Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Yüz şekline göre saç modelleri yazımı okuduysanız eğer orada her insanın farklı bir yüz tipi olduğundan ve her farklı  yüz tipine biraz daha fazla uyan bir saç modeli olduğundan bahsetmiştim.  O makalemde bahsettiğim aynı durum, sakal modelleri için de geçerlidir. Öyle ki yuvarlak yüz şekline göre sakal modelleri farklıdır, oval yüz şekline göre sakal modelleri farklıdır ve diğer yüz şekillerine göre sakal modelleri de farklıdır. 

Bu farklılıklara uyarak yüz şeklimize göre seçtiğimiz sakal modelleri bizleri fiziki açıdan biraz daha fazla hoş, yani yakışıklı gösterecektir. Çünkü en temel düzeyde yüzümüz ile uygun olacaktır. Bu doğrultuda yüz tipini göre sakal modelleri  nelerdir? Sorusuna cevap verelim ve hangi yüz tipine hangi sakal modeli uyuyor bunu hep birlikte inceleyelim. Ancak bu incelemeyi yapmadan önce sizlere ufak bir uyarıda bulunmak istiyorum: Dostlar burada yüz şeklinize göre seçeceğiniz sakal modelleri sizi olduğunuzdan biraz daha fazla yakışıklı gösterecektir. Yani yüzünüze uymayan bir sakal modeli seçtiğinizde çok gözükmeyeceksiniz. Sadece yüzünüze biraz daha fazla uymayan bir sakal modelini seçmiş olacaksınız, o kadar. Bu yüzden kesinlikle “Aaa o sakal modeli bana uymuyormuş” deyip de istediğiniz sakal modelinden vazgeçmeyin. 

Bu uyarıyı yaptıktan sonra yüz şekline göre sakal stillerini inceleyebiliriz. 

YAZI İÇERİĞİ

Yüz Tipine Göre Sakal Modelleri 

Yuvarlak Yüz Sakal Modelleri 

Yuvarlak yüze hangi sakal yakışır? Sorusunu cevaplamadan önce ilk olarakdan yuvarlak yüz şekli nedir? Sorusunun cevabını verelim. 

Dostlar yuvarlak yüz şeklinde yüzün uzunluğu ve genişliği hemen hemen birbirine eşittir. Ancak yuvarlak yüz tipi şeklinde kişinin yüz kısmında belirgin köşe ve açılar yoktur.

 • Eğer yüzünüzün uzunluğu ve genişliği birbirine eşitse ve yüzünüzde belirgin köşe ve açılar yoksa o zaman sizde yuvarlak yüz tipi şekline sahipsinizdir.
 • Bu yüz şekline sahipseniz yüzünüzde köşeli bir görünüm sağlamak oldukça önemlidir. Bunun için de tercih edebileceğiniz sakal modelleri sırasıyla; 

yüz-şekline-göre-sakal-modelleri

kısa-tam-sakal

Oval Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri 

Oval yüz şeklinde yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır ve köşe hatları çok fazla belirgin değildir.  

 • Eğer oval yüz tipine sahipseniz şanslısınızdır. Çünkü oval yüz tipine her saç modeli ve sakal modeli uygulanabilir. Bu yüzden oval yüz tipine sahipseniz size tavsiyem deneme yoluna gidin. Yani istediğiniz sakal modelini deneyin. Hangisi size uygunsa onu tercih edin.
 • Oval  yüz tipine her sakal modeli uyduğu için sizin komple sakal modelleri yazıma bakmanız ve oradan istediğiniz sakal modelini tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. 
 • ( Bkz: Sakal Modelleri

Kalp Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri 

Bu yüz şeklinde çene hattı alından daha geniştir ve çene hattı aşağı doğru üçgen bir şekilde gelmektedir. 

 • Bu yüz tipine sahipseniz çenenizi dolgun göstermeniz gerekir. Bunun içinde çene kısmınızı dolgun gösterecek sakal modellerine ihtiyacınız vardır. 
 • Bu doğrultuda kullanabileceğiniz sakal modelleri; 

keçi-sakalı

her-yüz-şekline-göre-sakal-modeli

yüz-tipine-göre-sakal-modelleri

Kare Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri 

Kare yüz şeklinde yüzün uzunluğu ve genişliği birbirine eşittir. Aynı zamanda yüz hatlarında belirgin köşeler vardır. 

 • Kare yüz şekli, belirgin köşelere sahip bir yüz şekli olduğu için çene bölgesini vurgulayan sakal modelleri bu yüz şekline çok daha fazla yakışmaktadır. 
 • Bu yüzden kare yüz şekline sahipseniz yandan ince aşağıya doğru kalın sakal modeli veya top sakal modelleri size  çok daha fazla yakışacaktır. 

tüm-yüz-şekline-göre-sakal-modelleri

Elmas Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri 

Elmas yüz tipinde elmacık kemikleri alın ve çeneye oranla daha büyüktür ve çene oldukça belirgindir. Aynı zamanda  elmas yüz tipinde çene ile dudak arasındaki mesafede kısadır. 

 • Bu yüz şekline sahipseniz, yüzünüzün en geniş kısmı olan elmacık kemiklerinizin belirginliğini azaltmak için  yanaklarda genişleyen sakal modellerini tercih etmelisiniz.
 • Bunun içinde tabi ki uzun sakal modellerini tercih etmelisiniz. Ayrıca tüm çenenizi kaplayacak geniş bir sakal ve bıyık ikilisini de tercih edebilirsiniz. 

uzun-sakal-modelleri

Makalenin sonuna geldik, tüm sakal ve bıyık modellerini görmek için buraya tıklayınız. 

En İyi Sakal Bakım Ürünleri – Satın Almak İçin Tıklayın!

 

Bir cevap yazın