Oversize Ne Demek? Oversize Giyim Nedir? Detaylı Anlatım

Oversize ne demek? Oversize giyim nedir? sorularına net bir şekilde cevap vermeden önce oversize kavramına dair şunu bilmenizi isterim ki  oversize kavramı hem trend bir giyim modasını anlatan hem de kıyafet kesim modelini anlatan bir kavramdır.

Nasıl ki “regular fit” kavramı kıyafetlerde; düz, sade bir kesim olduğunu bizlere anlatmakta ise oversize kavramı da kıyafetlerdeki bir kesim modelini bizlere anlatmaktadır. 

Peki nedir bu kesim modeli? Oversize Ne Demek? Oversize giyim nedir? 

Bu makalemde tüm bu ve oversize giyime dair daha fazla sorunun cevabını bulacaksınız. O zaman lafı daha fazla uzatmadan yazımıza geçelim. 

YAZI İÇERİĞİ

Oversize Ne Demek? Oversize Giyim Nedir?

Oversize kelime olarak; “büyük beden, bedeninden büyük”  anlamlarına gelmektedir. Oversize kesim ise bol kesim, geniş kesim anlamlarına gelmektedir. 

Bu iki kavramı açıkladıktan sonra oversize giyim nedir? sorusunun cevabını açıklayacak olursak, oversize giyim de geniş, bol kesim olan kıyafetler giymektir. Mesela oversize bir tişörtü giymeniz ve onun altına regular fit kesim bir jean pantolonu giymeniz oversize giyime çok güzel bir örnektir. 

Bir kombinin oversize giyim olabilmesi için  illa ki üst giyimin ve alt giyimin her ikisinin de oversize kıyafetlerden oluşmasına gerek yoktur. Sadece üst giyim veya alt giyim parçalarından herhangi birisinin oversize olması oversize giyim için yeterlidir. 

oversize-giyim-nedir

Ancak burada oversize giyime dair sizlere şu uyarıda bulunmamda fayda var; oversize giyim geniş, bol kesim giyim demektir ama buradaki geniş giyimden kast edilen M (Medium) giyiyorsanız XL (X – Large) giymeniz değildir.

Eğer siz normal giyimde  M giyiyorsanız o zaman Oversize giyimde de M veya M’ye en yakın olan beden türündeki kıyafetleri tercih etmeniz gerekmektedir. 

Nitekim kıyafette beden büyüdükçe kıyafetin kol uzunluğu, boyun etrafı genişliği gibi her ölçüsü büyüyeceği için üzerinizde çok fazla salaş, büyük duracaktır. Ancak oversize kıyafetlerde zaten göğüs kısmı, bel gibi rahat görünmeyi sağlayan yerler geniş, diğer ölçüler ise hem bu ölçülere uyumlu hem de omuz, boyun, paça gibi kritik ölçüleri de size uyumlu olacaktır.

Yani kısacası oversize kıyafetlerin zaten kendine özgü bir tasarımı, kendine özgü bir genişliği vardır. Siz eğer M bir kıyafet giyiyorsanız ve M olan bir oversize kıyafet alırsanız bu size zaten bol, geniş olacak ve aynı zamanda beden ölçüleri (uzunluğu gibi) ile size uyacaktır. 

Ancak siz eğer M kıyafetler giyerken, oversize giyimi elde etmek için XL kıyafetleri giyerseniz bu oversize giyim olmaz. Tamamen salaş bir giyim olur; çünkü XL kıyafetin genişliği büyük olacağı gibi bedeni de büyük olacaktır.

Mesela pantolon açısından düşünürsek normalde M pantolon giyerken XL pantolon giydiğiniz zaman pantolonun bedeni de büyüyeceği için pantolonun paçaları yerlerde sürünecektir. 

Ancak normalde M kıyafetler giyiyorsanız oversize giyimde de M kıyafetler giyerseniz üzerine giyeceğiniz kıyafetler kalıp olaraktan geniş olur; fakat beden olaraktan tam anlamı ile üzerinize oturur ki zaten bizim oversize giyimde istediğimizde budur. 

Velhasıl kelam  oversize kıyafetlerin seçiminde, kendi vücut tipinizi ve ölçülerinizi göz önünde bulundurun. Oversize kıyafetleri seçerken kendi beden ölçülerinizi veya en yakın beden ölçülerini tercih edin. Kendi beden numaranızdan çok daha büyük beden numaralarını tercih edersiniz üzerinize giyeceğiniz kıyafetler emanet gibi durur. 

En İyi Oversize Giyim Ürünleri – İncelemek İçin Tıklayın!

Oversize Tişört Altına Ne Giyilir? 

Günlük hayatınız içerisinde kombin oluştururken üst giyim ve alt giyimde sadece oversize kıyafetler kullanmanızı tavsiye etmem. İki parçadan birisinin oversize kıyafet olması diğerinin ise normal kesim kıyafet olmasının daha etkili, daha şık olduğu kanaatindeyim. 

Bu doğrultuda oversize tişört altına normal kesim pantolon giymenizi tavsiye ederim. Nitekim hem üst taraf oversize kıyafetten oluşursa hem alt taraf oversize kıyafetten oluşursa ortaya oldukça salaş bir görünüm çıkar. Bu da gerçekten iyi bir görünüm değildir. 

Bu yüzden tişört olur veya pantolon olur fark etmez, oversize kombinlerinizde daima üst giyim veya alt giyim parçalarınızdan bir tanesi normal kesim kıyafetten oluşsun. Diğer taraf ise oversize kesim kıyafetten oluşsun. 

oversize-ne-demek

Oversize Tişört Ne Demek? 

Oversite tişört en kısa açıklaması ile bol, geniş kesim tişört demektir. Bu tişörtler normal, düz kesim tişörtlere göre beden olarak birbirleri ile aynı olabilir. Ancak kalıp olarak birbirinden farklıdır. Oversize tişörtler daha geniş tişörtlerdir. 

Oversize Sweat Ne Demek? 

Oversize sweat aynı oversize tişörtlerde olduğu gibi geniş, bol kesim sweat anlamına gelmektedir. Oversize sweat kısaca kalıbı geniş, bol olan sweat demektir. Normal sweatlere göre kalıbı çok daha geniştir.

“Oversize ne demek? Oversize giyim nedir?” başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Aklınıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın