Doğru Şekilde Parfüm Nasıl Sıkılır? Parfümün Etkisini Artırın!

Parfümler, sosyal ilişkilerimiz içerisinde bize sağladıkları faydalar neticesinde günlük hayatımızın vazgeçilmez birer parçaları haline gelmişlerdir. Öyle ki artık hemen hemen birçok kişinin dolabında birbirinden farklı parfümler bulunmakta ve gerek iş, gerek okul, gerekse gündelik hayat içerisinde bu farklı parfümler kullanılmaktadır. 

Ancak burada sıkıntı olan nokta birçok kişinin, parfümlerin özelliklerinden anlamaması ve en önemlisi de “Parfüm nasıl sıkılır? Parfüm nereye sıkılır?” gibi soruların cevabını bilememesidir. Nitekim bu soruların cevaplarını bilmek o kadar önemlidir ki bu soruların cevaplarını bilerekten kişi, kullandığı parfümün etkisini 1 iken 2’ye çıkartabilir. Yani kullandığı parfümden daha fazla verim alabilir. Bu hem kalıcılık yönünden böyledir hem de daha güzel kokmak yönünden böyledir. 

Bu yüzden dostlar, kullandığınız parfümün her yönden etkisini artırmak için “Parfüm nasıl sıkılır? Parfüm nerelere sıkılır?” Sorularının cevaplarını bilmek oldukça önemlidir. İşte bu makale sizlere bu soruların cevaplarını açıklayacaktır. Parfüm kullanımına dair bilgiler vermeden önce erkekler için hazırlamış olduğum “En iyi 10 erkek parfüm” listesine bakmak için buraya tıklayabilirsiniz. 

Ayrıca parfümlerin özelliklerini anlattığım makaleme ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz. 

YAZI İÇERİĞİ

Parfüm Nasıl Sıkılır? 

Dostlar parfüm nasıl sıkılır? Sorusuna cevap vermeden ilk olaraktan şu bilgileri bilmenizi istiyorum: Kıyafetlere sıkılan parfüm daha kalıcı olur ancak koku yönden etkisi az olur. Tene sıkılan parfümün ise kalıcılığı azdır ancak koku yönden etkisi daha yüksektir. Tene sıkılan parfümün kalıcılığının daha az olmasının sebebi ise sıcaklıktır. Teninizde sıcaklık yüksek olduğu için bu sıcaklık parfümü dışarı iteceği için parfümün kalıcılığı az olur. Ancak kıyafetlerde yeterince sıcaklık olmadığı için parfümün kalıcılığı daha uzun süre olur. Yani parfüm nereye sıkılırsa kalıcı olur? Tarzında bir sorunuz olursa bilin ki kıyafetlere sıkılırsa daha kalıcı olur. 

Bu yüzden parfüm nasıl sıkılır? Sorusuna karşılık olarak size ilk başta şunu diyebilirim ki hem kalıcılık yönünden hem de koku yönünden parfümden en fazla verimi alabilmek için parfümü belirli oranda kıyafetinize ve belirli oranda teninize sıkmalısınız ki ortaya hem kalıcı hem de koku yönden etkisi yüksek bir parfüm kokusu çıksın. Eğer kıyafete ve tene sıkılan parfüm arasında bir kombinasyon oluşturabilirseniz, parfümden en yüksek verimi alabilirsiniz. 

Bu doğrultuda parfüm nereye sıkılmalı? Sorusuna karşılık olarak, sizlere şunu diyebilirim ki parfümü 5 farklı bölgenize sıkacaksınız eğer bunun 3 bölgesinde kıyafete uygulayın diğer 2 bölgesinde tene uygulayın ki ortaya güzel bir kombinasyon çıksın. Tabii bu kombinasyonu oluşturabilmek için parfüm sıkılacak bölgelerden bahsetmem gerekirse eğer parfümü;

  • Bilek içlerine, dirsek içlerine, boyun bölgesine, omuzlara, göğüs bölgesine, ense bölgesine sıkabilirsiniz. 

Burada sizlere ense bölgenize parfüm sıkmanızı kesinlikle tavsiye ederim; çünkü ense kısmına sıkılan parfüm neticesinde koku birisinin yanından geçtiğinizde yayılmaya devam ediyor. Bu da sizin özellikle kapalı ortamlarda dikkat çekmenizi sağlar. 

