası vardır. Ee haliyle bu markalardan hangisinin en iyisi olduğu, bizim için daha önemli hale gelmiştir. Nitekim en iyi markalara sahip ayakkabılar doğal olarak daha sağlam, daha popüler, daha estetiktir. 

Bu yüzden de en iyi ayakkabı markaları nelerdir? diye sorgulamak ve bu doğrultuda tercihler yapmak oldukça mantıklıdır.

Bu makalemde sizlere en iyi ayakkabı markaları hakkında bilgi vereceğim; ancak bu bilgileri vermeden kısaca ayakkabıların doğuşu ve tarihi hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. 

YAZI İÇERİĞİ

Ayakkabının Tarihi

Ayakkabıların tarihi adına sizlere ilk olarak şunları söyleyebilirim ki araştırmalara göre bilinen ilk el yapımı ayakkabı türü, sandaletlerdir. Ayakkabıya ilişkin en eski bulgu ise M.Ö. 8000 yıllarında yaşayan Amerika yerlilerine aittir. Ayakkabı konusunda en üretici toplum olarak Mısırlılar kabul edilmektedir.

Mısırlılar, M.Ö. 3500’lerde ıslatılmış kumda ayaklarının kalıplarını çıkarıyor, bu kalıplarda şekillendirdikleri ham deriden tabana ipler bağlayarak sandaletler yapıyorlardı. 

Orta çağa geldiğimizde ise ayağı sarması için yumuşak deri ya da kumaştan yapılan ayakkabıların burunlarının şeklinin sivrileşmiştir. Aynı zamanda bu ayakkabılara toka ve bağcık eklenerek günümüz ayakkabılarında kullanılan bazı özellikleri üretilmiştir. 

Ayakkabıların tarihi kısaca bu şekildedir. Şimdi ise en iyi ayakkabı markaları sıralaması hakkında sizlere bilgi verebilirim.

En İyi Ayakkabı Markaları

#1. Adidas 

en-iyi-ayakkabı-markaları

Adidas’ın ne kadar büyük bir marka olduğunu pek fazla anlatmama gerek yoktur sanırım. Nitekim artık bu marka, genel olarak spor ayakkabıları kategorisi ile tamamen birleşmiş durumdadır ki zaten bunu başarmış bir marka başarılı bir markadır.

Nasıl ki bir markete girdiğinizde “bana peçete verir misiniz?” demek yerine “bana bir tane selpak verir misiniz?” diyorsunuz, (selpak bir marka ismidir)  aynı durum spor ayakkabı kategorisinde Adidas markası içinde geçerlidir. 

Mesela arkadaşlarınızla alışveriş merkezine ayakkabı almaya gidersiniz gözünüz ilk olarak ya Adidas markasını arar. Diğer markaların çoğunu görmezsiniz bile, işte sadece bu durum bile Adidas markasının ne kadar büyük olduğunu bizlere kanıtlar. 

Ayrıca şirket, dünya çapında bağımsız üretim ortaklarıyla 900 milyondan fazla spor ve yaşam tarzı ürünü üretmektedir. 2019’da yaklaşık 25 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi ve bu şaşırtıcı rakamlar, Adidas’ın büyük ve çok yönlü bir şirket haline geldiğinin bir başka kanıtıdır.

Erkek Adidas Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#2. Nike

en-iyi-ayakkabı-markaları-sıralaması

En iyi ayakkabı markaları listemizde yer alan bir diğer büyük ve popüler marka Nike’tır.

Nike markası aynı Adidas markasında olduğu gibi dünya çapında, ulusal bir markadır. Hatta Nike markası “Dünyanın en iyi ayakkabı markaları sıralaması” içine dahi girer. Bu denli büyük bir firmadır. 

Bu ayakkabı markası 1964 yılında kurulmuş ve adını Yunan zafer tanrıçasından almıştır. 

Mükemmel performansının yanı sıra, etkileyici ve şık tasarımlar da sunar. Nike firmasının Air Zoom ayakkabı modeli buna en güzel örnektir.

  • Air Zoom modeli her adımda daha fazla zıplama sağlamaya yardımcı olan esneklik ve dolgunluk sunar ki Nike’ın bu modeli son zamanların en popüler spor ayakkabı modelleri arasında yer almaktadır.

Nike markasına ait son olarak diyeceğim ise küresel spor ayakkabı alanında en büyük tedarikçidir. 

Erkek Nike Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#3. Converse 

comverse-ayakkabı

Ömrünüzde bir kere de olsa da mutlaka converse markasına ait bir ayakkabıyı orjinal veya çakma olarak giymişsinizdir. Çünkü bu markaya ait ayakkabılar en küçük yerleşim yerlerinde olan ayakkabı esnaflarında dahi vardı. Yani o kadar fazla popülerdi.

Bu sebepten ötürü de converse markasına ait bir ayakkabıyı zamanında bir kerede olsa giyme ihtimaliniz oldukça yüksektir. 

Bu markanın en iyi ayakkabı markaları listemize girmesindeki en önemli nedenleri arasında, mazisinin çok eskiye dayanması ve kendisini hiç bozmaması yer almaktadır

Nitekim 1908 yılında kurulan şirketin ilk ürünlerinden birisi olan Chuck Taylor All Star modeli (1917 yılında üretilmiştir – fotoğrafta görmüş olduğunuz model) yüzde 99,9 oranında değişmeden kalmıştır. Bu da aslında bu modelin bir tasarım harikası olduğunu ve bu modele ait markanın dünyanın en iyi ayakkabı markaları arasında olduğunu bizlere kanıtlamaktadır.

Erkek Converse Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#4. New Balance 

en-iyi-erkek-spor-ayakkabı-markaları
En iyi erkek spor ayakkabı markaları

New Balance markası, Türkiye’de ortalama son 6 yıldır popüler olan bir markadır. Ondan öncesinde insanların ayağında pek fazla New Balance marka ayakkabı göremezdiniz. Ancak bu ayakkabı markasının Türkiye’de daha yeni popüler olması sizi şaşırtmasın. Nitekim, bu markanın kuruluşu 1906 yılına dayanmaktadır. Bu da aslında birçok ayakkabı firmasından daha köklü bir firma olduğuna işarettir. 

Bu markanın en önemli özelliklerinden bir tanesi en rahat ve en ikonik koşu ayakkabılarını üretmesidir. Eğer fitness gibi bir spora başlayacaksınız, sizlere New Balance bir ayakkabı almanızı tavsiye ederim. 

Erkek New Ballance Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#5. Puma

Puma markasının garip bir mazisi vardır. Şöyle ki aslında puma markasının sahibi olan kişi, en iyi erkek ayakkabıları kategorimizde birinci sırada girmiş olan Adidas markasının kurucusunun abisidir. Yani bu iki markanın sahipleri aslında kardeştir. Hatta 1948 yılına kadar ayakkabı üretimini birlikte yapmışlardır. Ancak 1948 yılından sonra iki farklı marka olarak yollarına devam etmişlerdir. 

Puma markası, bir Adidas kadar olmasa da dünyanın en iyi ayakkabı markaları listemize girecek kadar ünlü ve güçlü bir markadır. Markanın 120’den fazla ülkede satışı olmakta ve 13.000 kişiyi çalıştırmaktadır. Aynı zamanda birçok ünlü spor kulübüne sponsorluk yapmaktadır. 

Erkek Puma Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#6. Reebook Ayakkabı 

reebook-ayakkabı

Reebook sadece spor ayakkabı üretimi yapan bir şirket değildir. Spor ayakkabıların yanında spor kıyafetleri de üreten bir şirkettir. 

Markanın Nano serisi, üst kısımda bulunan üstün dokuma kumaş ve topuktan ayağa hafif yastıklama ile piyasaya sürüldüğü on yıldan beri mükemmelleştirilmiştir. Parlak renkler ve modern tasarımlar, harika görünmenizi sağlayacaktır. 

  • 1958 yılında kurulan marka, 2005 yılında Adidas’ın bir yan kuruluşu haline gelmiştir.

Erkek Reebook Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#7. Asics 

ayakkabı-asics

ASICS, Japonya merkezli spor malzemeleri üreten 1 Eylül 1949 tarihinde kurulmuş olan bir şirkettir. Adı, Latince’den ‘sağlıklı vücutta sağlıklı ruh’ anlamına gelen ‘anima sana in corpore Sano’nun kısaltmasından gelmektedir. 

Bu markanın ayakkabısı, son teknoloji ve yüksek enerjili FlyteFoam Propel köpük tabanı sayesinde dayanıklılık ve çeviklik sağlar. Piyasa içerisinde bulunan en sağlam spor ayakkabıları üreten şirketlerden bir tanesidir.

Özellikle spor ayakkabı giymeyi seven ve ancak spesifik bir görünüme sahip olmak isteyen, herkesin giydiği Nike ve Adidas gibi ayakkabıları giymek istemeyen kişilere tavsiyem bu markayı kullanmaları yönünde olacaktır. Nitekim bu markanın ayakkabıları da oldukça sağlam ve şıktır. 

Erkek Asics Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#8. Fila 

En iyi erkek ayakkabıları sıralaması yaparken sizlere tanıtmak istediğim bir diğer marka Fila markasıdır. Fila markası, 1911 yılında Johan Fila tarafından İtalya’da kurulmuştur.

Bir tekstil firması olarak başlayan Fila, o zamandan beri tenis, futbol ve koşu kategorilerinde Asya, Avrupa ve Avrupa’daki en iyi ayakkabı şirketlerinden birisi haline geldi.

Amerika’da bugün Fila, gündelik ve atletik ayakkabılar, gündelik giyim, spor kıyafetleri olmak üzere spor ve eğlence için ayakkabı, giyim ve aksesuarların önde gelen tasarımcısı ve pazarlamacısıdır.

Erkek Fila Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıkayın!

#9. Skechers

Skechers markası, en iyi ayakkabı markaları listemizdeki en geç ayakkabı markasıdır. Bu ayakkabı markasının kuruluşu 1992 yılına dayanmaktadır. Yuvarlama yaparaktan 30 yıllık bir ömrü olduğunu söyleyebiliriz ki bu diğer tanıttığım markalara göre oldukça yeni sayılmaktadır. Ancak bu  şirket ne kadar yeni olsa da ABD’deki en hızlı büyüyen ayakkabı şirketlerinden biridir.

  • Skechers’ın ürünleri arasında botlar, spor ayakkabılar, antrenman ayakkabıları, oxfords, sandaletler ve yarı şık ayakkabılar bulunur.
  • Skechers ayakkabıları 160’tan fazla ülkede özel mağazalar ve şirkete ait 390 outlet mağaza aracılığıyla satılmaktadır.

Erkek Skechers Spor Ayakkabı Modelleri – İncelemek İçin Tıklayın!

#10. Gucci

Gucci, İtalyan ve Fransız sahipli moda ve deri eşya markasıdır. Gucci markası spesifik olarak sadece ayakkabı üretmemektedir. Giyimden aksesuara, ayakkabıya birçok alanda üretim yapmaktadır. Bu sebepten ötürü de yukarıda saymış olduğum birçok markadan daha popüler ve büyüktür. 

En iyi ayakkabı markaları nelerdir? Top 10″ başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri, yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın