En İyi Erkek Parfümleri 2023 – Top 10!

En iyi erkek parfümleri nelerdir? 

Parfümler arasındaki temel farklar, isimli makalemde bahsetmiş olduğum üzere parfümlerin, parfüm kullanımının bizim hayatımızda önemli etkileri vardır.

Öyle ki  parfüm kullanaraktan ilk olarak karşımızdaki insanın bilinçaltına bakımlı bir insan olduğumuz mesajını veriyoruz. Bununla beraber olarak da çekicilik seviyemiz artıyor. Diğer insanların bize karşı olan güven seviyeleri artıyor.

Hatta ve hatta karşı cinsle olan ilişkilerimizde parfüm kullanmamızın sayesinde 1-0 önde başlıyoruz.  İşte bu ve benzeri sebeplerden ötürü diyorum ki parfüm kullanmanın bizim hayatımızda önemli bir yeri vardır.

Ancak burada şu bilinmelidir ki parfüm kullanmanın önemli olmasına etki eden etkenlerin hepsi yanlış, kötü parfüm seçimi sonrasında ortadan kaybolabilir. Yani kötü bir parfüm kullanımı ile ilişkilerimize 1-0 önde başlamak yerine, 1-0 geride başlayabiliriz.  

Bu yüzden kullanacağımız parfümler hakkında bilgi sahibi olmalı ve “En iyi erkek parfümleri nelerdir? En beğenilen erkek parfümleri nelerdir?” gibi soruların cevaplarını bilmeliyiz.

Bu makalemde sizlere en iyi erkek parfümleri hakkında bili vericem. Ancak ilk olaraktan aşağıda tanıtacağım parfümleri daha iyi anlayabilmeniz, parfüm notaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. Çünkü parfüm notaları hakkında bilgi sahibi olmazsanız, aşağıda tanıtacağım parfümlerden de hiçbir şey anlamayacaksınız.

Hatta ve hatta herhangi bir mağazaya gidip parfüm alışverişi yapsanız dahi muhtemelen tercihiniz olmayan bir parfüm tercihi yapacaksınız; çünkü parfüm notaları hakkında bilginiz yok. Bu yüzden ilk olaraktan parfüm notaları hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. 

Ayrıca parfümlerdeki edt, edp ve edc farkını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

YAZI İÇERİĞİ

Parfüm Notaları Nedir?

Dostlar parfümlerin notaları diye ifade edilen şey, parfümün kokusunu yayma aşamalarıdır. Nitekim bir parfümü üzerinize sıktığınız andan itibaren, belirli aralıklarla o parfümden farklı kokular yayılmaya başlar. İşte bu farklı kokular, nota dediğimiz kavramla birbirinden ayrılmıştır. 

Burada bazılarınız sorabilir ki “Parfümlerden neden tek sabit bir koku gelmiyor da belirli aralıklarla farklı kokular geliyor?”  Bu sorunun cevabını şu şekilde vereyim; parfümün içinde bulunan kokuların ( parfüm yağı bileşenleri ) farklı maddelere ait olması dolayısıyla bunların ağırlıklarının, yoğunluklarının ve uçuculuklarının da birbirlerinden farklı olmasından ötürü parfümlerde belirli aralıklarla farklı kokular yaymaktadır. Buna da yukarıda söylediğim üzere parfümlerin notaları denmektedir. 

Bu doğrultuda parfümlerdeki nota çeşitlerini inceleyecek olursak eğer bir parfümde 3 çeşit nota vardır. Bunlar; 

 • Üst Nota: Üst notaya tepe notası da denir. Parfüm sıkıldığında alınan ilk kokudur.  Hani parfüm denemesinde bileğinize parfümü sıkar ve kokusunu koklarsınız ya işte o kokladığınız koku parfümün tepe noktasıdır. Parfümün kokusunu oluşturan maddelerden en uçucuları bu kısımda bulunur. Üst nota da oluşan koku 2 – 5 dakika içerisinde kaybolur.  
 • Orta Nota: En önemli bölümü anlamında kalp notası da denir. Parfümün “tema”sını / “karakter”ini belirleyen kısmıdır. En belirgin hali kokunun cilde yerleşmesiyle ortaya çıkar ve kalıcılığı genellikle 20 ila 30 dakika dakika kadar sürer.
 • Alt Nota: Bu bölüme dip nota da denir. Kokuya zenginlik ve derinlik katmakta ve genellikle parfüm uygulandıktan en az yarım saat sonra, orta nota kaybolmaya yakınken duyulmaya başlayan notadır. Parfümün alt notadaki kokusu önemlidir; çünkü bu kısımdaki koku, parfümün gerçek kişiliğinin, kalıcılığının başarısını gösterir. 

Parfüm notaları kısaca bu şekildedir ve özetle toparlayacak olursak şunu bilin ki bir parfümün kokusu belirli zaman periyotlarıyla değişir. Bir parfüm belirli zaman periyotlarıyla üç farklı nota da farklı kokular yayar. 

Bu bilgileri verdikten sonra artık aşağıda tavsiye edeceğim en iyi erkek parfümleri hakkında daha iyi bilgi sahibi olacaksınız ve kendi tarzınıza uygun parfümü daha iyi seçeceksiniz. O zaman “en iyi erkek parfumleri”ni tanımaya başlayalım. 

En İyi Erkek Parfümleri / Tarzınıza Uygun 10 Parfüm 

 

#10. 1 Million ( Eau De Toilette )

en-iyi-erkek-parfümleri
Erkekler için en iyi erkek parfümleri !

Külçe altın görümüyle dikkat çeken bu parfüm, piyasa içerisinde en çok satılan ve dolayısıyla en çok kullanılan erkek parfümlerinden bir tanesidir ve zaten bu parfümün olumsuz özelliğini de bu oluşturmaktadır. Nitekim toplum içerisinde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu da sizi orjinal yapmaz. 

One million notaları;

 • Üst Nota: Greyfurt, kanlı portakal ve nane ( 2 ila 5 dakikalık koku ) 
 • Orta Nota: Gül, Tarçın, Baharat  ( 2 ila 5 dakikadan sonra oluşan 30 dakikalık koku )
 • Alt Nota: Hindistan paçuli, kehribar, odunsu kokular, erkeksi deri kokuları  ( 30 dakika bitiminden sonra oluşan koku) 

Dostlar parfümün notalarından da anlayacağınız üzere one million parfümün kokusu tatlıdır. Bunun içindir ki biraz ünisex bir parfümdür. Parfümün kalıcılığı konusuna gelecek olursak parfümün kalıcılığı da gayet iyidir.  Ve son olarak da bu parfüm toplum tarafından kabul görmüş oldukça kaliteli bir parfümdür. Ancak olumsuz tarafı yukarıda söylediğim üzere birçok kişi tarafından kullanılıyor olmasıdır. 

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

1 million ( EDT) Kullanıcı Oylarını Gör   

( Not: Sayfayı Türkçe diline çevirin ve parfüm hakkındaki kullanıcı oylarını görün.) 

#9. Blue De Channel ( Eau De Toilette )

En iyi erkek parfümleri

Odunsu aromatik bir kokuya sahip olduğu için kış aylarında kullanılması tavsiye edilen bu parfüm en iyi erkek parfümleri arasında yerini mutlaka almalıdır. Çünkü 2010 yılında piyasaya sürülen bu parfüm 10 yılı geride bırakarak günümüze ulaşmış ve bu 10 yıl içerisinde de satış rekorları kırarak, bir klasik haline gelmiştir.  Gerek kalıcılığı, gerek maskulenliği, gerekse karşı cins tarafından beğenilmesi bakımından oldukça etkili bir parfümdür. Kadınları etkileyen en iyi erkek parfümü arasında yer alabilecek bir parfüm.

Blue de chanel notaları; 

 • Üst nota: Limon, nane, pembe biber, greyfurt 
 • Orta nota: Zencefil, küçük hindistan cevizi, yasemin yaprağı, 
 • Alt Nota:  Sandal ağacı, paçuli, güve otu, tütsü, sedir ağacı, beyaz misk 

Kokunun başlangıcında  greyfurt kokusu çok canlıdır. Zaten ilk sıktığınızda en beğeneceğiniz yeri muhtemelen bu freş greyfurt yeri olacaktır. Aynı zamanda bu parfümünün çok satılmasındaki temel etkenlerden birisi de bu kısımdır. Parfümü sıkmanızın ilerleyen zamanlarında hafiften bir tütsü notası gelecektir. 

Blue de chanel parfümünün teknik özelliklerini inceleyecek olursak eğer, parfümün kapak kısmı mıknatıslıdır ve fotoğrafta görmüş olduğunuz üzere basit bir tasarımı vardır. 

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Blue De Chanel Parfüm İçin Kullanıcı Oylarını Gör

#8.Paco Rabanne İnvictus ( Eau De Toilette ) 

en-iyi-erkek-parfümü-hangisi
En iyi erkek parfümleri 2021

En iyi erkek parfümleri arasında yer verdiğim Paco rabanne invictus parfümüne tasarımcısı tarafından yüklenen anlam, “savaşcı” ve “kazanan”dır.  Zaten kupa tasarımı ile çıkan bu parfüm ‘kazanan’ imajına ciddi bir gönderme yapıyor.

İnvictus genel olaraktan kapalı ofis çalışan, açık tenli şehirli erkeğin güzel bir tercihi olacaktır. Hareketli bir işi olan insanlar için bu parfüm kalıcılığı etkili olmayacaktır. 

Paco Rabanne Notaları:

 • Üst Nota: Greyfurt, Deniz Tuzu, Deniz Notaları
 • Orta Nota: Defne Yaprağı, Sardunya, Baharat
 • Alt Nota: Kırmızı kehribar, Guasiac Ahşap 

Buraya Tıklayarak Ürünü İncele!

Paco Rabanne İnvictus Kullanıcı Oylarını Gör

#7. Dior Sauvage ( Eau De Parfume ) 

En beğenilen erkek parfümleri listesine katmamız gereken, olmazsa olmaz parfümlerden bir tanesi de şüphesiz ki “Dior Sauvage” Parfümdür. Çünkü bu parfüm kullanım açısından oldukça esnek, kalıcılık konusunda ve notalar konusunda oldukça kalitelidir.. Aynı zamanda bu parfümün kullanıcı yorumlarına baktığımda hem kalıcılık yönünden hem de koku yönünden birçok kişinin bu parfüme geri dönüşünün olumlu yönde olduğunu ve insanların beğendiğini gördüm.

Ayrıca  piyasadaki parfümlerin çok büyük bir çoğunluğu kışlık ve yazlık hatta gün içinde farklı zaman dilimlerinde kullanılması bakımından kategorize edilmekteyken, Christian Dior Sauvage hem yaz hem kış hem de günün herhangi bir saatinde kullanılabilmesi yönü ile kullanıcılarına çok büyük bir esneklik sağlıyor. Ee haliyle bu özelliklerinden ötürü bu parfümü bu listeye ekleme zorunluluğu hissettim. 

Dior sauvage notaları (Eau de parfume) :

 • Üst nota: Bergomat
 • Orta Nota: Lavanta, yıldız anason, küçük hindistan cevizi, Sichuan biber
 • Alt Notaları: Vanilya, Ambroksan 

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Dior Sauvage Kullanıcı Oylarını Gör

#6. Versace Eros ( Eau de toilette ) 

En iyi erkek parfümleri listemizde sizlere tanıtmak istediğim bir diğer parfüm de “Versace Eros”dur.  Bu parfüm, Versace’nin diğer parfümleri gibi oldukça kalitelidir. Ayrıca her zevke hitap edebilecek yegane erkek parfümlerindendir. Karakteri gereği, yüksek ihtimalle birçok kişiden kötü geri bildirim almazsınız. Aksine fark edilirliği de yüksek olduğu için insanlar sürekli parfüm markanızı sorar.  Eau de toilette bir parfüm olmasına rağmen kalıcılık konusunda başarılıdır.

Keskin zevkleriniz yoksa, kalıcı ve fark edilirliği yüksek bir parfüm arıyorsanız oldukça uygun. 

Versace Eros notaları: 

 • Üst Nota: Nane yaprakları, İtalyan limon kabuğu, yeşil elma
 • Orta Nota: Venüzeala tonka fasulyesi, kehribar, sardunya 
 • Alt Nota:  Itır, vanilya, atlas sediri, virginia sediri, meşe yosunu

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Versace Eros (EDT) Parfüm Kullanıcı Oyları

#5. Aqua Di Gio Profumo – Giorgio Armani (Eau De Parfum)

En iyi 10 erkek parfümü listemizde size tanıtmak istediğim bir diğer parfüm ise “Acqua Di Gio Profumo” parfümüdür. Bu parfüm, ıtırlı bitkilerin yanı sıra odunsu ve baharatımsı notaları da içeren parfümüdür. Acqua Di Gio Prpfumo parfümü, önceki sürümüne göre  (Acqua Di Gio) meyvemsi notalar alınmış onun yerine baharatımsı başka notalar eklenmiştir. 

2015 yılında piyasaya sürülen bu parfümün kalıcılığı da oldukça etkilidir.

Acqua Di Gio Profumo Notaları: 

 • Üst Nota: Bergomat, Deniz Notaları
 • Orta Nota: Sardunya, Ada Çayı, Biber
 • Alt Nota: Tütsü, Paçuli

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Acqua Di Gio Profomo Parfüm Kullanıcı Oyları

#4. Tom Ford Noir Extreme ( Eau De Parfum )

en-iyi-erkek-parfumleri-secildiü

Tom Ford Noir Extreme Edp, Noir serisinin devamı niteliğindedir. İlk olarak 2012 yılında çıkan Noir serisi beş farklı parfüm serisinden oluşuyor. Bunlardan biri de 2015 yılında çıkan Tom Ford Noir Extreme’dir. Zaten genel olarak bakıldığında ilk çıkan Noir erkek parfümü sevilmeseydi bugün aynı isimle serisi yapılmaz ve kullanıcılar tarafından bu kadar çok olumlu dönüş almazdı.  

Tom Ford Noir Extreme Notaları: 

 • Üst Nota: Mandalina, Neroli, safran, küçük hindistan cevizi, kakule 
 • Orta Nota: Gül, yasemin, portakal çiceği, kulfi 
 • Alt Nota: Kehribar, sandal ağacı, vanilya, odunsu notalar

Tom Ford Noir Extreme parfümü yukarıda görmüş olduğunuz üzere zengin bir içeriği vardır. Üst notalarda mandalina, safran, kakule, küçük Hindistan cevizi; kalp notasında gül özü, yasemin akordu, portakal çiçeği ve Hindistan’a özgü kulfi tatlısı; alt notalarda ise vanilya, amber, sandal ağacı, kehribar ve damla sakızı ağacı reçinesi.

Gerek içeriğinin zenginliğinden ötürü, gerek olumlu geri dönüş  olmasından ötürü, gerekse içeriğinin zenginliğinden ötürü Tom Ford Noir Extreme parfümünü en iyi erkek parfümleri listemize ekliyoruz. 

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Tom Ford Noir Extreme Kullanıcı Oyları

#3. Giorgio Armani Code Profumo

en-iyi-erkek-parfümleri-nelerdir-isimleri

Giorgio Armani Code Profumo parfümü, Giorgio Armani tarafından tasarlamış bir parfümdür ve 2016 yılında piyasaya sürülmüştür.  Koku grubu olarak baharat grubunda yer almaktadır. Tasarımını inceleyecek olursak metalik detaylarıyla ilgi çeken, kahverengi, ince, uzun bir şişesi vardır. Ve bu şişe tasarımı bizlere her ne kadar ağır, yoğun, soğuk bir kış akşamını andıran bir kokuymuş izlenimini verse de pek fazla alakası yoktur. Hatta neredeyse tam tersidir. Her ortama uygun, hemen hemen herkes tarafından sevilebilecek klasik bir kokuya sahip olan Armani Code Profuma parfümünün notlarını inceleyecek olursak; 

 • Üst Nota: Kakule, yeşil elma, yeşil mandarin
 • Orta Nota: Muskat, lavanta, portakal çiçeği
 • Alt Nota:  Tonka fasulyesi, kehribar ve deri 

Notalardan anlayacağınız üzere bu parfümün genel olarak kokusu tatlıdır. Ancak buradaki tatlılık bayan bir tatlılık değildir. Oldukça hafif ve kalıcı bir tatlılıktır. 

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Giorgia Armani Profume Code Kullanıcı Oyları

#2. Davidoff – Cool Water 

En iyi erkek parfümleri listemize “Davidoff Cool Water” parfümünü koymazsam olmazdı sanırım. Nitekim dostlar bu parfüm oldukça eski bir parfümdür ve hatta birçok parfüm bağımlısı erkeğin ilk kullandığı parfüm arasında olma ihtimali oldukça yüksektir. Maziden günümüze ulaşmış olan bu parfüm hala yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyorsa bunun en önemli nedeni var olan kalitesidir. 

 Genellikle çiçeksi ve odunsu notların kullanıldığı bu parfüm bir çok erkeği memnun edebilecek düzeydedir. Aynı zamanda  hafif ve ferahlatıcı olan parfüm her tene uyabilir. 

Davidoff – Cool Water Notaları: 

 • Üst Nota: Deniz suyu notası, lavanta, nane, biberiye, portakal çiçeği 
 • Orta Nota: Sandal ağacı, sardunya, neroli ve yasemin
 • Alt Nota: Misk, tütün, meşe likeni, sedir ağacı, kehribar 

Davidoff cool water parfüm hakkında son olarak bilin ki bilinen en iyi deniz kokulu parfümdür. Kalıcılık konusunda da oldukça başarılı olan bu parfüm tam bir fiyat performans parfümüdür.  

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Davidoff Cool Water Kullanıcı Oyları

#1. Creed Aventus ( Eau De Parfume )

Creed aventus 2010 yılında piyasaya sürüldüğünden bu yana yoğun ilgi gören özel kokular arasında yer almaktadır. Tasarımı oldukça şık olan bu parfümün tasarımının, Fransız İmparator Napolyon’a ithaf edildiği söyleniyor. Zaten  Creed Aventus EDP parfümünün şişesinde zırha benzer süslemeler ile savaş atı figürünün yer alması bu söylentileri doğrular nitelikte olduğunu gösteriyor.

Creed aventus parfümünün kokusundan bahsedecek olursak eğer üst notada bergamot, siyah kuş üzümü, elma ve ananas notaları vardır. Açılışta bu parfümün notaları hakkında anansın daha baskın olduğunu söylemek mümkün. Ancak bergamot da baştaki ekşimsi ve asitli tadı başarılı bir şekilde yansıtıyor.

Elma kokusunun baskın olmaya başlamasından itibaren Creed Aventus (Eau De Parfume) çok daha fresh bir havaya bürünüyor. Özellikle erkek parfümü önerisi arayışında bulunanlar için başlangıç notalarının ardından son bölümde gri amber, yasemin ile odunsu notalar baskınlığını koruyor. Neticede bu özelliklere sahip bir parfüm için çok çekici ve baş döndürücü bir parfüm olduğunu söylemek oldukça yerinde olacaktır. 

Son olarak Creed Aventus parfümü, kullanım döneminin resmi internet sitelerinde yaz dönemi olarak belirtmiş.  Ancak esansın ilk açılış notasında yoğun ekşimsi kokuların yer alması sebebiyle Creed Aventus parfümün sıcak yaz aylarında ve özellikle gündüz kullanımda biraz sıkıntı yaratabileceği kanaatindeyim. Fakat çok sıcaklar diyebileceğimiz anların dışında yaz mevsiminin özellikle akşam saatlerinde tatlı esintiler eşliğinde bu parfümün baş döndürücü etkisi çok daha kolay bir şekilde kendisini hissettirecektir.

Ürünü İncelemek İçin Tıkla!

Creed Aventus (EDP) Kullanıcı Yorumları

Bir cevap yazın