Parfümlerde Edp Ve Edt Farkı; Okumadan Parfüm Alma!

Parfümlerin günlük hayatımız üzerinde büyük etkileri vardır. Nitekim parfüm kullanaraktan ilk olarak karşımızdaki insana bakımlı bir insan olduğumuz mesajını veririz. Bununla beraber olarak da çekicilik seviyemiz artar. Diğer insanların bize karşı olan güven seviyeleri artar. Hatta ve hatta karşı cinsle olan ilişkilerimizde parfüm kullanmamızın sayesinde 1-0 önde başlarız. 

Kısacası parfüm kullanmanın hayatımız içerisinde olumlu etkileri vardır ve birçoğumuz da bu olumlu etkilerin sonucunu bildiğimiz için parfüm kullanırız.

Ancak hayatımız içerisinde kullandığımız parfümler hakkındaki bilgimiz ne kadar? Mesela satın alarak kullandığımız bir parfümdeki parfüm yağı oranı ne kadar? Bu parfüm yağı konsantrasyonunun fazlalığı veya azlığı neye etki eder?

Parfümün kalıcılığına etki eden şey nedir? Saf parfüm nedir? Eau de toilette nedir? Eau de parfume ne demek? Eau  de cologne nedir? Edp ve edt farkı nedir?

Birçoğumuz bu soruların cevaplarını bilmiyor. Bu makalede bu ve benzeri soruların cevaplarını vereceğim. İlk olaraktan parfümler arasındaki temel farkı oluşturan parfüm yağı konsantrasyonları, yani parfüm yağı oranları hakkında bilgi vererek makaleye başlamak istiyorum.

YAZI İÇERİĞİ

Parfüm Yağı Konsantrasyonu 

edp-ve-edt-farki

Parfüm yağı konsantrasyonu, bir parfüm içerisinde bulunan aromatik bileşik yağ (esans) oranını bize ifade eder.  Aromatik bileşik yağ oranı ile kast edilen, koku parçacıkları ihtiva eden yağdır. Her parfümde belirli ölçülerde aromatik bileşik yağ bulunur. İşte bir parfüm içerisinde bulunan bu aromatik bileşik yağın, yani parfüm yağının fazlalığı veya azlığı parfümler arasındaki temel farkı oluşturur. 

Bu farklılıklar neticesinde parfümler; eau de cologne, eau de toilette, eau de parfume, eau de cologne diye 4’e ayrılır. Aralarındaki farkları kısaca inceleyecek olursak eğer ilk olaraktan eau de cologne nedir? Sorusunun cevabını vererek başlayalım. 

Eau de cologne (EDC) parfüm nedir? 

Eau de cologne parfüm adından da anlaşılacağı  üzere kolonyaya yakın fakat aroma yağı olarak kolonyadan daha güçlü ürünlerdir. EDC’lerde %3 ile %5 oranında konsantre olmuş aromatik bileşik yağ vardır. Tende kalma süresi 2 saat civarındadır. Kalıcılık süresi ve içerisinde bulunan esans oranı nedeniyle de daha ucuzlardır.

Eau de toilette (EDT) parfüm nedir? 

Eau de toilette parfüm içerisinde  %5 ile %10 – 15 oranında aromatik bileşik yağ bulunur ve içerisinde Eau de parfume’den daha fazla ve Eau de cologne’den daha az alkol ve su barındırır. Yaklaşık olarak 2 ile 4 saat kadar tende dayanıklılık gösterir. Eau de toilette parfümleri Eau de parfume parfümlerine göre biraz daha ucuz satılır.

Eau de parfume (EDP) parfüm nedir? 

Eau De Parfume, genellikle %15 ile %20 civarında aromatik bileşik yağdan yani, parfüm yağından meydana gelir ve buda EDP’nin içerisindeki alkol ile su oranının EDT ile EDC’ye göre daha az miktarda olduğunu ifade eder. Takriben 6 veya 8 saat kadar tende kalma süresi vardır. İçerisindeki aroma yüzdesinin daha fazla olması sebebiyle de EDT ve EDC’den daha pahalıdır ve kalite olarak saf parfüme daha yakındır. 

Edp ve edt farkı temel olaraktan parfüm içerisinde bulunan, parfüme has aromatik bileşik yağın eau de parfume’de daha fazla olması, eau de toilette parfümde daha az olmasıdır. Buna bağlı olarak da EDP parfümde alkol ve su oranı biraz daha azdır; çünkü aromatik bileşik yağ fazladır. EDT parfümde ise parfüm yağının daha az olması nedeniyle alkol ve su oranı daha fazladır.   

Pure Parfume Nedir? (Saf Parfüm)

İçerisinde çoğunlukla %20 ile %40 oranında aromatik bileşik yağ bulunur, yani parfüm yağı bulunu ve tene göre takriben 24 saat süren, saf parfümün dayanıklılığı vardır. En pahalı olanlar saf parfümlerdir ve özel olarak üretilen bu parfümler çok az miktarda sıkılarak kullanılır. Bazı markalarda yoğunluğu böylesine yüksek kokular bulmak mümkündür.

 

 

Bir cevap yazın