Frak Nedir? Frak Elbise Nerede Giyilir?

Frak Nedir? 

Muhtemelen hayatınız içerisinde hiçbir zaman frak elbise giyilen bir organizasyona katılmadınız. Bu yüzden de belki de hiçbir zaman, frak elbiseyi canlı halde bir kişinin üzerinde görmediniz. Çünkü bu takım elbise modeli, çok sınırlı durumlarda giyilir.

Ancak burada sizlere  frak elbise nerede giyilir? Sorusuna cevap vermeden önce ilk olaraktan frak nedir? Sorusunun cevabını vermek istiyorum. Nitekim frak elbise nedir? Sorusunun cevabını öğrendikten sonra, frak elbise nerede giyilir? Sorusunun cevabını çok daha net bir şekilde anlayabilirsiniz.

YAZI İÇERİĞİ

Frak Nedir? 

Dostlar frak elbise, devlet törenleri gibi çok resmi törenlerde tercih edilen, tasarım ve aksesuarları kesin kurallar ile belirlenmiş tören kıyafetidir. Zaten bu sebepten ötürü de bu elbiseyi muhtemelen hiçbir organizasyonda bir insanın üzerinde canlı halde görmediniz. (Müzik festivalleri ve devlet törenleri hariç) Çünkü bu elbise modeli yukarıda da belirtildiği gibi çok resmi devlet törenlerinde veya resmi işlerde giyilir. ( Zamanında meclis başkanın frak elbise giymesi gibi. Ancak bu zorunluluk artık kaldırılmıştır. Birçok resmi devlet töreninde artık frak giyilmemektedir.  ) 

  • Mesela sizler bir smokin takım elbise modelini, düğünlerde oldukça sık bir şekilde görebilirsiniz. Aynı zamanda klasik bir takım elbise modelini de günlük hayatınız içerisinde oldukça sık bir şekilde görebilirsiniz. Ancak frak takım giysiyi göremezsiniz. Nitekim smokin ve klasik takım elbise modellerinden çok daha fazla resmi bir kıyafettir. Aralarındaki en önemli fark da budur zaten. 
  • (Bkz: Smokin takım elbise nedir? Nerede Giyilir?

Frak takım giysinin smokin ve klasik bir takım elbiseden en önemli farkının ne olduğundan bahsettikten sonra şimdi ise sizlere frak takım giysinin yapısal özelliklerinden bahsetmek istiyorum. 

Frak Takım Elbise / Yapısal Özellikleri 

frak-nedir

#1. Frak takımın klasik takım elbise modellerinden yapısal olarak göze çarpan en büyük farkı ve özelliği şüphesiz ki ceket farkıdır. Frak takımın ceketi bele değin yırtmaçlıdır ve arka kısımdaki kumaşı diz kapak kısmına kadar iner. 

#2. Frak takımın ceketinin bir diğer farkı ise yaka modelinin genellikle şal yaka olmasıdır.  Klasik bir takım elbise modelinde ise genellikle takım ceketin yakaları çentik veya zirve olur. 

#3. Frak ile birlikte kesinlikle kravat giyilmez, papyon takılır. Frak takımın en önemli yapısal özelliklerinden bir tanesi de budur. 

#4. Frak takım elbise modelinde özellikle beyaz papyon kullanılır. 

Frak elbisenin yapısal özellikleri de kısaca bu şekildedir. Umarım frak nedir? Sorusunun cevabına ulaşabilmişsinizdir. 

Ayrıca (Bkz: Takım elbise almadan önce mutlaka okumanız gereken yazı!)

 

Bir cevap yazın