Bununla beraber parfüm sıkacağınız zaman ten bölgesi olarak ense bölgeniz ile beraber boyun bölgesini de kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü parfümü bu şekilde kullanaraktan insanlarla karşılıklı konuşmalarınızda parfümünüzün kokusunu daha iyi almalarını sağlayabilirsiniz. Nitekim boyun bölgesinde sıcaklık daha yüksek olduğu için parfüm daha fazla yayılır ve etkisini daha fazla gösterir. 

parfüm-nasıl-sıkılır

Parfümü kıyafete sıkma yönünden ise dirsek içleriniz ve omuz bölgenize sıktıktan sonra bu iş tamamdır. İsterseniz ekstra olarak göğüs bölgesine de sıkabilirsiniz. Tercih size kalmış. 

Parfüm nerelere sıkılır? Sorusuna cevap verdikten sonra  şimdi ise parfüm ne kadar sıkılmalıdır? Parfüm ne kadar uzaktan sıkılır? Sorularına cevap vermek istiyorum. Bu soruların cevabı ile birlikte parfüm nasıl sıkılır? Sorusunun cevabını tam anlamı ile pekiştirmiş olacaksınız.  İlk olaraktan parfüm ne kadar sıkılmalıdır? Sorusunun cevabı ile başlayalım. 

Parfüm Ne Kadar Sıkılmalıdır?

Parfümün ne kadar sıkılacağını belirleyen temel etken parfümün içerisindeki esansı, yani parfüm yağı oranıdır. Mesela “Eau de parfume”lerde parfümün içerisinde esanslar fazla olduğu için bu parfümlerin kalıcılığı ve etkisi oldukça yüksektir. Bu yüzden eğer kullanmış olduğunuz parfümünüz, “Eau de parfume” kategorisine giren bir parfümse o  zaman sıktığınız bölgeye tek bir kere sıkmanız yeterlidir. 

Ancak erkek parfümleri genellikle “Eau de parfume” kategorisinden ziyade “Eau de toilette” veya “Eau de cologne” kategorisine girer ki bu kategorilerdeki parfümlerde, parfüm yağı oranı biraz daha azdır. Bu yüzden kullandığınız parfüm “Eau de toilette” veya “Eau de cologne” kategorosine giriyorsa o zaman sıktığınız bölgelere iki fıs yapabilirsiniz. 

( Bkz: Parfümlerin Özellikleri

Parfüm Ne Kadar Uzaktan Sıkılmalıdır? 

Parfüm kullanımında, kokunun iyi bir şekilde dağılabilmesi için parfümün 15 ila 20 cm uzaklıktan sıkılması gerekmektedir. 

Parfüm Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Parfümü kesinlikle üzerinizde beyaz gömlek varsa, beyaz gömleğin üzerine sıkmayın; çünkü leke yapabilir. Ancak koyu bir renkte bir göleğiniz varsa sıkabilirsiniz.
  • Parfümü üzerinize boşaltmayın: Dostlar yukarıda bahsettiğim üzere parfümlerin içerisinde esans, yani parfüm yağı oranı bulunur ve bu orana göre parfümü sıkacağınız bölgeye göre tek fıs  veya çift fıs yapmanız yeterlidir. Üzerinize çok fazla parfüm sıkmanızın hiçbir anlamı yok. Ortalama 5 saatten bir tekrar parfüm sıkmanız daha mantıklıdır.
  • Parfüm sıkmadan önce vücudunuzun temiz ve kuru olmasına dikkat edin. Vücudunuz terli, yağlı veya kirli iken parfüm kullanmayın.  
  • Parfümü mümkün olduğunca kulağınızın arkasına sıkmayın; çünkü gün sonunda kulağınızın arka kısmında oluşan yağlar ile parfüm kokusunun karışması neticesinde ortaya hoş bir koku çıkmayacaktır. 
  • Parfüm kullanımında herhangi bir alerjik belirti görürseniz, doktorunuza başvurun. Belki vücudunuzda parfümün içerisindeki kimyasallara karşı bir alerji vardır. 

Bir cevap yazın