Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Erkek İçin!

Yüz şekline göre gözlük seçimi erkek bizlerin gözlük kullanımında dikkat etmesi gereken önemli hususlarından bir tanesidir. Nasıl ki bizler numaralı bir gözlük kullanacağımız zaman doktorun bizlere söylediği numaraya göre gözlük kullanıyorsak, normal hayatımız içerisinde kullanacağımız güneş gözlüğü, kitap okuma gözlüğü veya sürekli olarak kullandığımız numaralı gözlüklerde de yüz şeklimize uygun bir gözlük seçmeliyiz.

Çünkü yüz şekline göre saç modelleri yazımda bahsettiğim üzere bizlerin yüz tipimize uygun saç, sakal veya gözlük modellerini tercih etmesi bizleri olduğumuzdan biraz daha fazla hoş gösterecektir. 

Nitekim her yüz tipi birbirinden farklıdır ve hepsine diğerlerinden biraz daha fazla uyan gözlük çeşitleri vardır. Bu nokta da “Hangi yüz tipine hangi gözlük?” ve “Yüz şekline göre gözlük nasıl seçilir?” Sorularının cevaplarını bilmek oldukça önemlidir.

YAZI İÇERİĞİ

Yüz Şekline Göre Gözlük Seçimi Erkek

Oval Yüze Gözlük Erkek 

Oval yüz tipine göre gözlük modellerinden bahsetmeden önce ilk olaraktan oval yüz tipi nedir? Oval yüz tipi özellikleri nelerdir? Sorularının cevabını vermek istiyorum. 

Dostlar oval yüz tipinde 

  • Yüzün uzunluğu, genişliğinden fazladır. 
  • Ve belirgin köşeleri yoktur.
  • Ayrıca oval yüz şekilleri çoğunlukla yumuşak kavisli bir çene çizgisi ile karakterize edilir.
yüz-şekline-göre-gözlük
Oval yüz şekline göre gözlük

Oval yüz tipine sahip insanlar şanslıdırlar çünkü oval yüz tipine birçok saç ve  sakal modeli uymaktadır. Aynı zamanda yüz şekline göre gözlük seçimi yaparken de oval yüz tipine sahip insanlar şanslıdırlar. Nitekim bu yüz tipine birçok farklı gözlük modeli  uymaktadır. Oval yüzleri olan insanlar, yuvarlak veya kare yüzlü olanlardan farklı şekil, stil ve renkleri kolaylıkla deneyebilirler !

Ancak biz burada yine de oval yüz tipine göre gözlük modelleri hakkında tavsiye verecek olursak; 

  • Yüz tipinize her model gözlük uyuyor diye aşırılıklara kaçmayın! 
  • Yuvarlak ve wayfear gözlük modelleri ile hem doğallığınızı hem de modanızı koruyun. 
yuz-şekline-göre-gözlük-erkek
Yüz şekline göre gözlük erkek

Yuvarlak Yüze Gözlük 

Bir yüzün yuvarlak kabul edilebilmesi için  yüzün yaklaşık olarak aynı genişlikte ve aynı yükseklikte olması gerekir. Aynı zamanda  bu yüz tipi şeklinde belirgin köşe ve açılar yoktur.

yuvarlak-yuze-gozluk

Yüz yapısına göre gözlük seçiminde yuvarlak yüz şekline sahipseniz,  köşeli ve inceltici gözlük çeşitleri sizin daha iyi görünmenizi sağlayacaktır. Nitekim zaten yüzünüz yuvarlak bunun üzerine bir de yuvarlak gözlük seçmeniz size pek fazla yakışmayacaktır. 

  • Düz, dikdörtgen camlar, özellikle yüzünüzün üstüne oturursa, yüzünüzün daha uzun ve daha ince görünmesini sağlar.
  • Bu yüzden yuvarlak yüz hattına göre gözlük seçiminde dikdörtgen ve kare gözlük seçimlerini, yani köşeli gözlük seçimlerini yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü bu gözlük çeşitleri ile birlikte yüz hatlarınızdaki yuvarlaklığı az da olsa kesebilirsiniz. 

yüze-göre-gözlük-modelleri

 

(Bkz: Köşeli güneş gözlükleri)

Kalp Yüz Şekline Göre Gözlük Modelleri 

Kalp yüz nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız; alın bölgesinde saçların bitiş noktalarına, şakaklara, çene çıkıntılarına ve çenenin uç noktasına noktalar koyulur. Bu noktalar birleştirildiğinde ortaya çıkan şablon kalp ise bu yüz tipine sahipsin demektir. Ayrıca kalp yüz şeklinde çene bölgesi dar ve sivridir.

yuz-şekline-gore-gozluk-secimi-erkek

  • Kalp yüz şekline sahipseniz çok bloklu veya köşeli gözlük çeşitlerinden uzak durun – yüzünüzün şeklindeki kıvrımlarla iyi durmaz. 
  • Ultra dar çerçeveler, kalp şeklindeki bir yüzde biraz sıska görünebilir.
  • Bu nedenle alt çerçevesi olmayan veya tam çerçeveli, kare veya yuvarlak şeklinde ancak çerçeve kenarları pek fazla kalın olmayan gözlük modelleri tercih edilebilir. 

Uzun Yüzlere Gözlük – Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Gözlük 

İnsanların uzun yüz şekli diye tabir ettikleri şey aslında dikdörtgen yüz şeklidir. Nitekim dikdörtgen yüz şeklinde yüzün uzunluğu genişliğinden fazladır ve yüz doğal olaraktan uzun gözükür. Ayrıca dikdörtgen yüzleri olan kişiler, eşit derecede geniş elmacık kemikleri, alın ve çene çizgisi olan uzun açısal çizgilere sahiptir.

Peki uzun yüze hangi gözlük yakışır? 

Bu yüz tipine uygun gözlük seçiminde ilk olaraktan seçeceğiniz gözlüğün saplarının ince olmasına dikkat edin. Çünkü dostlar zaten yüzünüz uzun bir de bunun üzerine  kalın saplı bir gözlük tercih eder ve kullanırsanız yüzünüz daha uzun gözükecektir. Bu yüzden ilk olarak seçeceğiniz gözlüğün sapının ince olmasına dikkat edin. 

Sonrasında ise kullanacağınız gözlüğün çerçeveleri gözlerinizi kaplamalıdır. Çünkü göz bölgenizi kapatan çerçeveler yüzünüzü ikiye ayıracağı için yüz bölgeniz yüzünüzün uzun gözükmesini engelleyecektir.  Bu doğrultuda dostlar dikdörtgen yüze göre gözlük modelleri arasından size tavsiye edeceğim gözlük çeşitleri tam çerçeveli yuvarlak gözlük ve kare gözlüktür. 

Bu gözlükler sayesinde gözlerinizi tam kapatabilir ve yüzünüzün uzun gözükmesini engelleyebilirsiniz.  

(Bkz: Kare Gözlük)

Yüz Tipine Göre Gözlük Modelleri Tamamı 

Aşağıdaki fotoğrafa bakarak yüz tipine göre gözlük seçimi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. 

yuz-şekline-gore-gozluk-erkek

Erkek Güneş Gözlüğü Modelleri – En İyiler!

Bir cevap yazın