Cekette Drop Ne Demek? Takım Elbise Drop Nedir?

Bir takım elbise veya bir ceket alacaksınız drop ne demek? cekette drop ne demek? gibi soruların cevapları hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir.

Nitekim bu kavramlar hakkında bilgi sahibi olmadan şık bir şekilde giyinebilmeniz veya başarılı kombinler oluşturabilmeniz pek fazla mümkün değildir. Özellikle erkekler için yılın her dönemi giyilebilecek en kurtarıcı parça olan takım elbiseler için bu durum hiç ama hiç geçerli değildir. 

Bu yüzden yukarıda bahsetmiş olduğum kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Bu makalemde sizlere giyime dair bu önemli konu da bazı bilgiler vereceğim. Bu makalenin sonunda giyimde drop ne demek? takım elbise drop nedir? sorularının cevapları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. 

YAZI İÇERİĞİ

Cekette Drop Ne Demek? 

Dostlar cekette drop,  en kısa açıklaması ile takım elbise ceketinin veya bir başka ceketin (blazer ceket gibi) göbek bölgesindeki genişliğini gösteren bir kalıp numarasıdır. 

Kavramı daha iyi anlamanız için şu şekilde düşünün; iki kişi var ve bunların omuz genişlikleri (göğüs çevreleri) aynı ölçüde, ancak bu kişilerin göğüs çevreleri aynı ölçüde olsa dahi bel çevreleri aynı ölçüde olmayabilir.

cekette-drop-ne-demek

Nitekim birisi daha göbekli, kilolu olabilecek iken diğeri daha zayıf olabilir. İşte bu durumda iki kişinin de göğüs çevreleri aynı ölçüde diye aynı kalıptaki takım elbiseleri seçmeleri oldukça saçma olacaktır; çünkü takım elbise ceketinin önünü iliklemeye kalktıklarında birisinde oldukça bol olan bir takım elbise diğerinde ise çok dar bir takım elbise olacaktır. Bu da tüm şıklığı bozacaktır! 

İşte burada devreye drop numaraları girmektedir. Nitekim drop numarası sayesinde kişi, kalıbı ile üzerine tam oturacak olan takım elbiseyi seçebilecektir. 

  • Eğer bir takım elbisenin drop değeri, ne kadar küçük olursa ceket o kadar bol ve geniş bir kalıba sahip demektir. Takım elbise drop değeri büyüdükçe ise ceketteki genişlik azalır.

Bu doğrultuda göbekli bir erkeğin drop değeri düşük bir takım elbise alması gerekirken, zayıf bir erkeğin drop değeri yüksek bir takım elbise alması gerekir. 

Burada şu ince ayrıntıyı da vermekte fayda var; drop numaralarının içerisine boy ölçüleri de katılabiliyor.

Mesela 1.70 boyunda olan bir erkek ile 2.00 metre boyunda olan bir erkek aynı bel ve göğüs genişliğine sahip olabilirler; ancak aynı takım elbiseyi veya ceketi giymeleri mümkün değildir. Bu yüzden de drop numaralarına boy faktörleri de eklenebilmektedir.

Peki takım elbiselerde drop numaraları nelerdir?

  • Drop 4: Orta boylu, kilolu erkekler için
  • Drop 6: Normal yapılı erkeklere göre
  • Drop 7: Hem göğüs, hem bel kısmı 6 drop numarasından daha dar erkekler için
  • Drop 8: Bu drop numarası  genel olarak boy ile ilgili, uzun boylu kullanıcılara hitap etmektedir.

Kısacası dostlar drop nedir? Sorusuna karşılık olarak diyebiliriz ki drop, göbek bölgesindeki genişliği gösteren bir kalıp numarasıdır. Bu şekilde bir kalıp numarasının olmasının en temel nedeni ise kişilerin omuz genişliklerinin aynı olmasına rağmen göbek bölgesi genişliklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.  

Kişilerin takım elbiseleri ile şık ve etkili bir kombin oluşturabilmeleri için drop numaralarına dikkat etmeleri gerekmektedir. 

Ülkemizde erkek takım elbise ceketlerinde kullanılan standart drop değeri 6’dır. Ayrıca araştırmalarım neticesinde gördüğüm kadarıyla insanlar drop 8 değerinde takım elbiseleri bulmakta zorlanmaktadır. Aynı zamanda şunu da söylemekte fayda var ki markaların üretim maliyeti açısından farklı drop değerlerinde seçenekler üretmek yerine standart drop ceketleri satışa sunduklarını söyleyebiliriz.

Cekette drop ne demek ? Sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Şimdi ise drop kavramına dair sık sorulan soruları cevaplamak istiyorum.

Drop Nedir? S.S.S

Takım elbisede drop nasıl hesaplanır?

Kendi drop değerinizi bulabilmek için öncelikli olarak, göğüs çevrenizi bir mezura ile ölçün. Burada göğüs çevrenizin 100 cm çıktığını varsayalım.

Göğüs bölgenizi ölçtükten sonra bel bölgenizi ölçün. Buranın da 88 cm çıktığını varsayalım. 

Sonrasında bel bölgenizde ve göğüs bölgenizde çıkan değerleri 2’ye bölün.

Verdiğimiz örnek üzerinden 88/2 = 44 cm bel bölgesi olacak, 100 / 2 = 50 cm göğüs bölgesi olacaktır. 

Bölme işlemini yaptıktan sonra çıkan sonuçlardan göğüs bölgesi değerinden bel bölgesi değerini çıkartın. Sonuç olarak drop değeriniz ortaya çıkacaktır. 

Verdiğimiz örnekte drop değeri, 50 – 44 = 6 drop çıkacaktır. 

4 drop mu büyük 6 drop mu büyük? 

Bu soruya cevap vermeden önce ilk olarak şunu tekrar hatırlatmakta fayda var; bir ceketin drop değeri, ne kadar küçük olursa ceket o kadar bol ve geniş bir kalıba sahip demektir. Takım elbise drop değeri büyüdükçe ise ceketteki genişlik azalır.

Bu doğrultuda 4 drop takım elbise ceketi mi daha büyük yoksa 6 drop takım elbise ceketi mi daha büyük sorusuna karşılık olarak, 4 drop takım elbise ceketi daha büyüktür cevabını verebiliriz. 

F drop ne demek? 

F drop ince yapılı, kol boyu uzun ve uzun boylu erkekler için kullanılan bir tabirdir.

“Cekette drop ne demek? Takım elbise drop nedir?” başlıklı  makalemizin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan yerleri yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın