Bakımlı Erkek Olmanın Yolları! Bakım Erkek Nasıl Olunur?

Bakımlı erkek olmanın yolları, saç bakımı ile başlar ayak bakımına kadar ilerler ki bu makalemde zaten bakımlı erkek nasıl olunur? bakımlı erkek olmak için neler yapılabilir? Sorularının cevaplarından bahsedeceğim.

Ancak bunlardan bahsetmeden önce ilk olarak, neden bakımlı olmamız gerektiğinden bahsetmek istiyorum; çünkü bizim toplumumuzda bakımlı erkeğe karşı bir ön yargı bulunmaktadır. Bu ön yargı da birçok erkeğin kendisine bakım yapmasını engellemektedir.

Bu yüzden de ilk olarak, neden bakım yapmalısınız?  Bu sorunun cevabından bahsetmek istiyorum.

Kendinize bakım yapmanız, bakımlı olmanız ilk olarak kendinize değer verdiğinizin en önemli göstergelerinden bir tanesidir ve insanların sizinle ilk tanıştıklarında  bakacakları ilk şey kendinize verdiğiniz değer olacaktır.

Şu bir gerçek ki kimse kendisine değer vermeyen bir insana, değer vermek istemez. Daha doğrusu bilinçaltı düzeyde değer veremez. Çünkü daha karşısındaki kişi kendisine değer vermiyordur, kendisini neden versin ki? 

İşte sadece bu sebepten ötürü bile bakımlı olmamız gerekir. 

Peki kendimize erkek olarak kendimize nasıl bakım yapacağız? Bakımlı erkek nasıl olunur? 

YAZI İÇERİĞİ

Bakımlı Erkek Olmanın Yolları Nelerdir? 

#1. El Bakımı

bakımlı-erkek-olmanın-yolları-nelerdir

Maniküre mi geldik canım, el bakımı ne alaka? Demeyin! Çünkü bir insanın, farkında olmasa dahi ilk gözüne çarpacağı noktanız, elleriniz olacaktır. Peki el bakımı nasıl yapılır? 

Dostlar benim buradaki el bakımından kastım, tırnak bakımınızdır. Öyle ki uzun, içi kirle dolmuş tırnaklar (ki uzamış tırnağın içi çoğunlukla kirle dolar) gerçekten kötü bir görüntü oluşturmaktadır ve karşıdaki kişiye resmen ben kendime değer vermeyen, saygı duymayan bir insanım diye bağırmaktadır. 

Bu yüzden mutlaka tırnak bakımınızı yapmanızı öneririm. Ortalama haftada bir defa tırnaklarınızı kesmenizi muhakkak öneririm. 

  • Ayrıca elleriniz için nemlendirici de kullanabilirsiniz. 

Erkek Manikür Seti – İncelemek İçin Tıklayın

#2. Diş Bakımı 

bakımlı-erkek-olmanın-yolları

Bir insanın en kötü görünümü muhtemelen, güldüğünde ortaya çıkan sapsarı dişlerinin olduğu andır. İstediniz kadar güzel giyinmiş olsun, istediğiniz kadar yakışıklı olun bu görüntü tüm karizmanızı yok edecektir. 

Ayrıca diş bakımının önemini sadece estetik açısından düşünmek de hata olur. Çünkü sağlıklı bakılmamış dişlerin sonu hepimizin bildiği üzere çürümektir. Aslında sadece bu sebepten ötürü bile dişlerinize düzenli bir şekilde bakmanız gerekir. 

Burada şunu da belirtmem gerekir ki birçok insanda diş fırçalama alışkanlığı yoktur. Bunun bilincindeyim. Ancak şunun bilincinde olmak gerekir ki alışkanlıklar bir günde kazanılmaz.  Bu diş fırçalama alışkanlığı içinde geçerlidir.

Sizler dişlerinizi her gün, düzenli bir şekilde fırçaladıkça bu alışkanlığı kazanacaksınız. Neticesinde ise hem estetik açından hem de sağlık açısından sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. 

#3. Saç Bakımı 

bakımlı-erkek-olmanın-püf-noktaları

Bakımlı erkek olmanın yolları nelerdir? Sorusunun bir diğer cevabı da saç bakımından geçmektedir. 

Saçlar,  bizim insan olaraktan güzel olmamızı veya yakışıklı olmamızı belirleyen en temel etkenlerden bir tanesidir.

Mesela çok güzel bir kadını düşünün ve ardından o kadının saçsız halini düşünün. Muhtemelen güzellik açısından o kadında dağlar kadar fark oluşacaktır. Kadınlarda var olan bu mevcut durum kadınlardaki kadar olmasa da biz erkeklerde de mevcuttur. Yani saçlar, biz erkekler için de oldukça önemlidir. 

Bu yüzden de saç bakımına oldukça önem vermeliyiz. Peki saç bakımı nasıl yapılır? 

Bu sorunun en temel cevabı tabi ki de günümüzde kullandığımız şampuanlardır. Ancak bazı bitkisel yağları da kullanmanızı öneririm. Şuan da kullanmasam da zamanında kullanmıştım ve emin olun faydasını görmüştüm. Ayrıca mümkün olduğunca saç spreyi, wax gibi saç şekillendiricilerden uzak durun. Belirli bir zamandan sonra bunlar saçlarınızı yıpratır

Ayrıca (bkz: yüz şekline göre saç modelleri

#4. Sakal Bakımı 

erkek-bakımlı-olmanın-yolları

Bu maddemiz sakal bırakan kişileri ilgilendirmektedir. Öncelikli olarak şunu söyleyeyim ki sakal bakımının temel yolu, yüz tipinize uyan bir sakal modeli seçmekten geçer. Nitekim yüz şeklinize uymayan, karışmış, uzun bir sakalın zaten bir bakımı olmaz. İlk olarak yüz şeklinize göre sakal modeli belirlemelisiniz.

  • Bunu nasıl yapabileceğinizden şuradaki makalemde detaylı bir şekilde bahsettim. 

Yüz şeklinize göre sakalı belirledikten sonra, sakal bakımınızı yapmak için sakal bakım yağı gibi ürünleri kullanmanızı öneririm. Nitekim bu ürünler, sakalı nemlendirir ve sakalı yumuşatır. Böylelikle sakallarınız daha bakımlı hale gelmiş olur. 

#5. Yüz Bakımı 

bakımlı-bir-erkek-nasıl-olunur

Yüz bakımı yapmanız en temel düzeyde, gözeneklerinizin derinlemesine temizlenmesine ve lekelere yol açabilecek kalıntıların giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca yüz bakımı yaparak cildiniz üzerindeki ölü tabakaların temizlenmesini sağlayarak, cildin yenilenmesine olanak sağlarsınız. Sonuç olarak ise daha temiz bir yüze sahip olur ve daha iyi bir görünüm elde edersiniz. 

Bu yüzden yüz bakım ürünlerini  (yüz bakım kremi, nemlendirici krem  gibi ürünleri) kullanın. Özellikle yüzünüzde çok fazla sivilce var ise cildiyeye görünmenizde fayda var. 

#6. Temiz Giyinin 

Bakımlı erkek nasıl olunur? Sorusuna cevap olarak yukarıda anlattıklarım, vücut hatlarınız için yapabilecekleriniz üzerineydi. Şimdi ise giyim açısından bakımlı olmak için yapmanız gerekenlerden bahsetmek istiyorum. 

Dostlar gündelik hayatınız içerisinde, eğer inşaat gibi üzerinizin kirleneceği işlerde çalışmıyorsanız kıyafetlerinizin daima temiz olmasına dikkat edin. Bu bakımlı görünmek için en temel şartlardan bir tanesidir.

Bununla beraber kıyafetlerinizin ütülü olması, kırışık olmaması da bakımlı görünmeniz için oldukça önemlidir.

Giyim konusunda, bakım gözükmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise kıyafetlerinizin üzerinize tam oturmasıdır. Özellikle pantolonlarda buna dikkat edin. Aşağı doğru sarkan bir pantolon, bununla beraber belden dışarı çıkan bir atlet gerçekten kötü bir görünüm oluşturmaktadır. Bu kötü görünüme engel olmak için pantolon belinize tam otursa dahi, kemer kullanın. 

#7. Bakım Ürünlerini Kullanmaktan Çekinmeyin! 

Bakımlı erkek olmanın en önemli yollarından bir tanesi de erkek bakım ürünlerini kullanmaktır. Mesela en basitinden bir fön makinesi sayesinde saçlarınızı istediğiniz şekilde şekillendirebilir ve daha bakımlı bir görünüm elde edebilirsiniz. Nitekim birçok erkek saçları dağınık bir şekilde yani bakımsız bir şekilde gezmektedir. Sadece fön makinesi bile birçok erkeği daha  bakımlı hale getirecek bir araçtır.

Peki erkek bakım ürünleri nelerdir? Bu sorunun cevabını “Her erkeğin sahip olması gereken bakım ürünleri” başlıklı makalemde detaylı bir şekilde anlattım. Okumanızı mutlaka öneririm. 

#8. Parfüm Kullanın 

erkek-bakımlı-olmanın-yolları

Parfüm kullanımının bizim hayatımızda önemli etkileri vardır. Öyle ki  parfüm kullanaraktan ilk olarak karşımızdaki insanın bilinçaltına bakımlı bir insan olduğumuz mesajını veriyoruz. Bununla beraber olarak da çekicilik seviyemiz artıyor. Diğer insanların bize karşı olan güven seviyeleri artıyor. Hatta ve hatta karşı cinsle olan ilişkilerimizde parfüm kullanmamızın sayesinde 1-0 önde başlıyoruz.  

İşte bu ve benzeri sebeplerden ötürü diyorum ki parfüm kullanmanın bizim hayatımızda önemli bir yeri vardır. Bu önem en çokta diğer insanlara bakımlı olduğumuzu göstermekte yatmaktadır. Bu yüzden de ister gündelik hayatımız içerisinde olsun ister resmi gireceğimiz ortamlarda olsun parfüm kullanmalıyız. 

Peki en erkek parfümleri nelerdir? Diye soracak olursanız, bu sorunun cevabını liste halinde şuradaki makalemde anlattım.

(bkz: en iyi erkek parfümleri nelerdir?

  • Bakımlı erkek olmanın yolları nelerdir? başlıklı makalemin sonuna geldik. Umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir. Kafanıza takılan soruları yorum kısmında belirtebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın