Saç Dökülmesi Yaşıyorum Neden? Çözümü Nedir?

Eyvah! Saç dökülmesi yaşıyorum veya saçlarım dökülüyor dediyseniz muhtemelen tepeden saçlarınıza ışık vurun bir ayna karşısında saçlarınıza bakmışsınızdır veya sabah uyandığınızda yastığınızda normalinden çok daha fazla saç kılı görmeye başlamışsınızdır.

Durum her ne şekilde olursa olsun, saç dökülmesi insana gerçekten tedirginlik yaşatan bir olaydır. Çünkü saç modelleri isimli makalemde bahsettiğim üzere saçlarımızın fiziki görünümümüzde büyük bir önemi vardır ve bizler de bunun farkındayızdır. 

İşte bu noktada seyrelmeye veya dökülmeye başlayan saçlarımız bizleri oldukça tedirgin hale getirir ve doğal olarak dan internette “Saç dökülmesi neden olur? Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?” gibi aramalar yapmaya başlar ve panikleriz. Hatta belirli bir panik seviyesinden sonra kendi kendimize “kesin kel olarak kalacağım” diye telkin bile veririz. 

Ancak dostlar kendi kendimize böyle telkinler verip paniklemek yerine ilk başta sorunu teşhis etmek ve saç dökülmesinin sebeplerini araştırmak oldukça mantıklı olacaktır. Çünkü belki siz saç dökülmesi bile yaşamıyorsunuzdur, sadece psikolojik olaraktan böyle hissediyorsunuzdur ( Olur mu öyle şey? Demeyin, çünkü ihtimali yüksek. Mesela saçlar çok yağlıyken seyrek gözükür ve siz eğer her saçınız yağlıyken aynanın karşısına geçip “Ulan saçlarım mı dökülüyor benim?” derseniz otomatik olarak saçlarınızın döküldüğü düşünmeye başlarsınız) veya sizin yaşadığınız saç dökülmesi sorununun asıl nedeni belki sadece stres veya depresyondur.

Bu yüzden ilk başta paniklemek yerine sorunu teşhis etmek oldukça önemlidir. Bu doğrultuda “saç dökülmesinin nedenleri?” sorusunun cevabını hep birlikte inceleyelim. 

YAZI İÇERİĞİ

Saç Dökülmesi Neden Olur? 

Kimyasal Ürünler 

Kimyasal ürünlerden kastım, saçlarınız için kullandığınız kozmetik ürünlerdir. Mesela saç spreyi, wax, saç boyama ürünleri vs. Bu ürünlerin bariz bir şekilde saçlarınıza zararı vardır; çünkü içlerinde kimyasal maddeler vardır. 

Bu kimyasal maddeler saçlarınızı zayıflatır ve saçlarınızın dökülmesine neden olur. Belki de sizin saçlarınızın dökülme nedeni, çok fazla kullandığınız kozmetik ürünlerdir. 

Bu yüzden saç dökülmesini engellemek için ilk olarak dan kullandığınız kozmetik ürünleri kullanmayı bırakın veya çok nadir kullanın. Belki de sadece saçlarınız için kullandığınız kozmetik ürünlerden vazgeçmeniz neticesinde bile saç dökülmesine çözüm bulabilirsiniz. 

saç-dökülmesi
Saç spreyi sıkmanın zararları

Stres – Depresyon 

Eskiden çok sık duyduğum ve pek fazla tiye almadığım bir söz vardı. Bu söz “Her hastalığın altında stres ve depresyonun yattığı” sözüydü. Ben bu sözü çocukluk ve ergenlik dönemlerimde pek fazla umursamazdım. Hatta derdim ki “Hastalığın ne alakası var kardeşim üzüntüyle stresle? Hastalık mikropdur, virüsdür vs” derdim.

Ancak sevgili dostlar insan belirli bir yaşa gelip stres ve üzüntüyle tanıştıktan sonra anlıyor ki gerçekten stresin ve üzüntünün insan bedeninde çok büyük etkileri var.

Mesela benim stres seviyemin yüksek olduğu zamanlarda vücudumun belirli bölgeleri ağrımaya başlıyor, gözlerim kızıllaşıyor vs. Yani  gerçekten o stresin bedenim üzerindeki etkilerini hissedebiliyorum ve görüyorum. Keza çok üzgün olduğum zamanlarda da canım hiçbir şey istemiyor ve tamamen ölü gibi geziyorum. Aynı durumlar yüksek ihtimalle sizin için de geçerlidir.

Bu doğrultuda aslında şu mutlak bir gerçekliktir ki stresin ve üzüntünün bedenimiz üzerinde çok büyük olumsuz etkileri vardır ve bu olumsuz  etkilerinden bir tanesi de saç dökülmesi olabilir.

Yani aslında saç dökülmesi, yaşadığımız stresin veya depresyonun bir semptomu olabilir. Bu yüzden eğer uzun zamandır çok stresli veya üzüntülüyseniz saçlarınızın dökülmesinin asıl nedeni bu olabilir.  Tabi eğer saç dökülmesinin ana nedeni buysa da depresyondan veya stresten kurtulmanız gerekir. 

( Bkz: Stresli zamanlarda nasıl rahatlanır?)

İlaç Ve Hastalıklar 

Bildiğiniz üzere vücudumuzdaki her şey birbiri ile bağlantı halinde çalışmaktadır. Mesela akciğerinizde oluşan bir hastalık otomatik olarak dan sizin nefes alıp vermenizi etkiler veya beyninizde oluşan bir hastalık görmenizi engelleyebilir. Yani aslında vücudumuzdaki organlar tamamen birbiri ile bağlantılı  çalışmaktadır.  Bu noktada bazı hastalıkların ve vücudumuza aldığımız bazı ilaçların yan etkisi saç dökülmesi olabilmektedir. Mesela tiriot bezi hastalıkları, diyabet hastalığı, romatizmal hastalıklar gibi hastalıkların saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. 

Aynı şeklide zayıflama ilaçları veya antideprasan ilaçlarının da saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Bu noktada saçım çok dökülüyor diyorsanız, kullandığınız ilaçların veya hastalıkların yan etkilerine bakmanızda fayda var. Nitekim belki de sebep budur. 

Yeterli Vitamin Ve Mineral Almama 

Saç sağlığı için özellikle önemli olan demir, çinko, kükürdün yanı sıra B grubu vitaminlerin yetersiz alınması saç dökülmesine neden olabilmektedir. Çünkü dostlar saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması gerekir.

Bunun için de yeterince vitamin ve mineral alması gerekir. Bu noktada eğer sağlıksız bir beslenme tarzınız varsa ve yeteri kadar vitamin ve mineral almıyorsanız saçlarınızın dökülmesinin nedeni bu olabilir. Eğer saçlarınızın dökülmesinin nedeni buysa aşağıda saç dökülmesini önleyen besinlerden bahsettim. Okumaya devam edin.

Genetik 

Dostlar saç dökülmesinin belki de  ana nedeni genetiktir ve genetik bir saç dökülmesine maruz kaldığınızı anlamak için ailenize ve yakın akrabalarınıza bakmanız gerekir. Eğer onlarda saç dökülmesi varsa yüksek ihtimalle sizdeki saç dökülmesinin nedeni de genetiktir. Genetik  saç dökülmesine maruz kaldığınızı düşünüyorsanız yapmanız gereken derhal bir dermatoloji  uzmanı ile görüşmek olmalıdır. Nitekim bu soruna ancak onlar çözüm bulabilir. 

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir? Sorusunun cevabını verdikten sonra şimdi ise olağan saç dökülmesi nedir? Sorusunun cevabını verelim. Nitekim belki de sizin tek sorununuz olağan saç dökülmesidir. 

Olağan saç dökülmesi nedir?

Normal olarak gelişimini tamamlamış saçlar, belirli aşamalardan sonra dökülür. Günde en fazla 100 adet saç telinin dökülmesi normal sayılır. Bu sayının üzerindeki dökülme ‘saç dökülmesi sorunu’ olarak tanımlanır. Yani aslında günde belirli oranda saçlarınızın dökülmesi oldukça doğaldır. Panik yapılacak herhangi bir şey yoktur. 

Mesela atıyorum ki sabah kalktığınızda yastığınızda olan 5 – 10 saç kılı veya elinizi saçınıza attığınızda elinize gelen bir kaç saç kılı neticesinde panikleyecek herhangi bir durum yoktur. Çünkü zaten gün içerisinde doğal olarak dan belirli oranda saçınız dökülecektir. Bu gayet normaldir.

Normal olmayan ise bir anda çok fazla saçınızın dökülmeye başlamasıdır ki zaten siz bunun farkında olursunuz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız da muhakkak ki bir doktora başvurmalısınız. 

Saç Dökülmesi Çeşitleri 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi 

saç-dökülmesi-çözüm
Erkek tipi saç dökülmesi

Birçok insan saç dökülme çeşitleri arasında erkek tipi saç dökülmesini sıklıkla duyar ancak erkek tipi saç dökülmesinin ne olduğunu bilmez. Bu doğrultuda erkek tipi saç dökülmesi nedir? sorusuna cevap verecek olursak eğer erkek tipi saç dökülmesi, fotoğrafta görmüş olduğunuz üzere saçların tam tepeden dökülmeye başlamasıdır. Öyle ki bu dökülmenin neticesinde deri görünmeye başlar ve saçlar iyice seyreldikten sonra artık yanlarından da saçlar dökülmeler başlar. Neticede kişi kelliğe doğru gider. 

Erkek tipi saç dökülmesi, erkeklerin yaklaşık yarısında, kadınların ise %20-25’inde görülür ve aynı zamanda bu saç dökülmesi çeşidi genetik kökenlidir. Tedavisi yıllarca sürebilmektedir. 

Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi 

Saç kıran tipi saç dökülmesinde saç derinizin belirli bölgelerindeki saçlar dökülür ve o bölgelerde saç olmaz. 

saç-kıran-tipi-saç-dökülmesi
Saç kıran tipi saç dökülmesi

Genellikle sakallarda da görülen bu hastalık aniden ortaya çıkar ve bu hastalığın temelinde stres – üzüntü olduğu düşünülmektedir. Genellikle birkaç ay ya da yıl içinde tedavi ile geriler. Eğer saç dökülmesiniz devam ediyorsa bunu hafife almayın ve uzmana başvurun. 

Saç Dökülmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı? 

Dostlar bu soruya ilk olarak dan şu şekilde cevap vermek istiyorum; eğer saçınız son zamanlarda anormal bir şekilde çok fazla dökülmeye başladıysa ve saçınızda gerçekten seyrelme görmeye başladıysanız o zaman internette “Saç dökülmesi tedavisi, saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?” gibi aramalar yapmak yerine derhal bir dermetologa gidin. Zaten doktor yaptığı testler sonucunda size saçınızın neden döküldüğünü söyleyecek etkili tedaviyi uygulayacaktır.  

Burada şunu da belirtmek isterim ki saç dökülmesine karşı ilaç tedavisi, saç mezoterapisi, PRP saç tedavisi gibi etkili yöntemler kullanılmaktadır. Yaşadığınız saç dökülmesi probleminin çeşidine bağlı olarak doktorunuz sizin için en etkili tedavi yöntemini kullanacaktır.

Ancak siz burada diyorsanız ki “Benim saçlarım çok dökülmüyor ancak yine de dökülme var? Sizce ne yapmalıyım?” Diye soracak olursanız size tavsiyem ilk başta kullandığınız kozmetik ürünleri kullanmaktan vazgeçmeniz olur. Çünkü dostlar bunlar kimyasal ve kimyasal saçınıza gerçekten zarar verir!

  • Sonrasında ise saçı besleyen besinleri alın. Mesela süt ve süt ürünleri, yumurta, koyu yeşiller, balık, fındık, mandalina, havuç, ıspanak gibi. 
  • Bu besinler, saçın ihtiyacı olan besinleri verir. 

 Saça iyi gelen besinler hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazıyı da  okuyabilirsiniz. 

Makalemin sonuna geldik diğer makaleler de görüşmek üzere…

Not: Yazılanlar doktor tavsiyeleri değildir, bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Bir cevap yazın